Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Krásná i zezdola. Výjimečná lávka v Hradci inspirovaná 19.stoletím

Design

  7:00
V Hradci Králové byla před rokem dokončena lávka pro pěší, která je v českém prostředí výjimečná, přestože (anebo možná právě proto) její konstrukční principy pocházejí z 19. století.

Křehká montovaná konstrukce přes řeku Orlici propojuje střed města s univerzitou a snaží se jen minimálně dotknout obou břehů foto: PETR ŠMÍDEK, JANEK RUBEŠ

Na začátku stálo rozhodnutí použít pro lávku montovanou prefabrikovanou ocelovou konstrukci s pozinkováním, která poskytuje řadu výhod. Díky tomu se stavební proces zkrátil na minimum a příznivé bylo i to, že zásah do parkového prostředí byl zanedbatelný - lávka se břehů dotýká co nejméně. Výhodou bylo, že náročné povrchové úpravy žárového zinkování mohly probíhat mimo stavbu. Snadná je i údržba hotové lávky.

Pěší most se klene nad řekou Orlicí a propojuje Jiráskovy sady, a tedy historické centrum města, s nedalekou univerzitou. Autoři usoudili, že nádherné prostředí sadů nepotřebuje konkurenci, zvláště když na jejich okraji stojí výrazná budova zimního stadionu, a rozhodli se proto význam, velikost a hmotu lávky minimalizovat. Most má v tomto prostředí plnit to, k čemu je určen, a nedávat ostentativně najevo svou přítomnost.

Krásná i zezdola

Druhé podstatné rozhodnutí se týkalo faktu, že žádná nosná část mostu nebude vystupovat nad úroveň mostovky. Autoři mohli zvolit i zavěšený nebo visutý systém, ty však vyloučili, protože nechtěli, aby z korun stromů trčel pylon. Dalším důležitým faktorem pro ně bylo, že most měl být hezký na pohled, a to jak seshora, tak zezdola - to kvůli promenádě kolem fortifikační zdi. Podhled byl též jedním z důvodů pro pororoštovou mostovku.

Lávka symetricky stoupá k vrcholu vprostředku, což vytváří takzvané předpětí zadarmo v nosnících pod mostovkou. Nosná konstrukce mostu se skládá z tlačených V-profilů, středového trojúhelníkového kloubu a tyčových tažených částí.

Elegance a jednoduchost konstrukce vyniknou především při pohledu zespodu.

Dlouholetý profesor architektury na RWTH v Cáchách Mirko Baum za svůj život navrhl a postavil nejednu odvážnou konstrukci, ale v Česku jde o jeho první realizaci (pokud nepočítáme již neexistující drobné realizace v rámci libereckého studia SIAL na začátku 70. let). K návrhu lávky v Hradci se spolu s Davidem Barošem dostali - jak bývá v Česku zvykem - souhrou okolností, díky osobnímu doporučení jiného architekta. Formálně šlo o podlimitní veřejnou zakázku bez nutnosti soutěže. Lávka v Hradci ale ukazuje, že i mezi architekty nepříliš populární způsoby zadání zakázky mohou občas vést k výborným výsledkům. Zatímco se statikou mostu žádný velký problém nebyl, horší už to bylo s dynamikou. Zjednodušeně řečeno, lávka byla příliš lehká, a tak se hledal způsob, jak ji zatížit (například ze statického hlediska zbytečným zdvojením jednotlivých táhel) a vyhnout se tak relativně nákladnému řešení pomocí přidaného tlumiče. Nakonec se bez něj autoři obešli, lávka si svou subtilitu zachovala, ale při přecházení přece jen drobné výkyvy ucítíte. Není to problém, ale je zvláštní, jak čím dál tím víc vyžadujeme nejen absolutní bezpečnost, ale i pocit z ní. Ve Zlíně se traduje historka, kdy Tomáš Baťa při návštěvě právě dokončené stavby seřval všechny, kdo pracovali na projektu, slovy: „Zase jste mě všichni ošidili. Vždyť na té stavbě není jediná trhlinka. Vůbec není vidět, že se namáhá. Zase jste tam utopili mnohem více materiálu, než bylo třeba.“ Z tohoto hlediska by byl Baťa s výsledkem v Hradci velmi spokojen.

Relativně prudké stoupání do vrcholu uprostřed.

Asi nejvíce kontroverzí budí povrch mostovky. Ocelový pozinkovaný rošt, díky němuž je most zespodu částečně průhledný. Při obhajobě tohoto principu se autoři odvolávali i na slavnou fotku Marilyn Monroe se vzdouvající se sukní nad výdechem vzduchu z newyorského metra. Skutečnou inspirací je však legendární fotografie, kterou na zaoceánském parníku pořídil László Moholy-Nagy a která Bauma pronásleduje už několik desetiletí.

Rošt má řadu výhod a pochopitelně taky některé nevýhody (namrzání výparů vody a z toho pramenící kluzkost povrchu). Autoři využili jeho co možná nejjemnější členění tak, aby co možná nejvíce zmírnili nevýhody spojené především s chůzí na podpatcích nebo jízdou na kole a na bruslích. Upřednostnili průhlednost mostovky, její trvanlivost a snadnost údržby před komfortem, který by skýtala například mostovka dřevěná.

Když na kvalitě záleží

Za drobnou kritiku stojí navazující menší lávka směrem k univerzitě, respektive její zbytečná odlišnost např. v detailech, jako je zábradlí. Na to už ale autoři většího mostu neměli vliv.

K realizaci lávky právě vychází kniha dokumentující celý projekční proces. Obrovské množství detailní práce doprovázené tisícovkami výkresů ve 2D i 3D, které na této v podstatě drobné stavbě odvedli její autoři a všichni jejich spolupracovníci, je obdivuhodné a zaslouží absolutorium. Takové množství práce udělá jen ten, komu na kvalitě výsledku nesmírně záleží, a to jsou přesně lidé, kteří by měli v Česku realizovat stavby za veřejné peníze.

FAKTA

Autoři: Mirko Baum, David Baroš, baum & baroš ARCHITEKTI ve spolupráci s Transconsult, s. r. o. Statika: Wilfried Führer (Führer-Kosch-Jürges), Jiří Faltus, Transconsult, s. r. o., Vladimír Janata, Miloslav Lukeš, EXCON, a. s. Projekt: 2009 Realizace: 2011-2012 Náklady: 26 milionů Kč

Také z porovnání s realizacemi a stínovanými prostorovými výkresy inženýrských vzorů 19. století, které tvoří úvod knihy, vycházejí Baum s Barošem se ctí. Výborný výsledek takového rozsahu je vždy podmíněn dobrou spoluprací všech zúčastněných, což se bohužel nestává příliš často. Po skvělých stavbách Jana Kotěry, Josefa Gočára nebo Josefa Havlíčka z první poloviny 20. století tak Hradec Králové získal po nedaleko stojící Studijní a vědecké knihovně další výjimečnou realizaci.

Autoři:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...