Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vládní krize. Babiš jako mučedník? Zatraceně falešný mučedník, míní Sobotka

Česko

  11:20aktualizováno  12:02
PRAHA - Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý v Hospodářské komoře uvedl, že věří, že změna na postu ministra financí bude zvládnuta v rámci pravidel a ústavy a vláda dokončí práci do voleb. Pokud se bude vicepremiér Andrej Babiš (ANO) po svém odvolání z funkce ministra financí stylizovat do role mučedníka, bude to zatraceně falešný mučedník, řekl Sobotka.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý (vlevo) a předseda vlády Bohuslav Sobotka. foto: ČTK

Předseda vlády připustil, že Babiš dodal svými kauzami sociální demokracii munici do předvolební kampaně. ČSSD se proto chce prezentovat jako strana, která brání demokratický právní stát a liberální politický systém proti Babišovi. „Já myslím, že nějakou munici nám Andrej Babiš dodal. Z pohledu jeho minulosti, která se teď odhalila, a také z pohledu toho, že se ukázalo, že je to člověk, který lže,“ řekl Sobotka. Narážel na usnesení Sněmovny z minulého týdne, ve kterém poslanci na základě Babišových nahrávek zveřejněných v posledních týdnech na webu konstatovali, že ministr opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů.

Zeman nemá naši podporu. Uvažujeme o svém kandidátovi na Hrad, zní z ČSSD

Jedním z motivů kampaně před podzimními volbami proto bude obrana demokratického právního státu, uvedl Sobotka. „Jako sociální demokracie jsme odpůrci toho, abychom se stali firmou Andreje Babiše, abychom se posouvali autoritářským směrem,“ řekl. Česko má podle něj silnou demokratickou tradici a lidé si nepřejí, aby byli součástí jedné firmy a žili jen ve strachu z jejího majitele.

Mučedník kompromitovaný skandály

Sobotka chtěl původně řešit problémy kolem Babiše demisí celé vlády, zdůvodnil to tím, že se Babiš již připravuje na roli mučedníka. Nakonec však přistoupil s tímto rizikem jen k odvolání ministra. „Pokud se bude Andrej Babiš stylizovat do role mučedníka, tak to bude zatraceně falešný mučedník,“ uvedl. Takovou roli podle premiéra nemůže Babiš hrát, když je kompromitovaný celou řadou podezření a skandálů. „Mučedník by byl, kdyby byl odvolán bez důvodu, pokud by to byla jen politická motivace,“ vysvětlil.

Kdo povede finance? Ve hře je i Sobotka, naznačuje předseda sněmovny

Sociální demokracie v březnu avizovala, že v kampani se nechce vyhraňovat vůči Babišovi, ale spíš nabízet vlastní témata a myšlenky. Nakonec se však nevyhne oběma tématům. „Dokončujeme program, představíme ho v červnu na programové konferenci,“ uvedl Sobotka. Zaměřovat se bude na postavení zaměstnanců, seniorů, rodin s dětmi. „Současně chceme garantovat demokratický parlamentní systém. My se nechceme stát firmou Andreje Babiše,“ řekl.

Kdy přijmeme euro? Na to musíme odpovídat

Premiér Bohuslav Sobotka se dále v Hospodářské komoře vyslovil pro to, aby si Česká republika stanovila termín přijetí eura. Důvodem je situace v Evropě po francouzských a německých volbách. Snahou vícerychlostní Evropy podle něj nebude čekat na některé členské státy. Sobotka to uvedl dnes na sněmu Hospodářské komory ČR.

„Dříve nebo později si musíme odpovědět na otázku ne jestli, ale kdy budeme schopni jako Česká republika přijmout společnou evropskou měnu,“ řekl premiér. Podle něj je evidentní, že po volbách ve Francii a Německu zrychlí integrace eurozóny. „Myslím si, že teď na podzim před těmi volbami a určitě i po těch volbách musíme vést intenzivní veřejnou debatu o tom, jak budeme postupovat, abychom se neocitli na periferii EU, abychom se udrželi v jádru EU,“ uvedl Sobotka.

Ve Francii byl začátkem května zvolen prezidentem Emmanuel Macron, parlamentní volby čekají Francouze v červnu. Německo čekají parlamentní volby v září.

„Česká republika euro potřebuje, je to stabilizační prvek,“ uvedl před premiérem na sněmu předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Připomněl, že tuzemská ekonomika je enormně orientovaná na západní Evropu.

V ČR se vedou debaty o přijetí eura již delší dobu. Vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Sobotka dříve zastával názor, že by Česká republika termín neměla stanovovat, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU.

Společnou evropskou měnu v současnosti používá již 19 států. Česko se zavázalo k budoucímu přijetí eura při vstupu do Evropské unie v roce 2004.

Vyslovení nedůvěry? Absurdní

Případné svolání sněmovní schůze, na které by poslanci vyslovili nedůvěru kabinetu ANO, KDU-ČSL a ČSSD, jak se o to snaží KSČM, má Sobotka za absurdní. Řekl, že v případě odvolání vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) postupuje podle usnesení Sněmovny a hlasování by vláda s největší pravděpodobností ustála, protože ani jedna z koaličních stran neoznámila, že by chtěla kabinet opustit.

„Úplně nerozumím tomu, proč by zrovna v tuto chvíli mělo probíhat hlasování o nedůvěře vlády. Navíc já jsem reagoval na usnesení Poslanecké sněmovny, které mne vyzvalo, abych konal v případě, že místopředseda vlády a ministr financí nevysvětlí své problémy, které se týkaly korunových dluhopisů nebo které se týkaly obchodů mezi ním a Agrofertem,“ uvedl. Dodal, že o něco později také Poslanecká sněmovna konstatovala, že Andrej Babiš lhal.

Autor: