Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Egg0: jeden z nejoriginálnejších domů

Design

  10:24
Ani dům se zahradou, ani dům v zahradě, ale zahrada v domě nebo také dům postavený okolo již existující zahrady. A to navíc uprostřed města. Takový je jeden z nejoriginálnějších a nejpůsobivějších rodinných domů v Česku, Egg0.

Pohled na rodinný dům z nejvyšších pater protějšího panelového domu. foto: Ester Havlová

Pamatuji si to zcela přesně. Odjížděl jsem z exkurze v legendární vile Tugendhat v Brně s pocitem, že sotva mohu u nás zažít silnější dojem z individuálního rodinného bydlení. Jenže hned následujícího dne, 23. února 2007, bylo všechno jinak. Spolu s architektem Jaroslavem Wertigem ze studia A69 jsem tehdy navštívil jejich dům Egg0.

Jakmile vejdete do v podstatě nenápadného domu, jakoby mávnutím kouzelného proutku se ocitnete ve zcela jiném světě, kde se zdá, že i čas plyne jiným tempem. Výrazně pomalejším. Podobný pocit jsem v tuzemském rodinném domě zažil už pouze ve Zdiměřicích.

Přečtěte si celý článek:


Jeho architekt Stanislav Fiala shodou okolností obě stavby propojuje. Právě na něj se totiž klient z pražského Žižkova obrátil, když rekonstruoval existující dům, a společně jej přestavěli na kancelář ve dvou podkrovních podlažích a

Fakta

Autoři: Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig, A69 architekti

Spolupráce: Tomáš Amtmann www.a69.cz

Klient: manželé Johana a Tomáš Růžičkovi

Projekt: Růžička a partneři, projektová kancelář s.r.o.

Projekt: 2004

Realizace:
2006

Zastavěná plocha: 214 m2

Obestavěný prostor: 622 m3

nezávislý byt pro dalšího člena rodiny v patře.

Zvnějšku byl k domu přistavěn výrazný skulpturální element: schodiště z betonových tvárnic a pozinkovaných perforovaných roštů. Dostavby bytové jednotky v zahradě se Fiala pro časovou zaneprázdněnost už nezúčastnil a místo sebe doporučil ateliér A69. Zadání bylo "vytvořit v zahradě právě zrekonstruovaného domu samostatnou bytovou jednotku. Je nutné vypořádat se s dominancí protější panelákové fasády, vyhnout se konfrontaci s architekturou původního domu a najít řešení neparazitující na ploše zahrady."

Lidé z A69 se s klientovým přáním popasovali skvěle. Od Fialy si vypůjčili materiál, tvárnice, které jsou výrazně použité v exteriéru i interiéru (v zádveří, kuchyni, nosné zdi ložnicové části) a oba návrhy propojují do jednoho celku. Zásadní rozhodnutí však byl pokus novostavbu částečně upozadit a jádrem nového zásahu učinit existující zahradu. Geometrie domu původně počítala s kruhovým atriem. Aby ale mohl být prostor zahrady co největší a nemuselo dojít ke kácení stromů, přizpůsobil se tvar atria. Jeho vejčitý půdorys dal také realizaci jméno.

Návrh domu byl uzpůsoben již existující zahradě, která tvoří skutečné centrum domu. Pocit intimity je vytvořen levitující betonovou deskou.

Dům spojený stropem
Architekti často věnují větší pozornost svislým nosným konstrukcím - zdem a sloupům - než těm horizontálním. Přitom jejich vliv je možná mnohem větší (jak už jsem zmiňoval v článku o Národní technické knihovně v Praze Dejvicích), než se na první pohled zdá. Po podlaze přeci chodíme neustále všichni. A pokud potřebujete důkaz důležitosti a významu stropu, nenajdete lepší příklad než právě rodinný dům Egg0.

"Levitující" deska z vodovzdorného betonu sama jednotí všechny roztříštěné prvky v jeden celek. Je jí jedno, jestli se pod ní nachází vstup, otevřené garážové stání, gabionový plot (jeho kostru tvoří pletivo nebo kovová konstrukce, takže je vidět, čím je naplněný - v tomto případě stavební sutí), trafostanice, částečně perforovaný dřevěný plot, venkovní terasa, trávník zahrady nebo obývací prostor. Její přítomnost cítíte neustále a její síla je taková, že vás svislé konstrukce úplně přestanou zajímat (že ji nesou subtilní ocelové sloupky, vůbec nevnímáte). Architekti význam desky podpořili i tím, že k ní svislé zděné konstrukce naplno nedotáhli. Horizontální škvíra pod stropem hlavního obytného prostoru slouží k prosvětlení i provětrání, ale zároveň i k výtvarnému osamostatnění desky.

Kontakt mezi společenskou částí domu a zahradou je naprosto bezprostřední

Vnitřní dispozice je racionální a logická. Při jejím utváření použili architekti dva zcela odlišné přístupy. Utilitární prostory jako ložnice, pokoje dětí, koupelna, zádveří, sklad, toaleta a pracovna jsou striktně pravoúhlé a logicky uspořádané (včetně speciality A69, průchozího WC). Naopak obytný prostor, jídelna a vnější terasa jsou tvarově přizpůsobeny vejčitému výřezu ve stropní desce.

Oba přístupy se střetávají v kuchyni, která, ač pravoúhlá, zasahuje do čistého tvaru atria zahrady. Zároveň se nad ní setkává zelená střešní zahrada v prvním patře, přístupná z bytu ve vedlejším domě, s betonovou stropní deskou společenské části (viz fotografie vlevo dole). Když jsem tento "konflikt" viděl poprvé v půdorysu, považoval jsem ho za jedinou výraznou slabinu jinak výborného řešení. Svůj pohled jsem po návštěvě změnil a znamenalo to pro mě celoživotní poučení, že některá řešení si z výkresové dokumentace zcela představit nedokážete.

Intimita a soukromí v konfliktu s okolím?
Jediné rozpaky nad vynikajícím řešením vzbuzují blízké vysoké panelové domy, z jejichž oken je do zahrady vidět. Osobně to ale nepovažuji za velký problém. Pod drobnohledem obyvatel panelového domu je pouze část zahrady a obývacího prostoru, jehož intimitu navíc snadno zajistí vnitřní stahovatelné rolety.

Kontakt mezi společenskou částí domu a zahradou je naprosto bezprostřední

Ty zároveň brání pronikání jižního a západního slunce. Díky prohnuté fasádě obytného prostoru je přísun slunce přes den takřka ideální a docházíme tak k další podobnosti s již zmíněným domem Stanislava Fialy. Tato fasáda je zcela prosklená, od podlahy ke stropu, včetně dveří, a úspěšně tak stírá rozdíl mezi interiérem a exteriérem. Zahrada doopravdy proniká do hloubky dispozice a v obývacím prostoru si tak můžete připadat jako venku. Tento efekt ještě posiluje podobnost podlahy v interiéru a na venkovní terase. Ač se jedná o jiný typ dřeva (to v exteriéru musí snést vyšší nároky na povětrnostní vlivy), identické rozměry, barevnost i shodná příčná orientace jednotlivých prken tento dojem zřetelně podporuje.

Výjimečnost stavby jde ruku v ruce také s výjimečností klienta. Díky své profesi si ve vlastní kanceláři vytvořil realizační projekt, ovšem k návrhu samému vyzval doopravdy vynikající architekty v oblasti individuálního bydlení. Fakt, že nespoléhal jen na vlastní síly a jasně si uvědomil rozdíl mezi profesí stavebního inženýra a architekta, stojí za zaznamenání. Není totiž stále vůbec samozřejmý.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...