Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Rozhodnutí o Červíčkovi odloženo. Jeho advokát chce Kubiceho za svědka

Česko

  19:30
PRAHA - Necelé dvě hodiny trvalo čtvrteční jednání poradního senátu ministra vnitra Martina Peciny. Očekávané stanovisko ke jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem však nepadlo. Jeho advokát žádá doplnění spisu a rád by také vyslechl ještě několik osob. Mimo jiné i exministra vnitra Jana Kubiceho, který Červíčka jmenoval.

Policejní exprezident Martin Červíček foto: ČTK

"Přišlo mi, že dokumenty ve spise nebyly postačující k tomu, abychom se mohli relevantně bavit," řekl serveru Lidovky.cz advokát Josef Kopřiva, který na jednání senátu poradní komise Červíčka zastupoval.

Požádal proto nejen o doplnění několika dokumentů, které považuje za důležité, ale chce také na dalším jednání vyzpovídat osoby, které by podle něj mohly okolnosti jmenování Červíčka policejním prezidentem detailně popsat.

"Řízení je totiž zaměřeno tak, že se vede o jmenování pana Červíčka policejním prezidentem a je napadáno jeho odvolání z místa náměstka policejního prezidenta - že neproběhlo v souladu s předpisy," popsal podstatu sporu, k němuž má senát vydat poradní stanovisko Pecinovi.

ČTĚTE TAKÉ:

Konkrétně chce Kopřiva přizvat Kubiceho, který Červíčka policejním náčelníkem jmenoval, a také tehdejšího personálního ředitele ministerstva vnitra.

Další právní analýza?

Kopřiva rovněž požádal, aby do sporu ještě jednou promluvil Ústav státu a práva Akademie věd. Ten už v této věci vydal jednu analýzu na žádost ministra Peciny, který chtěl slyšet jeho názor na trestní řízení s Petrem Lessym. "Domnívám se, že by totéž mohlo být učiněno i v tomto případě," uvedl Kopřiva. Chtěl by slyšet právní názor ústavu k několika předpisům, které se týkají například kompetencí a pravomocí policejního prezidenta nebo jmenování a odvolávání náměstků.

Ministerstvo vnitra průběh čtvrtečního zasedání nechtělo komentovat. "Je neveřejné, takže se k němu zatím nebudeme vyjadřovat," uvedl mluvčí rezortu Vladimír Řepka. Všichni účastníci jednání, kterého se po sporu s vnitrem nakonec zúčastnil i zástupce Nezávislého odborového svazu policistů Dan Bláha (VÍCE ČTĚTE ZDE), mohou až do konce prosince podat případné ještě další návrhy. Poté se teprve stanoví další termín zasedání poradního senátu.  

Policejní dvojvládí

Ministr Pecina vrátil Lessyho do funkce policejního prezidenta začátkem prosince. Jak později uvedl, předpokládal, že se stávající prezident Červíček funkce obratem vzdá. Ten se však vzepřel a naznačil, že ho chce Pecina odstavit z toho důvodu, že odmítl jím navržené personální změny u policie.

Jeho slova podpořil jeho náměstek Kučera a šéf protikorupčního útvaru Komárek. Na to Pecina reagoval: "Konstatuji, že jsem nikdy v životě nehovořil mezi čtyřma očima ani s panem Komárkem, ani s panem Kučerou. Dnes jsem tomu velmi rád, protože jestli tito policejní příslušníci tvrdí, že jsem na ně vytvářel nátlak, měli by doložit, kdy jsme se osobně setkali a kdy k onomu nátlaku mělo dojít."

Nezávislý odborový svaz vyzval premiéra Jiřího Rusnoka, aby ministra Pecinu kvůli navrácení Lessyho do funkce odvolal. Zároveň odbory připravují trestní oznámení, v němž chtějí uvést konkrétní argumenty, proč podle nich Pecina jednal zbytečně ukvapeně. Už jedno trestní oznámení podal na Pecinu vysoký policejní důstojník, informovaly Lidovky.cz.

Do věci se vložil prezident Miloš Zeman, který Červíčkovi vyjádřil plnou podporu a prohlásil, že nastalé dvojvládí by měl vyřešit až nový ministr vnitra.

Autor: