Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Školám chybí cyklostojany. Alibismus ředitelů zvítězil nad zdravím dětí

Česko

  19:51
PRAHA - Pohled na školu s cyklostojany obsypanými koly je v Česku skutečnou raritou. Ředitelé škol se „parkovištím“ pro bicykly brání. Bojí se totiž odpovědnosti za cizí majetek. Svoje obavy z případných problémů ale schovávají za výmluvu, že děti na kole do školy stejně nejezdí. Cyklistická doprava do škol „se tu více nepodporuje, než podporuje,“ zhodnotil situaci cyklokoordinátor Jaroslav Martinek.

Základní škola - ilustrační foto: ČTK

Ačkoli by měl být zdravý pohyb žáků jedním z cílů vzdělávací institucí, skutečnost je jaksi jiná. Většina škol nemá pro žáky-cyklisty pochopení. Školáci se nejčastěji setkávají s dvěma překážkami: buď nemají kam postavit svá kola, protože před školou chybí cyklostojany, nebo je všemožné zákazy varují před vstupem s kolem do areálu školy.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdánilivě banální věc jako chybějící cyklostojany má však závažnější dopady. Žáci nejsou zvyklí na pohyb. „Příliš mnoho dětí je obézních, nejsou zvyklé na pohyb a příliš času tráví na počítači. Až se na školách vyřeší problém s parkováním, pak můžeme řešit nějaké kampaně, např. Bezpečné cesty do škol,“ upozorňují cyklokoordinátoři.

Stojany jako dekorace:

Server Lidovky.cz upozornil na netradiční stojany před obchodním centrem Arkády, které slouží jen jako dekorace (více o dopravní absurditě roku čtěte ZDE).

Vážnost situace může doložit situace v Praze 14. „U žádné ze čtrnácti škol není cyklostojan na kola,“ říká Mojmír Kopečný, koordinátor pro bezmotorovou dopravu této městské části. „Situaci chceme ale řešit. Je to však otázka času, vůle a peněz,“ napsal.

Podle Jaroslava Martinka, cyklokoordinátora z Centra dopravního výzkumu, to dokládá širší trend: nedostatek cyklostojanů trápí hlavně města. „Na vesnicích je ta situace relativně dobrá,“ doplnil Martinek. „Všeobecně se to netýká jen základních a středních škol, stojany chybí i u vysokých škol.“

Strach z odpovědnosti za kola

Proč školám chybí stojany na kola? Jeden z nejčastějších důvodů je strach z odpovědnosti za cizí majetek. Kvůli obavě z krádeží či poškození kol školy cyklostojany raději vůbec nezřizují. Ředitelé škol také často nesmyslně argumentují tím, že žáci do školy na kole stejně nejezdí a volí jiný způsob dopravy.

Například Základní škola Hloubětínská na Praze 9 má cyklostojany teprve necelé dva roky. Ale byli to sami studenti, kdo o ně projevil zájem. „Do té doby jsme je neměli, protože děti do školy na kole nejezdily,“ vysvětlila ředitelka Eva Hradská. Možnost, že by právě absence stojanů v areálu odrazovala žáky od ježdění na kole, Hradská vyloučila.

Problém už registroval i Státní zdravotní ústav. „Určitě je to velký problém. Seznámila jsem se s ním už v době, kdy jsem působila ve školství. Na druhou stranu, školy se bojí krádeží a poškozování kol. Chybí jim lidé, kteří by kola mohli hlídat. To je racionální důvod,“ řekla Marie Nejedlá z Centra podpory veřejného zdraví.

Přitom některé školy našly způsob, jak vyjít svým žákům vstříc. Například Základní škola Sdružení V Nuslích umožňuje dětem kola schovávat v šatně, čímž se snižuje pravděpodobnost krádeže. Takový přístup je ale spíše výjimkou. Navíc pokud školy podporují žáky-cyklisty, jde většinou o dlouhodobé úsilí nadšeného pedagoga, který do školy vnáší nový pohled na věc. V Česku se obecně cyklistika žáků spíše toleruje, než že by ji školy samy rozvíjely.

Zákon by mohl pomoci, říká odbornice

Odbornice na pohybovou aktivitu proto nabízí razantní řešení. „Bylo by stoprocentně dobře, kdyby to bylo nějak ošetřené vyhláškou nebo přímo zákonem. Školy by musely stojany na kola zřídit,“ nastínila Nejedlá. 

Také národní cyklokoordinátoři upozorňují, že jde o vážnější problém a že není jen o konkrétních zákazech či omezeních. „Pokud chceme změnit cyklistickou kulturu v této republice, tak kde jinde začít, než u dětí? Pokud jim již od mládí umožníme na kole jezdit do škol (pokud budou chtít), pak se dá očekávat, že i jako dospělí budou vyhledávat kolo a že pro ně bude běžným dopravním prostředkem,“ stojí na webu cyklodoprava.cz.

Autor: