Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Hvězdné manýry a ječící fanynky. Justin Bieber slaví dvacáté narozeniny

Lidé

  6:10aktualizováno  1. března 13:23
OTTAWA/PRAHA - Pro mnohé je jen symbolem kýčovitosti a povrchnosti populární hudby, tisíce odpůrců po celém světě má i kvůli svým manýrům "rozmazleného spratka". Zejména pro teenagery je ale kanadský popový zpěvák Justin Bieber, který v sobotu 1. března oslaví pouhé dvacáté narozeniny, idolem současné hudební scény.

Koncert Justina Biebra v březnu 2013 foto: Reuters

Pro mnohé je jen symbolem kýčovitosti a povrchnosti populární hudby, tisíce odpůrců po celém světě má i kvůli svým manýrům "rozmazleného spratka". Zejména pro teenagery je ale kanadský popový zpěvák Justin Bieber, který v sobotu 1. března oslaví pouhé dvacáté narozeniny, idolem současné hudební scény.

Dokáže vyprodat velké koncertní haly a jeho fanoušci, kterým se přezdívá "beliebři", ho masivně podporují i na sociální síti Twitter, kde ho aktuálně sleduje téměř 50 milionů lidí - "followerů". Tím se mladý Kanaďan řadí na světové druhé místo za americkou zpěvačkou Katy Perryovou.

'Já vás nikdy neopustím.'

Přesto své "beliebry" zpěvák koncem minulého roku pořádně zmátl. Právě na Twitteru totiž oznámil, že oficiálně končí s pěveckou kariérou. Krátce nato však přidal další status, ve kterém zkritizoval média a dodal, že své fanoušky nikdy neopustí. "Média o mně hodně mluví. Vymýšlejí si množství lží a chtějí, abych neuspěl, ale já vás nikdy neopustím," uvedl Bieber.

Bieber se narodil v kanadském Stratfordu ve státě Ontario a ve dvanácti letech byl druhý na místní pěvecké soutěži. Svoji kariéru nastartoval díky internetovému kanálu Youtube, kam začala jeho matka nahrávat videa, na kterých Bieber zpíval hity slavných zpěváků Stevieho Wondera nebo Michaela Jacksona. Brzy si ho všiml jeho manažer Scooter Braun a Justin odletěl do americké Atlanty za respektovaným R&B zpěvákem a textařem Usherem.

Hudební ceny i řízení pod vlivem

První album My World 2.0 vydal Bieber v roce 2009 a úspěch zaznamenal se singlem One Time. O dva roky později mu vyšla svátečně laděná vánoční deska Under The Mistletoe, kterou následovalo taneční album Believe (2012). Zatím poslední počin, desku Journals, která se nese ve stylu klasického R&B, vydal zpěvák koncem loňského roku pouze digitálně. "Myslím si, že umím být celkem všestranný - jsem schopný dělat countryovou hudbu a vydat zároveň rapovou nahrávku na internetu," tvrdí o sobě Bieber.

Za svoji krátkou kariéru stihl Bieber získat již několik hudebních cen. V roce 2012 se stal držitelem American Music Awards, kde byl vyhlášen umělcem roku a mohl se radovat i z cen za nejpopulárnějšího popového nebo rockového umělce a za nejlepší popové album roku. Čtyřikrát v řadě si také odnesl cenu pro nejlepšího zpěváka na slavnostním udílení Evropských hudebních cen (EMA) televizní stanice MTV.

ČTĚTE TAKÉ: Naštvaní Američané: vyhostěte Justina Biebera ze země

Od kanadského premiéra Stephena Harpera obdržel v roce 2012 vyznamenání za službu svojí vlasti při příležitosti 60. výročí intronizace královny Alžběty II. Podle žebříčku časopisu Forbes patřil Bieber v témže roce mezi deset nejlépe placených muzikantů na světě, když si vydělal 55 milionů dolarů (asi 1,1 miliardy korun).

V posledních měsících ale na sebe tento lamač srdcí mladých dívek upozorňoval četnými skandály a dostál tak své pověsti "rozmazleného spratka". Naposledy ho v lednu letošního roku policie v Miami zadržela kvůli bezohledné jízdě, při níž byl pod vlivem alkoholu, marihuany a léků, a navíc řídil bez platného řidičského průkazu. Krátce předtím házel po domě sousedů vajíčka. Když policisté hledali důkazy svědčící o údajném vandalismu, objevili v jeho domě v Los Angeles kokain. Na krátkou dobu se Bieber dostal i do vězení.

Bieberovy skandály v USA vedly až k tomu, že více než 100 000 Američanů podepsaly petici za jeho vyhoštění ze země. Ze zákona se jejich požadavkem bude zabývat Bílý dům. Problémy má však zpěvák i v kanadském Torontu, kde byl obviněn z napadení řidiče limuzíny, ke kterému došlo koncem loňského roku. Velké troufalosti se dopustil i v dubnu loňského roku, když v Nizozemsku do návštěvní knihy muzea Anne Frankové vyjádřil přesvědčení, že tato známá oběť holokaustu by byla jeho fanynkou.

Autoři: ,