130 let

Diskuze

Vražda amerického velvyslance v Libyi byla pro Romneyho nahrávka na smeč. Promáchl.

Američanům se dnes v Libyi vrací jako bumerang, že se v zájmu pádu režimu Muammara Kaddáfího spolčili s kdekým. I s al-Kájdou.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
C

Ctenarcp

15. 9. 2012 0:51
Vražda, zabití, usmrcení z nedbalosti ...
Pane Pokorný, Vaše infantilní ironie mě překvapila.
0 0
možnosti
PP
Máte pravdu
na infantilní reakce anonymních čtenářů raději nereagovat, ale neudržel jsem se.
0 0
možnosti
JK
Promáchl?
Promáchnutá příležitost? Obecně ano, pro Romneyho a jeho kampaň asi ne, reagoval zcela konzistetně se vším, co v zahraničně politické oblasti jeho kampaň zatím deklaruje.Kromě toho, Romney se neuchází o přízeň českých voličů, ale amerických, a veřejné mínění a nálada v USA jsou hodně odlišné od převažujících pohledů v Česku.Všechny uvedené otázky jsou legitimní (... i když odpověď na ně není vždy obtížná a není jisté, že by vyzněla zle pro stávající administrativu), všechny kromě poslední by měl klást i Romney. Kdyby kladl i poslední otázku, byl by to znak hodně velkého pokrytectví, které by mu oponenti okamžitě vrátili. Z Evropy to možná vypadá jinak, ale americká administrativa byla v době loňských nepokojů v Lybii pod obrovským - a možná bezprecedentním - tlakem především médií, veřejného mínění válcovaného médii "24/7" (jak se v USA říká) a republikánů. Pentagon, ministerstvo zahraničí i Bílý dům se velmi zdráhaly až bránily skočit do konfliktu, natož skočit tam po hlavě, ale tlak a masáž veřejného mínění byly neobyčejně silné a administrativa měla těsně před sebou jiné vážné, těžké a kontroverzní politické kroky na domácí scéně, a možná především proto těm tlakům poněkud ustoupila.  Romney v posledních týdnech tvrdě tlačil na to, aby USA "konečně" začaly chránit syrské povstalce "bojující za svobodu a demokracii". Bude zajímavé sledovat, jestli teď tuto rétoriku opustí. Pro zajímavost, na rozdíl od Evropy až do včerejška v amerických televizích probíhala mediální masáž na podporu syrských povstalců podobná té z doby boje mezi Kaddáfím a povstalci. Byla stejně jednostranná, ale měla dva rozdíly: byla o hodně mírnější než v době povstání v Lybii (zdaleka nešlo o první a hlavní zprávu ve všech zprávách) a psaná média byla tentokrát výrazně zdženlivější. Televizní masáž se poprvé změnila včera  - s argumentací, že oprávněnou touhu lidí po svobodě a demokracii využily v arabských zemích extremisté, že budování demokracie je těžký a dlouhý proces, že obrázek o veřejném mínění v arabských zemí, který si americká veřejnost vytvořila na základě zpráv na sociálních sítích, byl často zkreslený, protože zprávy sice pocházely od Arabů, ale Arabů žijících ve vyspělých západních zemích,  a že společnosti chybí vzdělání, a proto snadno propadne islamistické propagandě. Diváci reagovali s překvapením, proč toto nevěděli dříve, anebo jestli se jedná o náhlý, nečekaný zlom.
0 0
možnosti
P

Pocono

14. 9. 2012 12:32
Akce a reakce
Co si Američani neuváženým vstupem do Libye uvařili, to nechali vyžrat chudákovi velvyslancovi. Jen nevím, jak je možné, že se něco takové stalo v mladé demokracii, jejíž nová vláda tuhle s velkou slávou přejala otěže moci. Jeslti ona ta vláda má vůbec nějakou moc :)
0 0
možnosti
SM
Ty Janci maji tak ubohou
Ty Janci maji tak ubohou predstavivost! Porad stejna pisnicka a porad stale dokola !!!! Musim priznat, ze akce 11/9 me skoro dostala a uveril jsem jim !!!
0 0
možnosti
JG

Jozef Gáfrik

14. 9. 2012 0:14
"we came, we saw, he died"
abych citoval. Ale zajimalo by me, jestli jeho telo ukradnou a "pohrbi" v pousti, aby se nestalo svatyni americkych loajalistu. To jsem se nikde nedocetl.
0 0
možnosti
PP
Pardon
samozřejmě to vím. Takže to byla vlastně nešťastná náhoda, pan velvyslanec si měl dát před ústa kapesník... Omlouvám se.
0 0
možnosti
JG

Jozef Gáfrik

14. 9. 2012 0:00
Hm, slova vrazda jste se
evidentne bal jako cert krize v spojeni s Kaddafiho vrazdou. Skutecne nenachazim spojeni "kaddafi zavrazden" v zadnem vasem clanku. Coz samozrejme neni nahoda - je to takove to slovo obsahujici sugestivni sdeleni, neboli takhle se dela propaganda. Vrazdi jenom diktatori: diktator sam nemuze byt se samotneho vyznamu slova zavrazden. To jsou klasicke manipulativni "technicke" terminy, ktere propagandiste tak radi pouzivaji.
0 0
možnosti
C

Ctenarcp

13. 9. 2012 20:00
Vražda?
Americký velvyslanec v Libyi Christopher Stevens zemřel při úterním útoku na americký konzulát v Benghází následkem nadýchání kouře, což způsobilo krvácení do žaludku. Jiná zranění neměl, sdělil novinářům lékař, který se velvyslance pokoušel 90 minut oživit. http://zpravy.idnes.cz/velvyslance-usa-v-libyi-zabil-kour-a-krvaceni-do-zaludku-rika-lekar-1du-/zahranicni.aspx?c=A120912_190919_zahranicni_aha
0 0
možnosti
JK

J27a12n 53K39r36u98p52k83a

13. 9. 2012 17:41
Politika zadržování versus přirozené právo národů
Útoky proti Západu mají podstatu v realizaci teoretických pouček amerických politologů o politice zadržování (implicite donucování). Tento přístup se ve světle všech událostí, a to nejpozději od 11. září roku 2001, jeví jako zcela nefunkční pro aplikaci v mezinárodních vztazích. Tam totiž žádné donucování ani ex principio nemůže existovat. Přitom římsko německý císař Fridrich II. dokázal během několika hodin debaty s muslimskými suverény "dobít" pro křesťany Jeruzalém a zmezinárodnit jeho status. Sv. Tomáš Akvinský horoval pro mírovou spolupráci mezi národy a odrazoval od napadání jiných národů kvůli jejich politickým odlišnostem nebo dokonce kvůli jejich náboženství a výslovně zakazoval  jejich olupování kvůli jejich bohatství. Zato byl pro spravedlivou válku za naplnění přísných předpokladů, kterou však pomatená mezinárodněprávní doktrína o neútočení neuznává. Jak si máme vydobít úctu muslimů, když sami již před sebou žádnou nemáme, natož abychom respektovali nějaké základní morálně politické principy?
0 0
možnosti
JS
Pěkná řeč!
Hlavně ta pasáž o Akvinském, nicméně by mě zajímaly ty "přísné předpoklady", podle Akvinského legitimizující spravedlivou válku. Můžete to prosím doplnit?Co se autorových otázek týče, jsou příliš rétorické. Americký velvyslanec se udusil v naprostém bezpečí. Bezpečnost občanů nejde nikdy nikde a nijak zajistit tak, aby se nikdy nikde nic nikomu nestalo. Nadto si to američtí občané naprostou většinou ani nepřejí, aby je někdo imrvére hlídal. Tajné služby dovedou předvídat leccos, ale nikoliv provokace, zejména nelze-li vyloučit, že jsou jejich vlastní (nebo od někoho z branže, ať už spřátelené či nikoliv). Ty věci pak přijdou jako rána z nebe či z pekla, neboť tak jsou plánovány. A ptát se Obamy, jestli ty události jsou selháním "jeho" politiky, je zbytečné. Odpovím za něj sám: nejsou. Nebo je nějaká jiná představa, co by na to asi mohl odpovědět?
0 0
možnosti