Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Hitparáda českých hamburgerů

Jídlo

  9:32
Máte rádi hamburgery, ale nechcete je jíst na plastovém tácku v rychlém občerstvení? Dělají je i restaurace. Laura Baranik navštívila šest pražských podniků a ohodnotila jejich hamburgerové umění. Hlavní verdikt zní: Češi si hamburgery pletou s karbanátky a podceňují kvalitu pečiva.

Nejlepší burger v Praze. Slaninový cheeseburger v sezamové briošce v Hard Rock Café je dokonalý. Stejně tak obsluha restaurace. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Co dělá dobrý hamburger dobrým hamburgerem?

Začněme třeba tím, že hamburger není karbanátek.

V našich zeměpisných šířkách je nedobrým zvykem ohrnovat nad hamburgery nos: prý to není nic než rychlé občerstvení, náhražka za pořádné jídlo. Za oceánem, v adoptivním domově hamburgerů, však výrobu panamerického masového sendviče povýšili na umění. Špičkoví šéfkuchaři jako Daniel Boulud a Hubert Keller si otevírají výhradně hamburgerové restaurace a někteří z nich používají i luxusní ingredience, jako třeba paštiku z husích jater nebo lanýže.

Správná masová placička na hamburger se dělá následujícím způsobem. Mleté hovězí se jemně zformuje do kulatého tvaru. Důraz je na slově "jemně": přílišným žmouláním se maso totiž promění v těžkou hmotu připomínající cihlu (a karbanátek). Což vy nechcete. Chcete, aby maso po opečení drželo pohromadě, ale zároveň si zachovalo jistou nadýchanost a jemnou drolivost. Důležitý je přitom i druh masa, které použijete. Mělo by být lepší kvality a dostatečně tučné na to, aby byl hamburger šťavnatý, ale zase ne příliš tučné, protože pak by placička nedržela pohromadě. A vystříhejte se majoránky – na ochucení pravého amerického hamburgeru vám bude stačit sůl a pepř.

Je mnoho druhů housek na hamburgery, ale všechny by měly být opečené v toasteru nebo na grilu a neměly by se při jídle rozpadat. A co dovnitř? Klasika je plátek slaniny, list salátu, rajčata, syrová cibule, kyselé okurky a samozřejmě sýr (já mám nejradši čedar).

Mám obavy, že než se u nás budou do hamburgerů tyhle věci dávat běžně, bude to ještě chvíli trvat. Pár restaurací se ale už o tuhle americkou gastronomickou tradici pokouší – některé úspěšně, jiné méně.

Zašla jsem do šesti českých restaurací, o nichž se říká, že dělají dobré burgery. Tam, kde ho měli, jsem si dala cheeseburger se slaninou. Tady jsou výsledky:

Bohemia Bagel v Holešovicích ***
Víkendy patří v holešovické pobočce řetězce Bohemia Bagel hamburgerům – nabídka je dvakrát širší než přes týden a najdete v ní mj. burger falafel, řecký burger a burger se steakem. Nejlepší je ale stejně jejich tradiční Bohemia Burger (135 Kč plus 20 Kč za slaninu a americký sýr). Skládá se ze šťavnaté masové placičky opečené nad otevřeným ohněm a sevřené mezi dvěma polovinami opečené sezamové housky potřené z vnitřní strany česnekovým máslem. Podává se se salátem, rajčaty a cibulí. Slanina byla křupavá a čedaru byla spousta, bohužel však chyběla kyselá okurka a hranolky byly nevábně rozměklé a vlhké.

Fraktal 0
Soudíc podle doporučení, která jsem na Fraktal dostala, jsem čekala něco opravdu výjimečného. Výjimečné to tedy bylo, ale ne v dobrém slova smyslu. Dostala jsem malou ubohou placičku masa gumové konzistence (objednala jsem si malý 125gramový burger za 170 Kč; měli i 200gramový za 195 Kč), která byla zvenku zčernalá a svraštělá a uvnitř přepečená. Kůrka sezamové housky se drolila, jako by ji právě probudili z hlubokého, alespoň půlročního spánku na dně mrazáku. Nedoporučuji.

U nás je zvykem ohrnovat nad hamburgery nos: prý to není nic než rychlé občerstvení. Za oceánem je dělají i špičkoví šéfkuchaři.

Hard Rock Café ****
Jen nerada dávám titul Nejlepší burger v Praze velkému řetězci, ale nemůžu jinak. Na výběr tu máte deset různých typů burgerů ve dvou velikostech: tzv. Legendary (285 gramů masa za 320 Kč) nebo Regular (od 220 Kč za 170 gramů masa). Slaninový cheeseburger v sezamové briošce měl na hřbetě ony úžasné čtverečky – znamení, že masová placička byla opékána nad otevřeným ohněm a přesně tak dlouho, aby se propekla na stupeň medium rare (středně propečená). Slanina byla křupavá, maso šťavnaté a porce obsahovala i hranolky (mohlo jich být víc). A co bylo nejlepší? Obsluha v Hard Rock Café je zkrátka dokonalá.

Jama **
V Jamě do burgerů nedávají kyselé okurky, ale jsou tam rajčata, červená cibule, salát a... olivy? Když chcete slaninový cheeseburger, musíte nejdřív zaplatit 175 korun za cheeseburger nebo burger se slaninou a pak přidat 40 korun na slaninu nebo 39 korun na sýr (když si to pořádně spočítáte, vyplývá z toho, že můžete ušetřit korunu). Hovězí placička byla hrudkovitá a tlustá, s pěknou mřížkou vypálenou od grilu, ale mohla být výrazněji okořeněná. Houska byla amerického typu (sladká a lehká, se sezamovými semínky) a slanina byla česká (mastná a málo křupavá). Jama byla z vyzkoušených restaurací jediná, která dávala k hamburgerům steakové hranolky (silnější než obyčejné), ale obsluha byla zoufale pomalá. A bez těch oliv bych se klidně obešla.

Mozaika *
V Mozaice do burgerů za 199 Kč nedávají sýr – místo něj dostanete česnekovou majonézu a zlehka opečenou cibuli a žampiony. Ocenila jsem snahu o originalitu – k hranolkům jsem dostala ostrou domácí rajčatovou omáčku a místo housky byla špenátová foccacia. Jenže provedení bylo špatné. Tohle byl naprosto jasný karbanátek z masa semletého do nevábné koule a foccacia byla neslaná a nasáklá vlhkostí. Dřív tu tenhle hamburger dělali líp.

Potrefená Husa Dejvice **
V téhle Huse dělají dvousetgramové burgery (268 Kč) ze svíčkové. Zní to skvěle, ale svíčková je příliš libové maso, než aby se z něj dala udělat dostatečně šťavnatá placka. A tahle byla ještě navíc málo osolená. Hamburger tvoří kromě masa ještě americký sýr, plátky červené cibule a rajčete a lístky salátu – všechno čerstvé a v dostatečném množství. Ani skvělé tenoučké hranolky ale nevyrovnaly nepříznivý dojem z bílé slaniny a hovězího bez chuti. Hlad zdejší hamburger zasytí, ale že byste o něm snili, to tedy ne.

Autorčiny recenze najdete na www.praguespoon.com

Autor: