130 let

Petr Nečas (ODS) | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Nečas chce trest za únik dat

Česko
  •   7:37
PRAHA - Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce, aby byl potrestán ten, kdo předal médiím policejní protokoly s výpovědí týraného Ondřeje. Včera ministr oznámil, že kvůli tomu podává trestní oznámení.

Oficiální policejní dokument z výslechu týraného osmiletého Ondřeje Coufala z Kuřimi, z jehož týrání je obviněna jeho matka Klára Mauerová a nově i její sestra Kateřina, se objevil na internetu čtrnáctého května. V plném znění jej přetiskly i některé celostátní deníky.

Ministr Nečas se domnívá, že úniky informací z výslechu malého Ondřeje obzvlášť závažně porušují povinnost mlčenlivosti a ochrany osobních údajů. Vadí mu, že se tak snižuje důstojnost týraného dítěte.

Ministr Nečas se proto rozhodl, že podá trestní oznámení na toho, kdo to vynesl, ale také na internetový server, který dokumenty zveřejnil. Tedy na internetový server Regionální televizní agentury (RTA). Expertka Kristýna Kotalová z ministerstva, kterou z Prahy do Brna vyslali na kontrolu, již dříve uvedla, že ztráta dokumentů je závažné pochybení. „Z našeho pohledu je to porušení lidských práv a práv dítěte, tedy i právního řádu České republiky,“ prohlásila.

Kdo novinářům dokumenty poskytl, není zatím jasné. Zástupci Regionální televizní agentury, která listiny zveřejnila na svém serveru, jejich původ nechtějí přiblížit s odvoláním na ochranu jejich zdroje.

Stopy ale nejspíš vedou k jihomoravským sociálním pracovníkům. Kdo materiál „vynesl“, už zkoumala policie. Výsledky pátrání zatím nechtěla potvrdit. Policisté porovnávali stav jednotlivých dokumentů, umístění kancelářských svorek, způsob podpisů a další drobnosti. Hlavním důkazem proti „sociálce“ je ale to, že se mezi uniklými dokumenty objevil zápis, který policie neměla: protokol, který si mezi sebou posílali právě sociální pracovníci. Všechny instituce, jimiž dokumenty prošly, možnost úniku informací až dosud popíraly.

Prověrka případu nemá podle ministra za cíl za každou cenu hledat viníka, ale zabránit podobným situacím do budoucna. Nečas osobně vidí otazníky například v přístupu soudu, který Kláře Mauerové svěřil do opatrovnické péče úředně neznámou, údajně třináctiletou dívku označovanou jako Anna.

Přítel rodiny Mauerových Jakub Patočka ovšem již dva dny tvrdí, že Anna nikdy neexistovala. Vydávala se prý za ni Barbora Škrlová, studentka Masarykovy univerzity v Brně.

To ale popírají soudní odborníci, kteří „nějakou“ třináctiletou dívku skutečně viděli. To, že jí bylo třináct, dosvědčil i lékařský test kostí. Policie proto pátrá po obou pohřešovaných. Podle Nečase nezbývá než vycházet z toho, že dívka jménem Anna existuje. Ministr si myslí, že soud při rozhodování o opatrovnictví nepostupoval příliš pečlivě a až se zpožděním kontaktoval sociální pracovníky.

Autor: Lukáš Dolanský