29. června 2016 16:17, aktualizováno  17:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Číňan, který ukradl tibetskou vlajku, musí zaplatit 15 tisíc, rozhodl soud

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 46Diskuse
Muž protestuje proti čínské návštěvě s tibetskou vlajkou uvázanou kolem krku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž protestuje proti čínské návštěvě s tibetskou vlajkou uvázanou kolem krku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Číňan Tung Ťiang-čching, který při březnové návštěvě čínského prezidenta v Praze ukradl na Evropské třídě tibetskou vlajku, musí zaplatit českému státu 15 tisíc korun. Pokud uloženou povinnost nesplní, půjde na dva měsíce do vězení.

Ve středu o tom rozhodl soud, verdikt zatím není pravomocný. Jak Tung, tak státní zástupkyně si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Příznivci a odpůrci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se setkali na pražské Kampě.

Příznivci a odpůrci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se setkali na pražské Kampě.

Jedenačtyřicetiletý Tung podle rozsudku přistoupil 28. března odpoledne před průjezdem kolony prezidenta Si Ťin-pchinga k demonstrantovi, který u krajnice svíral v rukou tibetskou vlajku, vytrhl mu ji a uschoval u sebe. Způsobil tak sice škodu pouze 300 korun, jeho počínání ale policie přesto kvalifikovala jako trestný čin, protože krádež spáchal na věci, kterou měl u sebe jiný člověk.

„Vina byla jednoznačně prokázána. Obžalovaný uvedl, že vlajku vzal jen proto, aby neposkvrnila krásný svátek, kdy se sbližuje Česko s Čínou, a že ji chtěl vrátit. Tato část výpovědi je zcela nevěrohodná: vlajka byla nalezena u něj v tašce, neučinil žádný pokus o její vrácení a ani nevěděl, komu ji vzal,“ konstatovala soudkyně Markéta Binderová z Obvodního soudu pro Prahu 6. Ta původně Tungovi uložila trestním příkazem vyhoštění z Česka na dobu pěti let, cizinec ale podal odpor a soud musel k projednání věci nařídit hlavní líčení.

Tibetská vlajka nepatří do krásné doby

Doposud bezúhonný kuchař Tung bydlí v Praze, česky neumí. Jeho středeční výpověď proto překládala tlumočnice. „Ten den jsem absolutně nechtěl provést nějakou krádež, chtěl jsem pouze vyjádřit podporu státní návštěvě. Vlajka, která tam byla umístěna, symbolizuje rozdělení Číny. U nás v Čínské lidové republice je její používání zakázáno. Myslel jsem si, že je nevhodné, aby tam byla. Měl jsem na mysli to, že v takové krásné příznivé době, kdy se sbližuje český a čínský lid, by neměla být přítomna vlajka, která symbolizuje rozkol,“ vysvětlil své počínání.

K soudu se dostavil i devětadvacetiletý demonstrant Jakub Šeda. Vypověděl, že po svém příchodu na Evropskou třídu spatřil potyčky mezi protibetskými demonstranty a Číňany, kteří se snažili zakrýt billboard s prezidentem Václavem Havlem a dalajlamou. Protože se do konfliktu nechtěl zapojit, poodešel zhruba 150 metrů směrem od centra, kde o samotě rozvinul tibetskou vlajku. „Bohužel jsem tam nezůstal sám dlouho. Během několika minut mě obstoupila skupinka pravděpodobně Číňanů, kteří se mě různými metodami snažili odehnat. Pískali mi do uší malými vuvuzelami, z bezprostřední blízkosti na mě mávali českými a čínskými vlaječkami a snažili se mě zakrýt velkým čínským praporem, abych nebyl vidět,“ vzpomínal.

Chtěl prý z místa odejít, skupina ho ale cíleně pronásledovala. „Když se blížila doba průjezdu kolony, byl z nich cítit strach a panická hrůza, že by zklamali, kdyby jejich prezident viděl nějaké protesty. Byli stále fanatičtější,“ dodal. Obtěžování podle něj vygradovalo tím, že mu jeden z Číňanů vlajku sebral.

Šeda nejprve incident nechtěl hlásit, protože si myslel, že nemá svědky. Později za ním ale přišel člen antikonfliktního týmu, který mu řekl, že potyčku natočil. Na policejní služebně poté Šeda dostal vlajku zpět, proto v trestním řízení nežádal žádnou náhradu škody. Původní vyhoštění z ČR pokládal za příliš přísný trest, a proto s Tungem uzavřel dohodu o narovnání. Součástí ujednání bylo, že Tung věnuje 15 tisíc korun na pomoc obětem trestných činů. Soudkyně však ve středu dohodu nemohla schválit, protože Číňan neprohlásil dostatečně určitě, že skutek spáchal. Uložila mu proto peněžitý trest ve výši částky, k jejíž úhradě se již zavázal.

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta byla v ulicích hlavního města denně nasazena tisícovka policistů. Na policejních služebnách skončilo celkem 23 demonstrantů, a to jak z řad odpůrců, tak i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky. Bezpečnostní opatření vyšla na 16 milionů korun.

ČTK
  • 46Diskuse