Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Rusko chce dobýt vesmír. Jenže ambiciózní kosmodrom vysává erár

Kazachstán

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Je to strategická stavba. Má zajistit nezávislost Ruska v kosmu a stát se startovací plošinou k jeho ovládnutí. Má z Ruska vytvořit autonomní a samostatně konající kosmickou velmoc. Proto se staví kosmodrom Vostočnyj. Ztrácejí se tam ale miliardy rublů.

Strategická stavba: ruský kosmodrom Vostočnyj. foto: Tyazhmash.com // Koláž Šimon / LN

Kdyby ruský prezident Vladimir Putin náhodou v tyto dny letěl nad Amurskou oblastí, uviděl by dole nápisy vyvedené jasně bílou barvou na střechách vagonků: „Vážený Putine, zachraň dělníky“ nebo „Čtyři měsíce bez výplaty“.

To jsou vzkazy, které zoufalí pracovníci „Tichooceánské motostavební společnosti“ (TMS) obřím písmem napsali přímo na střechy svých ubikací. Stavějí první velký univerzální ruský kosmodrom nedaleko osady Uglegorsk na dálné Sibiři. Je to prý absolutně prioritní stavba v celé zemi.

"Chci pracovat“ - jeden z nápisů na stavbě Vostočného:

Ztracený Bajkonur

Kosmodromů má totiž Rusko nedostatek. Ten hlavní, slavný Bajkonur, ze kterého startuje většina velkých raket, se po rozpadu Sovětského svazu ocitl na území sousedního státu. I když je Kazachstán spřátelenou asijskou velmocí, nikdo neví, co se stane, až svůj kazašský trůn a tento svět opustí doživotní prezident Nursultan Nazarbajev. Proto vznikl ambiciózní projekt kosmodromu Vostočnyj.

Putinův atomový úder? Ruské jaderné harašení má děsit Západ

Dělníci tušili, že nad jejich hlavami prezident tento týden nepoletí. Ale už nechtějí čekat. A tak svůj svérázný „SOS“ dopis poslali do Kremlu s pomocí sociálních sítí. Už jsou totiž opravdu na dně. Tedy ti, kteří stále ještě věří, že se svých peněz dočkají a na stavbě setrvávají. Většina z pěti set zaměstnanců to už vzdala a odešla. Stalo se tak poté, co před pár dny dělníci dokonce drželi hladovku, ale brzy zjistili, že tahle metoda nezabere. Zato hněv prezidenta, ten je mnohem vážnější hrozbou pro státem placené podnikatele.

Peníze na stavbu totiž firmy dostávají od státní korporace Specstroj. Také firmě TMS od ní přistály na účtech dvě miliardy rublů na platy dělníků. Tyto peníze ale „zmizely“. Další společnost , Strojindustrija-S, zase „ztratila“ 48 milionů rublů, také na platy.

Šikovný bankrot

TMS zvolila osvědčený způsob, jak situaci pro sebe výhodně vyřešit. V pravou chvíli šikovně zbankrotovala a mzdy už nikomu nezaplatila. Peníze skončily na „výplatních páskách“ nejspíš majitelů, kteří se podle osvědčeného schématu, používaného i při stavbě olympijských objektů v Soči, dělí několika desítkami procent z částky se státními úředníky. Bez jejich pomoci by zakázku nezískali a nebylo by co rozkrádat. Není divu, že tímto způsobem na dělníka, který stojí na konci stavebního řetězce, nezbude nic.

Strategická stavba: ruský kosmodrom Vostočnyj.

Kosmodrom Vostočnyj je ovšem stavba přece jen sledovaná velmi přísně. Došlo proto i na tresty pro některé vybrané podvodníky. Generální ředitel Strojindustrija-S Sergej Terentěv byl dokonce zatčen. A ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, zodpovědný za kosmický průmysl, prohlásil, že problém je vyřešen, platy již putují k dělníkům. Byl to také Rogozin, kdo před rokem tvrdil: „Poletíme na Měsíc, abychom tam zůstali navždy“. I proto chce Vostočnyj co nejdříve dostavět. Let na Měsíc pak plánuje na rok 2029. Pokud se ale na stavbu vrátí dělníci.

Americký Seattle má svůj tunel Blanka: na trable s Berthou padly miliardy

Do situace se zapojil tento týden sám prezident země Vladimir Putin. Nazval Vostočnyj nejdůležitější stavbou v celé zemi. Bohužel ji teď většina dělníků opustila, zůstaly tři desítky těch nejzoufalejších. Ale nepracují už od 1 .března. Zadarmo se prý ani nedotknou lopaty. Přitom už koncem tohoto roku měl prezident Putin s pompou „odstartovat“ z původního ruského kosmodromu první raketu.

Místo pro kosmodrom Vostočnyj bylo vybráno v nehostinné a velmi málo osídlené části východní Sibiře. V případě poměrně častých nehod ruských raket nehrozí, že se trosky zřítí na nějakou obec. Rovněž části, které se po startu od raket oddělují, dopadnou do pustiny. Hlavně ale už Rusko nebude závislé na Bajkonuru, který má sice pronajatý až do roku 2050, ale stejně jako v případě s Ukrajinou nikdy nelze předvídat, jaký zahraničněpolitický kurz bývalý spojenec po změně vedení zvolí.