Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Designéry roku 2012 jsou Lucie Koldová a Dan Yeffet

Design

  7:00aktualizováno  22:13
Vysoké pracovní tempo a několik skvělých realizací včetně venkovního mobiliáře, svítidel a zrcadel vyneslo designérům Lucii Koldové a Danu Yeffetovi titul Grand designér roku.

Grand designérka roku Lucie Koldová s opojnou cukrovou vatou na špejli ze zlata foto: Czech Grand Design

Ceny se předávali ve Stavovském divadle a vítězové v jednotlivých kategoriích dostali cenu v podobě zlaté špejle s cukrovou vatou, kterou navrhli šperkaři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, kteří zvítězili loni. Podoba ceny podle nich vyjadřuje sladký, opojný pocit spojený s oceněním, zlato je v tam proto, aby byli designéři chvíli ve vatě. A jak už se stalo tradicí, na příští rok cenu navrhují Koldová s Yeffetem

Skála nesnáší svět designu

Ceny laureátům předávali například architekti Josef Pleskot nebo Eva Jiřičná, filmový režisér David Ondříček, kardiochirurg Jan Pirk nebo umělec František Skála. Na dotaz moderátora, zda má sám rád design, Skála uvedl, že má rád krásné, ručně vyrobené věci z doby, kdy se tomu ještě neříkalo design. "A nesnáším svět designu," dodal, za což sklidil od představitelů tohoto světa potlesk.

Kategorie Designér roku

VÍTĚZ: LUCIE KOLDOVÁ A DAN YEFFET

Lucie Koldová

Česká designérka působí už několik let v Paříži, kde po stáži u slavného Arika Levyho  založila v roce 2010 společně s kolegou Danem Yeffetem studio LK+DY, dvojice nicméně na Českou republiku nezapomíná, ba naopak. Kromě francouzských zakázek se v roce 2012 blýskli kolekcí svítidel Shadows pro Brokis, lavičkami Urban Islands pro mmcité a lampou Versa pro Křehký. Lucie byla nedávno hostem našeho on-line rozhovoru, kde vzpomínala na česká studia i těžké francouzské začátky. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

JAN PLECHÁČ A HENRY WIELGUS

Henry Wielgus (vlevo) a Jan Plecháč u svých drátěných křesel S chair a Circles.

Jan Plecháč a Henry Wielgus se také prosadili za hranicemi České republiky. Jejich talent využily značky silných jmen, třeba Kubikoff, NgispeN nebo sám slavný Giulio Cappellini. Kromě křesla Circles pro Cappelini je česká odborná komise ocenila i za variabilní kolekci nábytku Stavebnice. I Plecháč s Wilegusem odpovídali čtenářům Lidovek.cz. Prozradili třeba, že relaxují sportem a že plánují drobnější věci přístupně širší veřejnosti. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

STUDIO KONCERN

Jiří Přibyl (vlevo) a Martin Imrich (vravo)

Jiří Přibyl a Martin Imrich navrhli první dětskou autosedačku už před devíti lety, s tou zatím poslední získali i designérského Oskara Red Dot Award. Do povědomí širší veřejnosti se zapsali skleničkami Becherovka. Kdyby nebyli designéry, Martin Imrich by zvolil povolání kosmonauta a Jiří Přibyl by byl námořníkem. Zajímá vás více než jen dětské sny designérů? ZDE se o studiu Koncern dozvíte více.

Kategorie Módní designér roku

VÍTĚZ: HANA ZÁRUBOVÁ

Hana Zárubová

Stálice české módní scény, její tvorbu ovlivňuje elegance i sportovní ležérnost. Díky svým důmyslným střihům bývá do cen Czech Grand Design nominována pravidelně, nedávno také představila kolekci pro děti Sunar Fashion. Hana Zárubová si myslí, že talent je však jen polovina úspěchu, designéři dnes musí mít i obchodního ducha. Hana Zárubová si nejen o stylu a vkusu Čechů povídala se čtenáři Lidovek.cz v únoru, celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

PAVEL BREJCHA

Pavel Brejcha a Kateřina Kral

Pavel Brejcha byl do minulého roku součástí skupiny Oldschool a věnoval se také pedagogické činnosti (na UUD ZČU), když však přišel s vlastní řadou Pavel Brejcha Line módní kritici nešetřili superlativy. Úspěch značky podtrhuje i práce Katariny Král, která se stará o marketing a strategii.

MIRO SABO

Miro Sabo

Mladý návrhář sází na výrazné střihy a jasné barvy a tato kombinace mu výborně funguje. Na Designbloku zaujal kolekcí inspirovanou vlámskou malbou a nedávno se vrátil ze stáže u Rafa Simnose, kreativního ředitele značku Dior. Už teď je pro mladého Slováka rok 2012 více než úspěšný.

Kategorie Šperk roku

VÍTĚZ: BLUEBERRIES

Markéta Richterová a Zbyněk Krulich, Blueberries

Životní partneři Markéta Richterová a Zbyněk Krulich pracují léta bok po boku jako šperkařka a designér, Zbyňkovi instalace vždycky perfektně podtrhnou Markétiny kolekce. Už dlouho si pohrávali s myšlenkou založit společnou značku, kde by Markéta uplatnila svůj šperkařský talent a Zbyněk zálibu v netradičních přístupech a technologiích. Ten pravý čas nastal v létě roku 2012 a protože právě rostly borůvky, značka dostala název Blueberries. Sympatičtí designéři v on-line rozhovoru prozradili jak relaxují i podrobnosti technologie 3D tisku, více si dozvíte ZDE.

JANJA PROKIC

Janja Prokic

Janja Prokić je svěžím vánkem na české šperkařské scéně. Sice pochází z Bělehradu, ale už 19 let žije v Praze. Jejími prvními věcmi, které si našly široké publikum, byly do detailu zpracované ptačí brože, s kamarádkou s ateliéru K.O.V na VŠUP Nastassiou Aleinikavou pak zaujaly s kolekcí Lure a v roce 2012 představila Janja šperky se společným jmenovatelem Super Powers. Extravagantní, spirituální, šamanské, dokonale technicky zpracované, šokující.. A co šperkařku baví? Přečtěte si jejích 5 NEJ ZDE.

MARKÉTA RICHTEROVÁ

Šperkařka Markéta Richterová

A Markéta Richterová byla nominována i jako designérka sama za sebe, a to díky náhrdelníku Pith, který vznikl pro výstavu UNOSTO (více si přečtěte ZDE) a sněhově bílým prstenům White.

Kategorie Grafický designér roku

VÍTĚZ: OKOLO

Matěj Činčera, Adam Štěch a Jan Kloss

Akční skupina OKOLO se od roku 2009 pohybuje na rozhraní mnoha oborů - designu, architektury, cyklistiky, módy, gastronomie, cestování, grafiky, fotografie, kurátorství i sběratelství, iniciovali mnoho projektů, vydávají uznávaný časopis OKOLO (a server www.okoloweb.cz), do Čech přivezli italskou ikonu Fulvia Ferrariho a díky výstavě Mirror, kterou s nimi připravila designérka Klára Šumová, prezentují český design i za hranicemi republiky. Porota je nominovala za grafické pojetí výstavy v krabici Light Sculptures. Pokud vás zajímá, jaká polévka jim chutná, nebo co nejoriginálnější designový počin, přečtěte si jejich 5 NEJ ZDE.

ŠTĚPÁN MALOVEC

Štěpán Malovec

Štěpán Malovec obhajuje prvenství z minulého roku. Designér stojí za novými etiketami pivovaru Bernard a za mnoha publikacemi a grafickými výstupy Uměleckoprůmyslového muzea a VŠUP. Malovec je také dvorním grafikem značky No. Hany Zárubové.

STUDIO NAJBRT

Aleš Najbrt

Práci studia Najbrt musí znát každý. Česká televize, výstava Karla Malicha, MFF v Karlových Varech, Ambiente, Deník Dity P, designéři mají na svědomí nespočet úspěšných vizuálů firem a studií napříč všemi profesemi. Na CGD byli nominováni pro re-design restaurací Ambiente a knihu Naprej!. "Obdivuji absolutní krásu a jednoduchost," řekl v on-line rozhovoru Aleš Najbrt. Pokud vás jeho multižánrová osobnost zaujala, celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Kategorie Objev roku

VÍTĚZ: DANIEL GONZALEZ

Daniel Gonzalez jako číšník a kuchař v jendom na design Menu ve Vojtěšské.

Když Daniel Gonzalez navrhl hrnec Jumbo, oči zajiskřily i těm, co neradi vaří. Litinovou kolekci vyrobila slévárna Stará Huť a kolekci ocenila i porota CGD. Daniel se kromě vlastních věcí věnuje projektům studia Mutanta a proslýchá se, že velmi rád a dobře vaří. Jeho kulinářské dovednosti jste mohli ochutnat na večeřích s designéry, které pořádá nezisková organizace CZECHDESIGN, Lidovkám designér prozradil recept na Guacho, který si můžete přečíst ZDE.

ELIŠKA KUCHTOVÁ

Eliška Kuchtová s botami Simply for Simple

V jednoduchosti je krása. Když studentka pražské VŠUP navrhla boty z jednoho kusu usně, zajásala nejen její profesorka Liběna Rochová. S kolekcí Simply for Simple pak vyhrála Národní cenu za design a úspěšný rok zakončila stáží ve firmě Camper na Malorce. V on-line rozhovoru však čtenáře ubezpečila, že by nejraději pracovala doma, v Praze, a že se ze Španělska brzy vrátí a pokračovat bude i s kolekcemi vlastní značky Cutulum. Celý rozhovor s Eliškou Kuchtovou si můžete přečíst ZDE.

KAREL MATĚJKA

Designéři studia tobyšlo, Karel Matějka vlevo

Karel Matějka ze studia tobyšlo letos v rámci projektu nahory navrhl sadu horolezecký cepínu jako diplomovou práci na VŠUP. Po kolekci dřevěných lyží je to už druhý outdoorový projekt, o kterém se s respektem zmiňují i specializované servery a co se sportu a hor týče, mají designéři tobyšlo jasno: "Naše nej hory stále hledáme, ale rozhodně se oba shodneme na zimním Hokkaidu s nadýchaným prašanem," uvedli pro rubriku 5 NEJ. Celý výběr čtěte ZDE.

Cena veřejnosti

VÍTĚZ: LUKÁŠ JABŮREK

Lukáš Jabůrek

Češi mají sklo rádi a dokázali to nominací umělecký ředitele sklárny Moser, který stojí i za podobou váz Kolorit a Hruška.

HANA ZÁRUBOVÁ

Hana Zárubová

Kolekce Hany Zárubové jsou oblíbené u širokého publika, nominace v ceně veřejnosti není žádným překvapením.

STUDIO MARVIL

Pavel Zelenka

Studio Marvil je nominováno za hravou práci pro Czech Tourism (Czech RepubLIKE), designéři stojí třeba i za novým logem Českého rozhlasu nebo skupinou ČEZ. Zakladatel studia Pavel Zelenka v on-line rozhovoru prozradil nejen základní charakteristiky dobrého loga, přečíst si ho můžete ZDE.

LUCIE KOLDOVÁ A DAN YEFFET

Lucie Koldová

I práce Lucie Koldové a Dana Yeffeta ovlivňují každodenní život lidí, jejich lavičky Urban Island oživí nejednu šedou ulici.

JAN PLECHÁČ A HENRY WIELGUS

Henry Wielgus a Jan Plecháč

Hravý design se líbí všem včetně široké veřejnosti, která do své kategorie vybrala i mladé designérské duo.

Kategorie Výrobce roku

VÍTĚZ: MMCITÉ

Oceňovaný stojan na kola Davida Karáska Meandre

Designéři Radek Hegmon a David Karásek nebyli spokojeni s výrobou svých návrhů a tak si jednoduše před více než deseti lety založili vlastní firmu mmcité. Dnes se jejich venkovní mobiliář navrženými českými designéry prodává do celého světa. David Karásek byl hostem on-line rozhovoru, nejen o úskalích v podnikání si můžete přečíst ZDE.

BROKIS

Svítidla značky Brokis v Superstudiu v Clam-Gallasově paláci.

Kvalitní sklo, ruční výroba, spolupráce s českými designéry. Firmě Brokis se vyplatilo vsadit na tyto tři pilíře a úspěchy sbírá i za hranicemi české republiky.

LASVIT

Nendo pro Lasvit

Sklo s podpisem Lasvit je možná ještě více než u nás známé v zahraničí. Práce sklářů a designérů byla mnohokrát oceněna a ohromné objekty i svítidla najdeme po celém světě, od hotelu Ritz-Carlton v Hongkongu po kanceláře v Londýně. Letos dokonce spolupracovala s hvězdou světového formátu, designérem Oki Satem z japonského studia Nendo. Kreativním ředitelem Lasvitu je Maxim Velčovský, který se nejen o sklu, ale i plešatosti a politice rozpovídal se čtenáři Lidovek.cz ZDE.

Obchod roku

VÍTĚZ: TON 

TON na Karlově náměstí

Firmu TON netřeba představovat, nově její prodejnu najdeme i na pražském Karlově náměstí a kromě produktů zaujme nádherným minimalistickým interiérem.

INGREDIENTS

Obchod Ingredients

Parfumerie v podání Lukáše Loskota a Jakuba Kopčáka připomíná spíše provoněnou galerii. Kromě exkluzivního výběru vůní, svíček a kosmetiku se v prostoru pravidelně představují zajímaví čeští designéři a umělci.

KONSEPTI

Konsepti

Spolupráce módní návrhářky Liběny Rochové, architektky Magdaleny Rochové a designéra Jana Činčery vzala během Designbloku dech všem návštěvníkům obchodu Konsepti. Tým zahalil nábytek slavné designérky Patricie Urquioly do papírových kokonů, které v prostoru vytvářely nevšední zážitek a výsledek jen potvrdil starou pravdu, jak moc na instalaci záleží..

SÍŇ SLÁVY

Do síně slávy bude uveden osmdesátiletý Zdeněk Ziegler.  "Povaha jeho práce se nedá oddělit od člověka. Vstřícná a přátelská, chytře jednoduchá až lakonická, v něčem klasická, a přitom otevřená aktuálním podnětům a díky tomu svěží, velkorysá a skromná, zdánlivě lehká, až snadná a přitom zodpovědná, s nadhledem, humorem, nenápadnou, leč brilantní inteligencí získala světové ceny a čestné zahraniční doktoráty a přitom je usazená v domácí tradici," říká o Zieglerovi Iva Knobloch, kurátorka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Plakátová tvorba Zdeňka Zieglera patří podle odborníků ke zlatému fondu českého filmového plakátu 60. a 70. let, důležitá je jeho práce v oblasti výstavnictví, firemního vizuálního stylu a známkové tvorby, kterou modernizoval. Od 60. let do současnosti obohatil desítkami titulů knižní typografii řešením jednotlivých knih i celých edic. Od roku 1990 působil jako vedoucí ateliéru plakátu a vizuální komunikace na VŠUP v Praze, v letech 2003 až 2006 byl rektorem VŠUP, od roku 2006 působí jako vedoucí ateliéru grafického designu Ústavu umění a designu v Plzni.

Zdeněk Ziegler vstoupil do Síně slávy

Do Síně slávy vstoupili v minulých letech například průmyslový designér Stanislav Lachman, sklářský výtvarník René Roubíček, in memorian architekt Jan Kaplický, sklářský výtvarník František Vízner, teoretička designu Alena Adlerová a vloni designérka hraček Libuše Niklová.

Fotograf roku

Součástí cen je i kategorie Fotograf roku, ve které byli letos nominováni:  Adam Holý (za portréty pro časopis Kraus), Gabriel Urbánek (za fotografie v knize Jana Mergla o harrachovském skle a v knize Evy Kuchalové o pražských módních salonech) a Bet Orten ( za módní fotografie na záchranu Kyselky a za série pro fashionbook.cz a pro časopis Elle), který kateogii nakonec vyhrála.

Módní fotografie Bet Orten zachycující umírajícího ducha lázní Kyselka.

Autoři: ,

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...