22. února 2010 14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela spisovatelka Zdena Frýbová. Bylo jí 75 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Spisovatelka Zdena Frýbová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatelka Zdena Frýbová. | foto: ČTK

PRAHA Ve věku nedožitých 76 let zemřela v noci spisovatelka Zdena Frýbová, autorka knih Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky či Robin. Na kardiologickém oddělení pražské Fakultní nemocnice v Motole podlehla dlouhodobé těžké nemoci.

"Zdena Frýbová zemřela v pondělí v noci téměř dvě hodiny po půlnoci na kardiologii," potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová.

Frýbová se ve svých knihách věnovala tématům z oblasti zdravotnictví, psychologie a sociologie, profesní romány připomínaly styl Arthura Haileyho. Ve svých knihách propojovala psychologické, kriminalistické a reportážní postupy. Velmi populární byly romány humoristické. K nim se řadí kniha o svérázném foxteriérovi Robin; pokračování osudů psích hrdinů pojmenovala Malinkatý kretén a Robin Druhý a jeho rodina. Robinovy popularity využila v roce 1992 k založení nadace Robin pro zvířata v tísni.

Frýbová se narodila 30. srpna 1934 v Praze v úřednické rodině. V roce 1953 maturovala na pražském reálném gymnáziu. Poté až do roku 1968 byla zaměstnána jako administrativní pracovnice v závodním středisku a v Dřevařských závodech v Mariánských Lázních. Pak se stala novinářkou a spisovatelkou z povolání. Publikovala v různých českých a slovenských periodikách. První dvě knihy vydala pod jménem Zdenka Redlová. Pod tímto pseudonymem vydala tituly Rok na haciendě (1963) a Příběh z lékárny (1965).Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz