Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zakázaný románek. Ruské úřady povolily kontroverzní film o carově milence

Kultura

  14:00
Ruské úřady ve čtvrtek povolily promítání filmu o románku mezi následníkem ruského trůnu, pozdějším posledním carem Mikulášem II. a petrohradskou baletkou Matildou Kšesinskou, posléze provdanou za carova příbuzného z rodu Romanovců.

Kontroverzní snímek Matilda o ruském carovi Mikulášovi II. foto: Valeriy Sewastjanow - Rock Film

Romantický příběh, opírající se víceméně o historii, vyvolal nevoli monarchistů, pravoslavného kléru i vladařů muslimských autonomních republik na ruském severním Kavkazu. V kampani proti filmu Matilda dokonce zazněly výhrůžky podpalování kin, která se jej odváží promítat.

Proti snímku, který se má na plátnech ruských kin objevit až 26. října, spustila kampaň někdejší krymská prokurátorka, nyní poslankyně vládní strany Jednotné Rusko Natalija Poklonská. Snímek podle ní uráží city věřících i památku posledního cara; pravoslavná církev totiž uznala Mikuláše II. a členy jeho rodiny, povražděné bolševiky, za svaté mučedníky.

„Vydali jsme povolení k promítání filmu na celém ruském území,“ oznámil Vjačeslav Tělnov z ministerstva kultury. Současně upozornil, že úřady v regionech mají právo samy rozhodnout, s přihlédnutím k místním tradicím a zvykům, zda promítání filmu omezí. Ve snímku ale podle něj není nic, kvůli čemu by měl být zakázán. „Provedli jsme standardní proceduru: podívali se na film a dospěli k závěru, že odpovídá ruským zákonům,“ řekl Tělnov. Jediným omezením je věková hranice: diváci musí být starší šestnácti let.

Ruského režiséra vyšetřují kvůli filmu o carovi, uráží prý city věřících

Čečenský vládce Ramzan Kadyrov již dříve požádal, aby se film v jeho regionu nepromítal. Stejnou žádost zaslal do Moskvy i sousední Dagestán. Moskevská radnice naopak dnes dala najevo, že se nemíní plést kinům do výběru repertoáru.

Autor díla, režisér Alexej Učitěl, netají „oskarové ambice“. Před výpady se hájil historickými fakty i připomínkou, že carevičův románek s tanečnicí skončil před zásnubami s německou princeznou.

Tělnov dnes vybídl Poklonskou a další odpůrce Matildy k „symetrické umělecké a vědecké odpovědi“ v podobě natočení alternativní verze příběhu. Občané ale podle sekčního šéfa ministerstva mají právo sami se rozhodnout, zda do kina půjdou, anebo ne, přeci „v Rusku cenzura neexistuje“.

Ruské ministerstvo kultury před dvěma lety zakázalo promítání amerického filmu Dítě číslo 44 v ruské distribuční síti. Film, líčící příběh sovětského válečného hrdiny ve službách tajné policie, který se částečně natáčel v České republice, podle úředníků zkresloval fakta, a tak jej nešlo promítat v době oslav 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem.

Filmoví kritici ironicky žertují, že Matilda se stala kulturní událostí roku: ještě nikdo ji neviděl, ale všichni o ní mluví.

Na plátnech běžných kin se má film promítat koncem října.

Autor: