Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak se vyvarovat obezitě? Naučte děti jíst v určitý čas

Děvčata se posmívají silnější spolužačce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děvčata se posmívají silnější spolužačce | foto: Shutterstock

Obézních dětí přibývá nejen v Česku. Od roku 2000 se počet dětí, které bojují s nadváhou téměř zdvojnásobil. Životní styl dětí je závislý na rodičích a na nich také je, aby ho změnili. Většinou se však jedná o marnou snahu. Nesprávný vzor každodenních návyků rodičů s nadváhou navíc představuje riziko výskytu tloušťky u další generace.

Obezita nejvíce trápí děti ve věku 13 až 15 let a častěji se objevuje u chlapců. Problémem jsou především špatné stravovací návyky, nedostatečná pohybová aktivita a nechuť měnit zaběhnuté životní stereotypy.

"Nejnovější poznatky mění konvenční pohled na léčbu nadváhy a obezity dětí. Prakticky jsou založené na sdílené zodpovědnosti rodičů a dítěte již od prvních měsíců života. Rodiče jsou zodpovědní za volbu prostředí, načasování a typ stravy. Dítě musí naopak od útlého věku umět zvolit vhodné množství konzumovaných pokrmů," uvádějí ve své studii odborníci na obezitu z centra Canadian Medical Care. "Chybí-li radost z jídla, výživa trpí," zdůrazňuje Barbara Taušová, dětská lékařka z centra.

Rady pro prevenci rizika vzniku obezity

  • jezte společně v rodinném kruhu aspoň pětkrát týdně
  • omezte čas strávený před obrazovkou televize nebo počítače nejvýše na dvě hodiny za den
  • dopřejte dítěti dostatek spánku. V ideálním případě deset hodin každou noc
  • učte dítě jíst ve vymezených časech a při jídle sedět. Zabraňte „dojídání se“ mezi jednotlivými jídly
  • volte pro svého potomka fyzickou aktivitu formou hry a zábavy

Některé z dětí jsou navíc vystaveny mezi sedmým a patnáctým rokem reálnému riziku vzniku aterosklerózy, která je zapříčiněna zvýšenou hladinou tuků v krvi. Somatické projevy tloušťky jsou však doplněny i poruchami psychickými. Děti, které trpí nadváhou se musí potýkat s poznámkami spolužáků a bývají dokonce oběťmi šikany ze strany svých vrstevníků. Což může mít fatální důsledky - děti někdy končí s poruchami v příjmu potravy.

Příčiny jsou známé, obezitu způsobuje nesprávné vyvážení příjmové a výdajové energetické složky, nevhodné způsoby a načasování stravování. Jak tedy postupovat, pokud vaše dítě nadváhou trpí?

"První kroky rodičů dětí trpících nadváhou nebo dokonce obezitou by měly vést ke specialistovi. Tedy dětskému lékaři, který na základě individuálních vlastností pacienta určí vhodnou formu terapie. Ano, dítě s nadváhou je pacient, protože je nemocné psychicky i fyzicky. Obezita je oficiálně zařazena i v Mezinárodní klasifikaci nemocí," doplňují lékaři z centra.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....