Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kauza rudých trenek u soudu: Je to divadlo, řekl člen Ztohoven a dal soudkyni kus standarty

Česko

  7:46aktualizováno  19:07
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 1 začal řešit kauzu vyvěšení rudých trenek nad Pražským hradem. Ty nad sídlem české hlavy státu místo prezidentské standarty vyvěsili členové skupiny Ztohoven. Obžalobě pro výtržnictví, krádež a poškození cizí věci čelí David Hons, Matěj Hájek a Filip Crhák. Hrozí jim až tři roky vězení.

Skupina Ztohoven po vyvěšení trenek zveřejnila prohlášení, ve kterém Zemana kritizovala. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ztohoven rozstříhali standartu. Kousky rozešlou náhodně vybraným lidem

„Tento soud neuznávám,“ začal v soudní ohrádce pro výslech Filip Crhák, jeden z obžalovaných. „Pochybuji o vaší nepodjatosti. Vy jste zřizovaná českým státem, protistrana je zde Kancelář prezidenta republiky, která je opět zastupována státem. Z toho důvodu zde vidím střet zájmů,“ pokračoval dále a soud označil za divadlo.

Samosoudkyně Šárka Šandorová se ihned po proslovu obžalovaného usnesla, že není vyloučena z jednání, neboť se necítí být podjatá.

Kultura kritického myšlení

Jako druhý přišel na řadu obžalovaný Matěj Hájek, který hned v úvodu zmínil, že souhlasí se svým předřečníkem. Soudkyně ho však usměrnila tím, že o její podjatosti už bylo rozhodnuto před chvílí. Nicméně oproti kolegovi ze Ztohoven se Hájek přece jen rozpovídal a odpovídal na dotazy soudkyně i státní zástupkyně.

„Naše území, myšleno Evropa či západní společnost, stojí na hodnotách, které musíme hájit. Naše kultura stojí na tradici kritického myšlení. V tomto duchu vnímám i naše konání, ačkoli se někomu může zdát přes čáru,“ uvedl ve výslechu Hájek.

Soud se skupinou Ztohoven.
Soud se skupinou Ztohoven.

Jak dostat standartu ze střechy

Obří červené trenýrky vyvěsili členové skupiny Ztohoven loni 19. září na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana s odůvodněním, že na Hradě „konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic“. Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Hradu.

Obžalovaný Hájek, mimochodem magistr umění a povoláním sochař, následně na přímý dotaz soudkyně uvedl, že on je jedním ze zmíněných kominíků. Ve své výpovědi dále technicky popisoval, jak se skupině podařilo místo standarty vyvěsit trenky, podle jeho slov však bez poškozování cizí věci, jak tvrdí obžaloba. Přiznali však, že museli přestřihnout lanko se standartou. Pokud jde o tvrzení obžaloby, že umělci ze Ztohoven poškodili střechu Pražského hradu, ti prý měli na akci speciální obuv, aby ji nepoškodili.

„Vlajku jsme poté v jistém řetězci, jisté posloupnosti lidí dostali z dosahu ostrahy. Technicky jsme zajistili odvoz vlajky z Hradu,“ popisoval dále Hájek.

Skončit v klepetech

To už přišel na řadu poslední z obžalovaných David Hons. „Ne,“ odpověděl stručně na dotaz soudkyně, zdali bude vypovídat. „Celou situaci vnímám jako teatrální, zbytečnou a vaší podjatost úplně stejně jako moji kolegové,“ doplnil ještě. Jenže také Hons, který byl jedním ze dvou kominíků, se poté rozpovídal a popsal svou verzi příběhu.

„Nechci se obhajovat, protože to nevnímám tak, že bych se měl kvůli něčemu hájit. Byl to můj způsob projevu,“ uvedl. Zopakoval, že čin členů skupiny Ztohoven testoval symboly a hodnoty českého státu. Stejně jako jeho kolegové zcela odmítl, že by jejich zájmem bylo ničení cizího majetku. Cestou na Hrad, v převleční za kominíky, se prý členů skupiny dotýkali turisté i svatebčané.

„Prolezli jsme škvírou mezi plotem a zdí, hlídáno to nebylo. Kdyby ano, tak se nám to nepodaří. Nebyla tam žádná překážka. Od počátku nám třem také bylo jasné, že skončíme v klepetech. Nehledě na to, že jsme se nechtěli vyhýbat odpovědnosti,“ popsal situaci Hons. Dokonce prý i počítali s tím, že je ze střechy může někdo sestřelit.

Soudkyně se dále snažila probrat moment, kdy umělci hodili standartu ze střechy dolů. To na Honsovo tvrzení, že s ní zacházeli velmi opatrně. „Mohu říct, že standarta letěla,“ odpověděl vyhýbavě na dotaz. O dalších osobách, které se zřejmě postarali o odvoz, mluvit odmítl.

U soudu také vyšlo najevo, že rudé trenky mají svého majitele. Členové skupiny Ztohoven ji na základě kupní smlouvy prodali soukromému sběrateli, údajným Patrikem Šimonem. Obhájce Michal Pokorný uvedl, že zhotovitelé trenek, kterých bylo celkem sedm, mu je prodali za milion korun. „A pokud je poskytne Národní galerii, dostane slevu 999 993 korun,“ popsal podmínky smlouvy.

Anketa

Zaslouží si podle Vás členové skupiny Ztohoven potrestat?

Ano 890
Ne 1036
Nevím 47

Na žádost obhajoby soud ještě přehrál kamerové záznamy z bezpečnostních kamer na Pražském Hradě. Podle tvrzení advokáta Pokorného na nich totiž není nic vidět, ačkoli na nich stojí obžaloba. Poté soudkyně četla výpovědi několika svědků, ostatní však budou slyšeni přímo v soudní síni. Jednání odročila na konec srpna.

V rukou občanů

Skupina Ztohoven po vyvěšení trenek zveřejnila prohlášení, ve kterém Zemana kritizovala. Podle nich spodní prádlo představuje „standartu muže, který se nestydí za nic“. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně uvedl, že celková škoda dosáhla 100 tisíc korun. U hlavního líčení se Kancelář prezidenta republiky připojila s nemajetkovou újmou zhruba 310 tisíc korun.

Se způsobenou škodou členové Ztohoven nesouhlasí mimo jiné i z toho důvodu, že - s ohledem na povětrnostní a další podmínky - byla prý značně opotřebovaná, několikrát šitá či roztrhaná.

V pondělí spolek oznámil, že ukradenou prezidentskou standartu v hodnotě 33 tisíc korun rozstříhal na 1152 kousků. Performeři je pak rozdávali náhodně vybraným lidem ve všech krajích. Na dotaz státní zástupkyně, kde se standarta nachází nyní, obžalovaný Hájek odpověděl: „V rukou občanů této země.“ Jeden kousek ukradené standarty přímo v soudní síni obdržela i sama soudkyně Šandorová.

Za úmyslné poškození státního symbolu jim tak navíc může v přestupkovém řízení hrozit až desetitisícová pokuta. Původně skupina tvrdila, že standarta uletěla.

„Důkaz extrémní blbosti,“ reagoval Zeman

Prezident Miloš Zeman akci skupiny nepovažuje za neúctu vůči prezidentovi, ale za neúctu k symbolu české státnosti, jímž prezidentská standarta je. Řekl to na středečním setkání s obyvateli Pelhřimova. Před touto performancí byla podle něj standarta naposled z Pražského hradu stržena 15. března 1939, kdy přijel do Prahy Adolf Hitler. Novinářům pak prezident řekl, že čin skupiny Ztohoven bere „jako důkaz extrémní blbosti pachatelů“. K možným trestům pro aktéry se nechtěl vyjadřovat s odkazem na nezávislost soudů. „Já jsem sice bývalý prognostik, ale soudcům jsem do jejich řemesla nikdy nemluvil,“ uvedl.

Zeman se zmínil o námitce skupiny proti možné podjatosti jím jmenované soudkyně. „Chtěl bych upozornit, že podle ústavy prezident jmenuje všechny soudce,“ řekl.

Na středeční soud na svém twitterovém účtu reagoval i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček, který členy skupiny nepřímo označil za fašisty.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...