Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zemřel německý Edison - vynálezce hmoždinky, který bojoval u Stalingradu

Lidé

  19:09
PRAHA - Fotografický blesk, vylepšené prvky klimatizace nebo hmoždinka, to všechno pochazí z hlavy vynálezce Artura Fischera. Německý konstruktér a podnikatel zemřel 27. ledna ve věku 96 let. Jeho jméno zná v Česku jen velmi omezené množství lidí, přesto jeho vynálezy používáme takřka každý den.

Artur Fischer. foto: REPROFOTO/EPO

Artur Fischer za svůj dlouhý a pestrý život vymyslel a zaregistroval 1100 patentů. Jediným, kdo ho v moderní historii překonal, tak zůstává Thomas Alva Edison. Ten měl, jak známo, k ruce široký tým inženýrů, zatímco Fischer pracoval na svých vynálezech docela sám.

Snad nebude znít příliš neuvážlivě tvrzení, že zdaleka nejzásadnější byla pro jeho život plastová hmoždinka. S vynálezem, který usnadnil život jak profesionálům ve stavebnictví, tak amatérským kutilům, pomohl raketovému růstu jeho už tehdy solidně se vyvíjející rodinné firmy Fischerwerke.

Ta stále sídlí v jeho domovském Schwarzwaldu. Zároveň se ale rozrostla do 42 zemí, kde zaměstnává 4000 lidí. V roce 2012 dosáhla společnost tržeb 618 milionů eur (zhruba 16,5 miliardy korun). Firmu dnes řídí jeho syn Klaus.

Vynálezce každodenních řešení

Arturův životopis by vydal na vydatný román. Narodil se v roce 1919 do krejčovské rodiny a k inženýrství se dostal díky dětské stavebnici. Snad i díky tomu se věnoval také výrobě dětských hraček (zejména konstrukčních stavebnic typu Merkur).

Ještě než založil firmu, aby krátce poté zbohatl, účastnil se druhé světové války. Přežil bitvu u Stalingradu a jak sám řekl: „Hned několikrát jsem se minul se smrtí jen o pár milimetrů.“

Jeho profesní kariéru neprovázely velké revoluční vynálezy, které by změnily chod dějin. O to vášnivěji však přistupoval ke své práci. „Vzal problémy každodenního života a proměnil je v řešení,“ napsal Evropský patentní úřad v roce 2014, kdy mu udělil cenu za celoživotní dílo.