Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Češi olivový olej znají, používat ho ale neumí, ukázal průzkum

Jídlo

  9:00
O olivový olej je v Česku stále větší zájem. Značná část populace ho však používat neumí. Svědčí o tom průzkum italské potravinářské společnosti, jehož se letos v červenci zúčastnilo 628 respondentů ve věku od 15 do 65 let.
„Tekuté zlato“ olivový olej

„Tekuté zlato“ olivový olej foto: Shutterstock

Více než polovina dotázaných se podle něj domnívá, že je tento produkt vhodný pouze pro studenou kuchyni. Některým Čechům navíc vadí typická olivová chuť.

Ačkoliv si Češi olivový olej oblíbili a alespoň občas ho používá 83 %populace, domnívají se, že je vhodný zejména pro přípravu salátů. O tom, že je nevhodný pro smažení a restování pokrmů, je přesvědčeno 51 procent dotázaných.

Jak ale tvrdí odborníci, olivový olej se začíná přepalovat teprve při teplotě 210 stupňů Celsia. Až do této teploty si zachovává důležité a zdraví prospěšné látky. Pro tepelnou úpravu pokrmů je tak prý dokonce vhodnější než tuky jako máslo, slunečnicový olej nebo sádlo. Všestranně použitelný je i extra panenský olivový olej, který se hodí pro studenou i teplou kuchyni.

Chyb se Češi podle studie italského výrobce dopouštějí také při skladování oleje. Uchovávají jej mnohdy na světle, při pokojové teplotě. Produkt tak ztrácí rychle na kvalitě. Skladovat by se měl v temnu a při teplotách do 20 stupňů Celsia. Vhodná je pro tento účel například lednice.

Chuť oleje podle znalců záleží na jeho kvalitě. Odradit pak nezkušené strávníky může i příliš výrazná varianta oleje. Radí proto vyzkoušet bio oleje, ochucené či z prvního lisování.

Olivový olej

Pochází z oblasti Středozemí, k nám se nejvíce dováží ze Španělska. Kvalita se liší podle způsobu získávání oleje a chuť dle odrůd oliv. Panenské olivové oleje se lisují výhradně mechanicky, bez použití chemie. Extra virgin je čistá šťáva z oliv s nejpřirozenější chutí a vůní, Virgin se získává stejně, ale bývá kyselejší. Běžný olivový olej vzniká rafinací méně kvalitních olejů, tzv. lampantových, do nichž se přidá pro chuť a vůni trochu Extra virgin nebo Virgin. Hodí se na smažení a vaření.

Použití: Extra virgin a Virgin dodají pokrmům charakteristickou chuť a vůni oliv. Extra virgin zjemní omáčky, hodí se do studené i teplé kuchyně (stejně jako Virgin) a stačí ho o čtvrtinu méně než másla. Zvýrazní chuť jednotlivých surovin, nalijete-li jej nejprve na zeleninu a poté okořeníte, zůstane křupavá. Olivový olej je teplotně stabilní, při smažení vytvoří křupavou krustu a nevsákne se do pokrmu. Tipy na použití najdete na www.spanelskyolivovyolej.cz.

Vliv na zdraví: Obsahuje 60–80 % mononenasycených mastných kyselin, vitaminy A, D, E, K a přírodní antioxidanty, mj. prospívá srdci, cévám, správně pracuje s cholesterolem, vypíná pokožku a zlepšuje paměť. Jednou za 2–3 týdny se večer naložte do vany s vodou, 50 ml mléka a olivového oleje – a po pár koupelích ucítíte tu hebkost.

Kde ho koupit: V každém supermarketu, cena se liší podle zpracování, kvalitní Extra virgin stojí od 200 Kč výše.

Autoři: ,