Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Nastane v Rakousku převýchova části společnosti?

Názory

  12:53
Jana Nečasová rozjíždí obchod s módou, dočetl jsem se včera v titulku na iDNES.cz. Zde jen stručný komentář – asi prodává kabelky.

Soupeři: Alexander Van den Bellen a Norbert Hoffer. foto: Reuters

Tomáš Němeček připravil proiHNed.cz zajímavý rozhovor s Michalem Horáčkem, který oznámil prezidentskou kandidaturu. Upřímně nechápu, proč se ale na konci rozhovoru objevuje Němečkův – kandidátovi sdělený – „upřímný názor“, že Horáček nepostoupí ani do druhého kola. Nedozvíme se, ani proč autor ten názor má, a působí to tam jako pěst na oko.

Já si naopak myslím, že Horáčkova ohlášená kandidatura žádný nesmysl není. Na rozdíl od některých zatím spíše v přítmí diskutovaných kandidátů tzv. pražské kavárny je to osoba všeobecně známá, a to i z populárních televizních pořadů typu SuperStar, má zajímavý hlas (důležitá a v Česku podceňovaná výbava), má dost svých peněz, které je ochoten do „bláznivého podniku“ investovat, a ani jeho životní story rozhodně není nudná. Každý jistě máme své jiné osobní ideální kandidáty a favority, ale hlavu státu nevolí jen Praha ani „pražská kavárna“ – a už vůbec ne jenom její jakobínské jádro. Diskuse je přece o tom, kdo je zvolitelný.

Alexander Van der Bellen se stane rakouským prezidentem. Řečeno s básníkem Tomášem Kafkou „zvítězilo o fousek lepší ze dvou Rakousek“.

Ohlášené sjednocování země a společnosti nebude mít ale nový prezident jednoduché. Za prvé vedl kampaň založenou na jasném tvrzení, že nebude jmenovat kandidáta svobodných premiérem, a to ani kdyby tato strana vyhrála parlamentní volby. Vzhledem k tomu, že tato strana je momentálně nejpopulárnější, jeví se snaha jejich voliče do čehosi sjednotit skoro marná. Možná je asi pouze jejich převýchova, což také nezní zrovna lákavě. Rakousko jistě nečeká sjednocení, ale spíše blokace (či zadržování) jedné části společnosti druhou.

Komentář Heather Grabbeové o rakouských volbách dochází k závěru, který je opak toho, co si myslím já. Na jeho konci se praví toto: „Jediný způsob, jak odolat pevnosti Evropa, je hájit otevřenost jako nejlepší formu bezpečnosti. Vyžaduje to statečné politiky, kteří lidem vysvětlí, že rozsáhlá migrace je novou normalitou a že je třeba lepší integrace, a nikoli více plotů.“

Můj názor je, že aby Evropa nemusela mít ploty uvnitř sebe samé, musí dobře chránit své vnější hranice. Migrace a pomoc lidem v nouzi ano, ale musí to být migrace organizovaná, regulovaná a důkladně monitorovaná. Kanada také přijímá migranty, ale dobře si každého zkontroluje a proscreenuje, než se dostane na palubu letadla do Toronta či Montrealu. Celý proces trvá dlouho a i uprchlík si musí počkat ve frontě. Kdyby vzal nový rakouský prezident doporučení této autorky vážně, pak je možné garantovat, že ta převýchova „špatné části Rakouska“ nedopadne vůbec dobře.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!