Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Žena nechtěla doma akvarel namalovaný Hitlerem, věnovala ho nizozemskému ústavu

Svět

  7:56
AMSTERODAM - Unikátní akvarel namalovaný pozdějším nacistickým diktátorem Adolfem Hitlerem získal jako dar nizozemský ústav pro studium války, holokaustu a genocidy (NIOD). Původní majitelka, která si nepřála zveřejnit svou totožnost, se rozhodla institutu dílo darovat poté, co ho odmítly do dražby přijmout dva aukční domy, informoval list De Volkskrant.

Některé obrazy Adolfa Hitlera v americkém muzeu válečné historie (The United States Army Center of Military History). foto: Wikimedia.

„Nechtěla mít obraz doma a dva nizozemské aukční domy jej odmítly přijmout do dražby,“ uvedl list. Malba vodovými barvami, která zobrazuje bránu Neutor ve Vídni, je opatřen signaturou „A. Hitler“. Po důkladném studiu odborníci uznali, že se jedná o originál.

Hitlerův akvarel Prahy.

Pozdější nacistický diktátor se v mládí neúspěšně pokoušel o dráhu umělce. V rakouské metropoli Hitler žil v letech 1908 až 1913 a živil se mimo jiné prodejem malovaných pohlednic, kterých podle NIOD zhotovil mezi dvěma a třemi tisíci. Asi osm set se jich dochovalo dodnes.

Původní majitelka obraz zdědila po svém otci, který ho údajně koupil na bleším trhu za 75 centů, aniž by si uvědomil, kdo jej namaloval.

Ředitel ústavu Frank van Vree původní majitelce poděkoval a vyjádřil přesvědčení, že je lepší, bude-li dílo v majetku výzkumné instituce, než aby se vydražilo spolu s dalšími nacistickými memorabiliemi. Podle ústavu je pohled na vídeňskou bránu asi jediným dílem Adolfa Hitlera v Nizozemsku.

Podle listu De Vokskrant je většina Hitlerových pohlednic v současnosti v rukou soukromých sběratelů v Rakousku, Německu, Británii či Spojených státech. Čtyři obrazy zhotovené nacistickým diktátorem vlastní i americká armáda, která je zabavila v Evropě po druhé světové válce.

Adolf Hitler - Morské nokturno

Ústav NIOD vznikl po válce s úkolem shromáždit dokumenty týkající se okupace Nizozemska nacistickým Německem v letech 1940 až 1945. Nacisté v té době deportovali do koncentračních a vyhlazovacích táborů na východě 100.000 nizozemských Židů. Asi nejznámější obětí holokaustu v Nizozemsku je Anne Franková, již proslavilo vydání deníku, který si vedla v úkrytu v jednom z amsterodamských domů.

Šestnáct akvarelů a náčrtů, které Hitler zhotovil v letech 1904 až 1925, se loni v Německu vydražilo za 40 000 eur (nyní asi milion korun).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!