Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Karl-Marx-Hof, jeden ze symbolů takzvané rudé Vídně

Pohled Zdeňka Lukeše

  7:18
Nejen pro tentokrát se věnujeme Vídni. Představíme si nejen tamní významné stavby z dob minulých, ale i několik těch, které vznikly v současnosti. Dnes je na řadě Karl-Marx-Hof, jeden ze symbolů takzvané rudé Vídně, tedy období mezi roky 1919 a 1934, kdy rakouské metropoli nepřetržitě vládli sociální demokraté.

Kolos u Dunaje. Centrální část budovy Karl-Marx-Hofu, postavené na sklonku třicátých let podle projektu architekta Karla Ehna. Nad obloukovými průchody jsou keramické plastiky sochaře Josefa Riedla. foto: MODELEARTHLANDSCAPES.COM

Karl-Marx-Hof ve vídeňském Heiligenstadtu nedaleko Dunaje a Donaukanalu patří k největším budovám Evropy – má víc než kilometr na délku. Jde o velkoryse pojatou městskou sociální výstavbu, symptomatickou pro období, kdy se na vídeňské radnici na šestnáct let usadili sociální demokraté v čele se starosty Jakobem Reumanne ma jeho nástupcem Karlem Seitzem.

Toto období, nazývané Rotes Wien (rudá Vídeň), následovalo po první světové válce a rozpadu monarchie, kdy se země náhle ocitla v těžké sociální situaci. Nebyla práce, Rakousko zaplavily tisíce imigrantů, vracelo se do ní mnoho válečných invalidů a obecně vládla deziluze spojená s hospodářskou i finanční krizí a hyperinflací. Obyvatele metropole navíc kosila španělská chřipka a další nemoci, byty chudých byly přeplněné a nákaza se rychle šířila.

Vítězná strana se proto rozhodla vybudovat velkorysý sociální program, jehož součástí byla i výstavba takzvaných hofů – rozlehlých obytných souborů s malými byty a sociálním zařízením, k němuž patřily mateřské školy, prádelny, jídelny, ale i knihovny nebo ordinace lékařů a další služby. Typickým prvkem byly i zelené plochy podél těchto staveb nebo ve vnitroblocích.

Velkorysé sociální bydlení. Dobová fotografie stavby.

Stavby byly také jednotně označeny plastickými červenými písmeny s městským znakem a pojmenovány po významných osobnostech. Tak vznikl nejen Karl-Marx-Hof, ale také Friedrich-Engels-Hof, George-Washington Hof a mnohé další „hofy“. Tato tradice městské sociální výstavby ostatně přetrvala ve Vídni dodnes. Zvláštní vyhláška, umožňující realizaci těchto „gemeindebau“ (komunitních staveb), zajišťovala, že pozemky pro ně město poskytne se značnou slevou. Dotované budovy v zeleni obsahovaly malé byty, které byly přednostně poskytovány válečným invalidům, vdovám s dětmi a dalším sociálně slabým lidem.

Takové malé město

Městským architektem byl v tomto období někdejší žák profesora Otta Wagnera z vídeňské umělecké akademie Karl Ehn (1884–1957), který sám navrhl i několik „hofů“. Nejznámější a největší z nich nesl Marxovo jméno. Obří stavba mezi ulicemi Heiligenstädter Strasse a Boschstrasse je tvořena dvěma uzavřenými bloky a centrálním náměstím 12. Februar Platz, k němuž přiléhá známé křídlo traktované převýšenými rizality nad mohutnými obloukovými průchody. V osách oblouků jsou umístěny keramické alegorické plastiky a horní části rizalitů dominují mohutné vlajkové žerdi. Je to krásná ukázka dynamické expresionistické architektury, realizované v letech 1927 až 1930 za účasti sochařů Josefa Riedla a Otta Hofnera.

Celkem je v komplexu 1400 bytových jednotek o velikosti 30 až 60 čtverečních metrů, přičemž v areálu žilo asi pět tisíc obyvatel, takže šlo vlastně o menší město. To pak prožilo dramatické chvíle během povstání proti nedemokratickému Dolfussovu režimu v únoru roku 1934, kdy se uvnitř Karl-Marx-Hofu zabarikádovali příslušníci levicového schutzbundu, na něž zaútočila vojenská artilérie, policie a paramilitantní heimwehr, dokud je nedonutila se vzdát.

Objekt byl během těchto bojů značně poničen a v době anschlussu pak nesl jméno Heiligenstädter Hof. V průběhu 50. let byl opět opraven, poslední rekonstrukce pak proběhla v nedávné době. V 70. letech byl v Karl-Marx-Hofu natočen známý film Noční vrátný (The Night Porter) se sirem Dirkem Bogardema Charlottou Ramplingovou v hlavních rolích. Dnes patří stavba k významným památkám evropské moderní architektury, podobně jako další „hofy“ projektované známými architekty, jako byli wagneriáni Hubert a Franz Gessnerové, Josef Hoffmann nebo Leopold Bauer.
Vídeňská sociální výstavba měla také velký vliv na pražskou nebo brněnskou meziválečnou scénu.

Detail kruhového okna v klenbě průchodu.

V české metropoli se jí inspiroval zejména přednosta městského stavebního úřadu Rudolf Hrabě a jeho spolupracovníci Mečislav Petrů, Vratislav Lhota či Vladislav Martínek, kteří v podobném duchu (byť v poněkud skromnějším měřítku) navrhli například obecní domy v Jateční ulici v Holešovicích nebo bubenečské Rooseveltově ulici a četné další pak v Libni, Vysočanech, Radlicích, na Žižkově a v dalších pražských čtvrtích.

Jejich stavby z počátku 20. let mají zpravidla průčelí pojednaná ve stylu takzvaného národního dekorativismu, tedy s obloučky, kruhy nebo čtverci v červenobílé kombinaci. Domy byly stavěny co nejlevněji, používaly se cihly ze zbouraných staveb, asketické bylo i vybavení s řadou typizovaných prvků (zábradlí, lampy, dveře). Chyběly výtahy, ba často i koupelny v bytech, ale zato byly součástí těchto areálů školky, prádelny a další služby. Vnitrobloky pak měly parkovou úpravu, případně šlo o řádkovou výstavbu obklopenou zelení.

Hrabětovi nástupci Evžen Linhart nebo Jan Rosůlek byli již pravověrnými funkcionalisty a členy avantgardního Devětsilu, takže jejich architektura již byla svým výrazem i dispozičním řešením mnohem modernější. Město každopádně tento typ sociální výstavby podporovalo a existovalo dokonce nařízení, podle nějž se takové domy musely objevit v každé čtvrti, Malou Stranu či Staré Město nevyjímaje.

Šlo o sociální politiku, kterou můžeme „rudé Vídni“ i prvorepublikové Praze jen závidět...

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...