130 let
Stoupající kouř z požáru jaderné ponorky Orel v ruském Severodvinsku.

Stoupající kouř z požáru jaderné ponorky Orel v ruském Severodvinsku. | foto: Reuters

Zatopením doku v Rusku uhasili jadernou ponorku. Radiace nehrozí

Svět
  •   10:07aktualizováno  15:20
SEVERODVINSK - Požár na ruské jaderné ponorce Orel v loděnicích v Severodvinsku na severu Ruska uhasilo zatopení doku, ve kterém se ponorka nachází a který nyní pracovníci loděnice začali vypouštět. Oznámila to ve středu agentura TASS. Nebezpečí prý nehrozí a škody na ponorce údajně nejsou velké.

„Ponorka byla úplně prozkoumána. Nebezpečí vzniku nového požáru nebylo zjištěno, a tak jsme přistoupili k vysušení doku,“ řekl mluvčí armádní loděnice Zvjozdačka Jevgenij Gladyšev. Nedokázal odhadnout, jak dlouho odčerpání vody z doku potrvá, protože momentálně ponorka v doku plave a během vypouštění ji bude nutné upevnit.

Ruskou jadernou ponorku zachvátil v přístavu požár, radiace prý nehrozí

Požár na ponorce, který vzplál okolo úterního poledne, byl podle TASS uhašen zatopením doku v noci na dnešek. Stav plavidla nyní zkoumá komise složená ze zástupců vojenského námořnictva, loděnice, výrobce a vyšetřovatelů. Zjišťuje příčiny požáru a způsobenou škodu.

Mluvčí Gladyšev již dříve naznačil, že požár mohlo zavinit nedodržení technologie svařování během oprav spodní části trupu plavidla.

Podle šéfa korporace ruských loděnic OSK Alexeje Rachmanova škody prý nejsou závažné. „Zatím jsme neobjevili nic mimořádného, co by mohlo zásadně ovlivnit stav plavidla,“ řekl ruské televizi. Přesný stav a rozsah škody ale oficiálně stanoví až zmíněná komise. 

 Předběžně se škoda odhaduje na více než 100 milionů rublů (asi 47 milionů Kč), uvedla agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj z komise. Plameny zřejmě poškodily systém ponořování a vynořování plavidla, kabely snižující magnetické a elektromagnetické pole ponorky a zvukovou izolaci. Prověřit bude nutné také pevnost trupu.

Radiace prý neunikla

Armádní dok leží na březích Bílého moře v Archangelské oblasti na severu Ruska. Ponorka Orel třídy Antej (v kódu NATO Oscar II) tam byla v opravě od listopadu 2013, k flotile se podle plánu měla vrátit v roce 2016. Podle loděnice byla beze zbraní a reaktor byl už před požárem odpojen. Radiace prý nehrozí a ke zranění osob nedošlo.

V severodvinských docích hořelo naposledy v roce 2011, kdy vzplála jaderná ponorka Jekatěrinburg. Podle úředních zpráv začalo hořet dřevěné lešení při plášti plavidla. Zraněno bylo 11 lidí.

Největší havárii jaderné ponorky zaznamenalo ruské vojenské námořnictvo v roce 2000, kdy se v Severním ledovém oceánu po explozi torpéd potopila ponorka Kursk, rovněž třídy Antej. Nikdo ze 118 členů posádky havárii nepřežil.

Ve výzbroji ruského námořnictva jsou dvě ponorky stejné třídy, Voroněž a Smolensk, které už kompletní opravu v doku absolvovaly. Ponorka Orel byla postavena v loděnicích Sevmaš v Severodvinsku a do služby zařazena v únoru 1993.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás