Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Záhada kolem ostatků sv. Anežky České. Zavládne v zemi mír a blahobyt?

Česko

  16:58aktualizováno  17:58
PRAHA - Restaurátoři zřejmě našli v pražském kostele sv. Haštala hrob sv. Anežky České. "Radarový průzkum potvrdil možný nález předpokládané schránky s ostatky a insigniemi svaté Anežky Přemyslovny," řekl dnes restaurátor Denis Anfilov. Definitivně nález potvrdí až otevření hrobu.

Svatá Anežka Česká. foto: Reprofoto

"Případné nalezení hrobu Anežky České by bylo velikou událostí nejen pro archeology, ale především pro církev," sdělil dnes mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Hrob svaté Anežky České je dlouhodobě považován za ztracený, přesto v povědomí mnohých lidí dlouho byla představa, že Anežčin hrob je ukryt právě u sv. Haštala. Radar podle restaurátorů potvrdil, že pod zemí se nejspíš ukrývá přibližně půl metru dlouhá truhla a dva kovové předměty. Mohlo by se jednat o královskou pečeť a berlu abatyše.

Kostel sv. Haštala v Praze
Kostel sv. Haštala v Praze

Hlavní kněz týnské farnosti v Praze Vladimír Kellner v dnešním rozhovoru pro Radiožurnál ale nadějnou zprávu vyvrátil.

"Pan Denis Anfilov není člověk, který by byl kompetentní k vydávání těchto zpráv za farnost svatého Haštala. Navíc ani v objektu samotného chrámu nepracuje. Pan Anfilov pouze uvěřil dohadům řeholnice z Moravy, která tvrdí, že právě v tomto kostele by ostatky měly být uloženy. Tato zpráva se ho zmocnila tolik, že jí začal vydávat za realitu."

Až se najdou ostatky Anežky, zavládne mír a blahobyt

Přestože je Anežka Přemyslovna historickou osobností, je její příběh opředen mnoha legendami a obestřen tajemstvím a zejména pro český národ má velký symbolický význam. Již od 15. století se například připomíná proroctví, podle něhož "pokojné a šťastné časy v zemi české nastanou, když obyvatelé tělo blahoslavené Anežky najdou".

K obnovení průzkumů v kostele sv. Haštala vedlo restaurátory neobvyklé setkání. V dubnu se při práci v dílně na faře u sv. Haštala sešli s řádovou sestrou Annou Koláčkovou, františkánkou z kláštera sv. Kříže v Kroměříži.

"Přijela do Prahy s jasným cílem - najít hrob sv. Anežky," vzpomíná Anfilov. Řádovou sestru k pátrání vedly informace pocházející z 20. a 50 let. 20. století, k nimž se nedávno dostala.

Kostel sv. Františka v Praze
Kostel sv. Františka, kde jsou uloženy relikvie sv. Anežky

Svatá Anežka Česká se řadí mezi zemské patrony, má však mezi nimi významné postavení, které je spojené také s jejím svatořečením. Anežku Českou kanonizoval papež Jan Pavel II. za účasti tisíců poutníků z Čech a Moravy 12. listopadu 1989.

Pouhých pět dnů nato se v tehdejším Československu začal hroutit komunistický režim, a katoličtí věřící proto osvobození vlasti s aktem svatořečení neodmyslitelně spojují. Představu, že by Anežka mohla být pochována u sv. Haštala, posiloval i názor, že v něm skládala řeholní slib.

Hrob se ale nenašel ani při rozsáhlém archeologickém průzkumu v kostele sv. Haštala prováděném počátkem 80. let 20. století souběžně s vykopávkami v Anežském klášteře. Práce však tehdy nebyly dokončeny, zkoumání shodou okolností unikly právě presbytář a prostor hlavního oltáře, pod nímž se podle restaurátorů může hrob nacházet.

Ostatky mohou být v dutině u oltáře

Řádová sestra, která restaurátory svým nadšením přiměla k pátrání, se opírala o několik zdrojů. Letos v dubnu se dostala k pozůstalosti faráře Františka Spindlera, který zaznamenal v zimě roku 1954 výpověď Anny Tomanové (1907 až 1957).

"Ostatky blahoslavené Anežky České jsou u sv. Haštala v Praze pod oltářními schody. Truhlička asi 50 cm. Je tam královská pečeť a berla abatyše. Všechno už je v bezpečí," uvedla tehdy Tomanová.

Mikuláš Puchner: Svatá Anežka ošetřuje chorého
Mikuláš Puchner: Svatá Anežka ošetřuje chorého, 1482

Ještě před ní na možné uložení ostatků upozornila Terezie Neumannová (1898 až 1962) a její slova zaznamenal kardinál Karel Kašpar v březnu roku 1929.

Radarový průzkum v podlaze u hlavního oltáře koncem října potvrdil dutinu pod opukovou deskou obsahující několik objektů a kovové části.

Restaurátoři jsou přesvědčeni, že jde o schránku s ostatky a insigniemi sv. Anežky.

Pátrání po ostatcích

Ve 30. letech 20. století při přípravě na 650. výročí úmrtí silně ožila úcta k blahořečené Anežce České. V té době začínají do Říma proudit žádosti o její svatořečení. Protože se tehdy vyžadovalo nalezení hrobu a ostatků, které v té době už dávno v místě Anežčina pohřbu nebyly, jednání opět dočasně uvázlo. Vědělo se však, že údajná čelist svaté Anežky byla roku 1576 odvezena do Španělska královnou Marií, vdovou po císaři Maxmiliánovi.

Roku 1952 byla v augustiniánském kláštere ve Španělsku čelist nalezena. Roku 1988 je relikvie převezena do Prahy a uložena v pokladnici svatovítské katedrály. 12. listopadu 1989 je Anežka Česká papežem Janem Pavlem II. svatořečena.

Dnes je část relikvie uložena v křižovnickém kostele sv. Františka v Praze, kde je umístěn v boční kapli v relikviáři ve tvaru kříže Křižovnického řádu. Další část se stala součástí svatovítského pokladu.

zdroj: Arcibiskupství Praha

Autoři: ,