Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Otestovali jsme vodíkovou bombu a vejde se na raketu, chlubí se KLDR po silných otřesech

Svět

  5:58aktualizováno  14:48
SOUL/PRAHA - Severní Korea provedla zkoušku vodíkové bomby. Oznámila to v neděli severokorejská státní televize, podle níž byl test "naprosto úspěšný". Podle oficiálního oznámení šlo o bombu použitelnou do mezikontinentální balistické rakety. Je zřejmě pětkrát silnější, než byla v roce 1945 svržena na japonské město Nagasaki.

V sobotu severokorejská média uvedla, že Kim Čong-un sledoval uložení vodíkové bomby do rakety. foto: KCNA

Agentura KCNA oznámila, že při nedělním testu „neunikl žádný radioaktivní materiál a že zkouška neměla žádný negativní vliv na okolní prostředí“. Smyslem testu bylo podle agentury prověřit přesnost při výrobě vodíkové bomby, již lze umístit do mezikontinentální střely. Momentálně sousedé KLDR provádějí měření radioaktivity.

Odborníci řeší, proč po severokorejském jaderném testu následoval další otřes

Test potvrdilo i Japonsko. „Po prověření informací meteorologické služby a dalších zpráv vláda potvrzuje, že Severní Korea provedla jaderný test,“ řekl před novináři japonský ministr zahraničí Taró Kono. Dodal, že Tokio už protestovalo u velvyslanectví KLDR v Pekingu. Japonsko test považuje za „krajně neodpustitelný“. Premiér Šinzó Abe prohlásil ještě před vyhodnocením otřesů, že jaderný pokus by byl naprosto nepřijatelný. Ostrovní země podle agentury Reuters zvažuje v reakci na test zavedení sankcí, jejichž součástí by mohlo být i omezení obchodu s ropnými produkty.

Americký prezident Trump na Twitteru označil severokorejský jaderný test za hrozbu bezpečnosti Spojených států, samotnou KLDR pak za zločinecký stát a hanbu Číny.

„Severní Korea provedla velký nukleární test. Jejich slova a kroky zůstávají vůči USA velmi nepřátelské a nebezpečné. Severní Korea je zločinecký stát, který se stal velkou hrozbou a hanbou pro Čínu, která se snaží pomoci, ale jen s malým úspěchem,“ uvedl Trump. Americký prezident se kvůli krizi na Korejském poloostrově snaží přimět Peking, aby svého severokorejského spojence donutil k poslušnosti.

„Jižní Korea zjišťuje, jak jsem jim řekl, že jejich mírové rozhovory se Severní Koreou nebudou fungovat, rozumí jen jedné věci!“ naznačil na Twitteru Trump možné násilné řešení konfliktu.

Bílý dům uvedl, že Trump se v neděli kvůli severokorejskému nukleárnímu testu sejde se svými bezpečnostními poradci, aby s nimi projednal další postup. „Bezpečnostní tým vše pečlivě sleduje,“ sdělila Trumpova mluvčí Sarah Sandersová.

Strach z uniklé radiace

Jak reagoval svět

Trumpův poradce pro národní bezpečnost, Herbert McMaster, ujistil Tokio, že USA je připraveno dostát svým závazkům bránit Japonsko, a to i za použití jaderných zbraní.

Japonsko má s USA uzavřenou spojeneckou smlouvu, ve které Spojené státy ostrovní zemi zaručují ochranu. Washington v minulosti poskytl Tokiu opakovaná ujištění, že na případný útok na Japonsko mohou USA odpovědět i jadernými zbraněmi.

Rusko již oznámilo, že situace na Dálném východě je v normě a že lidem žádné nebezpečí nehrozí. Zároveň také poznačilo severokorejský jaderný test za neochotu podrobit se rezolucím RB OSN a mezinárodnímu zákonu.

V prohlášení ruského ministerstva zahraničí se uvádí, že severokorejské vedení akcemi, jejichž smyslem je narušit globální trend nešíření jaderných zbraní, závažným způsobem ohrožuje mír a bezpečnost na Korejském poloostrově a v celé oblasti.

Moskva vyzvala všechny zúčastněné strany k návratu k dialogu, protože to je podle ní jediný prostředek řešení problémů Korejského poloostrova.

Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonid Sluckij test podle agentury Interfax označil sice za hrubé porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, ale řekl zároveň, že Pchjongjang je ke svým činům vyprovokován Spojeným státy a Jižní Koreou.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že jedinou cestou, jak zbavit Korejský poloostrov hrozby jaderných zbraní, je diplomacie.

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval svět, aby na krok KLDR „zareagoval co nejdůrazněji“. Test označil za „novou provokaci“ a považuje za nezbytné přimět KLDR vrátit se k dialogu a vzdát se jaderného programu.

Severokorejská televize v oficiálním prohlášení sdělila, že po úspěšné zkoušce termojaderné nálože do ovzduší neunikla žádná radiace.

Čínský úřad pro jadernou bezpečnost ohlásil, že u hranic sleduje hodnoty radiace, vlastní měření vedou také Rusko a Japonsko s Koreou. CNN oznámila, že rovněž Spojené státy vyslaly své letouny WC-135, které jsou uzpůsobeny k měření hodnot radiace v ovzduší. Američané mají rovněž v oblasti pozemní stanice, které k monitorování radiační situace používají.

Radioaktivní látky uvolněné do vzduchu mohou podle médií poskytnout odborníkům klíčové podrobnosti o explozi a o použité bombě. Předběžně se odhaduje, že nálož měla sílu asi 100 kilotun TNT.

Jižní Korea volá po tvrdém trestu

O tom, že KLDR provedla jaderný pokus, už nepochybuje zřejmě ani Jižní Korea. Předseda tamního parlamentního branného výboru řekl podle zdroje agentury Reuters, že silné otřesy, jež byly zaznamenány, způsobila zřejmě nálož o síle 100 kilotun, což je pětinásobek bomby svržené v roce 1945 na Nagasaki.

„Severní Korea musí být za dnešní jaderný test tvrdě potrestána,“ řekl po jednání státní bezpečnostní rady jihokorejský prezident Mun Če-in, který podle agentury Reuters žádá další mezinárodní izolaci KLDR a také uvalení nových sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN. Proti chování Pchjongjangu se ohradila také Čína, která je tradičním spojencem Severní Koreje.

Jihokorejská agentura Jonhap napsala, že Soul zváží rozmístění mocnějších amerických taktických zbraní v zemi. Spojené státy v Koreji udržují početné vojenské síly, v zemi rovněž provozují moderní protiraketový štít THAAD.

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo Severní Koreu, aby své nesprávné kroky zastavila. Rovněž uvedlo, že se proto akcím Pchjongjangu rázně staví, nesouhlasí s nimi a rozhodně je odsuzuje. Peking také doporučil KLDR, aby se podřídil usnesením Rady bezpečnosti.

Rada bezpečnosti OSN přijala již osm rezolucí vyhlašujících sankce proti KLDR s cílem ji zastavit v dalším vývoji jaderných a raketových zbraní. Kýžený výsledek ale neměla žádná z nich.

Třásla se země

Otřes byl podle Americké geologické agentury USGS v prakticky nulové hloubce. Jihokorejská armáda uvedla, že otřes byl zaznamenán v hornaté izolované provincii Hamgjong, kde se i v minulosti konaly ostatní jaderné pokusné výbuchy.

Místo otřesu o síle 6,3 (pravděpodobně výbuchu jaderné bomby) v Severní Koreji podle USGS.

Podle Číny osm minut po prvním podezřelém otřesu přišel druhý o síle 4,6. Agentura Reuters ho kvalifikovala termínem „bortění“. Byl na stejném místě. Zřejmě šlo o zřícení tunelů, v kterých byla bomba uložena.

Už během soboty severokorejský vůdce Kim Čong-un provedl podle oficiální agentury KCNA inspekci miniaturizované vodíkové bomby, kterou je možné upevnit na novou balistickou mezikontinentální raketu.

Při této příležitosti řekl, že všechny komponenty pumy byly vyrobeny v KLDR. Zahraniční analytici podle agentury AFP ale mají pochybnosti o schopnosti Severní Koreje vyrobit vodíkovou pumu v tak malých rozměrech, aby mohla tvořit hlavici nosné rakety.

Televize po testu přinesla záběry, na nichž Kim Čong-un podepisuje příkaz k jeho provedení. V prohlášení televize byl test označen za „smysluplný“ krok v jaderném zbrojním programu.

Pchjongjang provedl loni v lednu zkoušku údajně miniaturizované vodíkové pumy, která měla sílu sedmi kilotun TNT.

KLDR až do neděle provedla pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v loňském roce. Rovněž provedla sérii zkoušek raket různého doletu.

Kim mohl stát u modelu bomby

Severokorejský vůdce Kim Čong-Un udává pokyny pro nukleární program na...

Fotografie severokorejského vůdce Kim Čong-una, který si prohlíží termonukleární bojovou hlavici, je podle analytiků vzkazem světu, že KLDR moc dobře ví, jak taková zbraň vypadá a funguje. Snímek zveřejnila severokorejská tisková agentura KCNA jen několik hodin předtím, než KLDR podnikla pokusný jaderný výbuch.

Expertka Melissa Hanhamová nevylučuje, že Kim si ve skutečnosti prohlíží pouze model nukleární hlavice a že to tedy nemusí být zařízení, které KLDR dnes v podzemním polygonu otestovala. Vypovídací hodnota je i tak jasná.

Nálož, i pokud je to jen model, působí podle Hanhamové velmi důvěryhodně, a to díky svému tvaru, velikosti i ukázaným detailům. Z fotky je patrné, že bombu tvoří dvě hlavní části, a to menší válec, který je spojen se zařízením připomínajícím burák. Zde jsou viditelné dva baňaté objekty, ten větší je zřejmě štěpný aparát a ten menší pak fúzní část, která je aktivována explozí štěpné části. Zmíněný malý válec je pak odpalovacím zařízením, které nukleární výbuch spustí.

Na fotografii je dále rozpoznatelný kuželovitý kryt jaderné nálože, který podle Hanhamové patří k mezikontinentální balistické střele Hwasong-14. Letos v červenci KLDR oznámila její první úspěšný test. V pozadí snímku je navíc grafické znázornění bojové hlavice, tedy umístění nukleární nálože v aerodynamickém krytu.

Jak funguje vodíková bomba

  • Princip vodíkové (termonukleární) bomby je založen na slučování jader izotopů vodíku. Funguje tak, že klasický atomový výbuch vytvoří počáteční teplotu několika milionů stupňů Celsia, která rozběhne jadernou fúzi.
  • Klasická atomová bomba je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů. Vodíková bomba je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit.
  • Druhem vodíkové bomby je neutronová bomba, u které je omezen destruktivní účinek a naopak posíleno vyzařování různých druhů záření.
  • S myšlenkou, že při slučování lehkých jader se uvolňuje více energie než při štěpení jader těžkých, přišli němečtí fyzikové Hans Bethe a Carl von Weizsäcker krátce před vypuknutím druhé světové války. Pokoušeli se tehdy vysvětlit, odkud bere Slunce svoji energii. Idea bomby, která by k zahřátí syntézní směsi využila jaderného výbuchu, se pak zrodila během války v hlavě maďarského fyzika žijícího v USA Edwarda Tellera. Podklady k jejímu sestrojení propočítal rodilý Polák Stanislaw Ulam.
  • Vodíkovou bombu testovalo v minulosti pouze pět jaderných mocností: USA, Sovětský svaz, Británie, Čína a Francie. První zkoušku provedly v roce 1952 Spojené státy, o rok později SSSR. Británie provedla svůj první test vodíkové bomby v roce 1957, Čína v roce 1967 a Francie v roce 1968.
  • Severní Korea loni v lednu oznámila, že provedl svou první zkoušku údajně miniaturizované vodíkové pumy a dnes ohlásila druhý test vodíkové bomby. Pravděpodobně je tak šestou zemí, která vyzkoušela vodíkovou bombu.
  • Nejsilnější vodíkovou bombu, která byla i nejsilnější jadernou zbraní vůbec, vyzkoušeli Sověti v roce 1961. Sovětská vodíková Car-bomba měla sílu asi 50 000 až 58 000 kilotun TNT. Nejsilnější americká vodíková bomba Bravo z roku 1954 měla pro srovnání sílu 15.000 kilotun TNT.
  • Americké atomové bomby svržené na japonská města Hirošimu a Nagasaki v srpnu 1945 měly sílu 13 a 20 kilotun TNT. Zatím nejsilnější severokorejský test z loňského září měl podle odhadů sílu 20 až 30 kilotun TNT.
Autoři: , ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...