Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci v druhém díle Wolfensteina oholili Hitlerovi knírek

Magazín

  6:26
PRAHA - Hitler bez knírku, žádné hákové kříže a místo Židů obecně zrádci. Kvůli přísným zákonům v německy mluvících zemích je nový Wolfenstein politicky nekorektní.

Kvůli přísným zákonům v německy mluvících zemích v nové hře Wolfenstein vystupuje Hitler bez charakteristického knírku. foto: Machinegames

Není divu, že má Wolfenstein II: The New Colossus doporučenou věkovou hranici osmnácti let – krev stříká všude kolem, jazyk postav se podobá jazyku dlaždiče a ve hře nechybí ani choulostivé sexuální scény. I když se nová střílečka odehrává v alternativní minulosti, kdy nacisté ovládli Spojené státy a masovou propagandou si podmanili místní obyvatelstvo, je ve státech, kde se mluví německy, nacistická symbolika zcela odstraněna.

Přísné zákony, které platí v Německu, Švýcarsku a Rakousku, až na výjimečné případy, totiž nařizují její cenzuru. Symboly nacistů tak nahradily znaky vymyšlené. Změny image se pak dočkal i samotný Adolf Hitler. Nejenže ho lidé místo pozdravu „Heil Hitler“ oslovují „Můj kancléři“ a o Židech mluví obecně jako o zrádcích. Tvůrci hry, respektive němečtí odpůrci nacistické symboliky, mu dokonce „oholili“ charakteristický knírek. 

Bizarní scénka z Wolfensteina, kdy Hitler pomočí a následně pozvrací koberec.
Kvůli přísným zákonům v německy mluvících zemích v nové hře Wolfenstein...

Jinde ve světě hra sice překypuje hákovými kříži a symboly nacisticky orientovanými, navzdory tomu se však nacistům i vysmívá a ukazuje postavy v trapných lidských situacích. Například v jedné z nejvtipnějších scén (upozorňuji, že v následující větě spoiluji) se Hitler objevuje jako zchátralý, těžce nemocný šílenec, jenž se pomočí a následně pozvrací na koberec. Do seschlého kancléře si následně můžete i kopnout.

Cenzura podobná té wolfensteinovské poznamenala i nedávno vydané Call of Duty. To v on-line části hry vyměnilo hákové kříže za méně kontroverzní znaky, a to dokonce celosvětově.

Autor: