130 let

Anglická nadvláda v Lize mistrů trvá

Česko

FC Barcelona je poslední soupeř fotbalistů Chelsea, Arsenalu a Manchesteru United, který nepochází z britských ostrovů

PRAHA Říkalo se jim „velká pětka“. Každoročně se kluby z Anglie, Španělska, Itálie, Francie a Německa praly o nadvládu nad fotbalovou Ligou mistrů. Nikdo však neopanoval Evropu tak výrazně jako týmy z anglické Premier League v posledních třech letech.

Uplynulé čtvrtfinálové odvety výrok jen utvrdily. Stejně jako minulý rok a předloni se o postup do finále milionové soutěže porvou tři anglické kluby.

Manchester United poslal do semifinále výstavní dělovkou Cristiano Ronaldo, Arsenal doma převálcoval Villarreal 3:0 a Chelsea postoupila už v úterý díky domácí remíze 4:4 s Liverpoolem. Jednoho z nich finálová účast stoprocentně nemine.

Proč hrají kluby ze zbylých čtyř předních fotbalových zemí pouze druhé housle?

„Jak po sportovní, tak ekonomické stránce se Anglie posunula dál než většina Evropy. V současné době prostě nemá konkurenci,“ míní Tomáš Radotínský, který na stanici Nova Sport komentuje přenosy z anglické ligy.

Ligu mistrů vyhraje Barcelona Že týmy z Albionu dominují Evropě, dokazuje i statistika. V posledních čtyřech letech měla Anglie zastoupení devíti klubů v semifinále a pěti ve finále Ligy mistrů. Angličané navíc dvakrát slavili celkové vítězství.

Podle Radotínského je základem úspěchu propracovaná ekonomika. „Mají obrovské příjmy z televizních práv, sponzorských smluv, vstupného a merchandisingu. Mohou koupit téměř jakéhokoliv hráče na světě. Fotbalisté pak mají jistotu, že jdou do nejlepší soutěže a samozřejmě za nejlepším platem,“ pokračoval komentátor.

Mezi elitní čtyřkou však nadále zůstává hrozba, která nepochází z britských ostrovů. Španělská Barcelona bez mrknutí oka vyřadila Bayern Mnichov a troufá si i na Chelsea. Fotbal v podání katalánského velkoklubu je tím nejlepším, co letos Liga mistrů nabízí.

„Barcelona je evropská výjimka. Hraje zaručeně nejhezčí fotbal, kterým žije celé Katalánsko. Na zápasy chodí i sto tisíc diváků. Je to víc než klub,“ věří Radotínský.

Ještě horší pozici než Španělsko mají v Lize mistrů posledních let italské velkokluby. Ani dlouhodobý vládce italské ligy Inter Milán se nedokázal probojovat dál než do osmifinále prestižní soutěže.

„Italové usnuli na vavřínech a zůstali v minulém fotbalovém století. Měli by zkusit omlazovat týmy, ale dělají úplný opak. Třeba Juventus a AC Milán mají kádr složený převážně z hráčů nad třicet let. Vědí v Juventusu, kým nahradí Nedvěda nebo Del Piera, až skončí? Myslím, že ne,“ poukázal Radotínský. Evropa se musí probudit Navíc připustil, že francouzská a německá nejvyšší soutěž už nemá někdejší potenciál. Kdy ho opět nalezne? „Anglická nadvláda potrvá do doby, než se ostatní evropské ligy probudí. Musí přestat žít v atmosféře, která jim nevelí zlepšovat tamní fotbal. Musí se inspirovat Anglií, která dělá z fotbalu opravdovou zábavu,“ předpověděl.

***

Kdo dominoval v Lize mistrů?

Španělsko Nadvláda španělských klubů byla znát nejvíc v sezoně 1999/00, kdy do semifinále postoupily Real Madrid, Valencia a Barcelona. Celkové vítězství slavil Real. Itálie Finále Ligy mistrů 2002/03 patřilo italským klubům. Hráči AC Milán vystoupili na pódium pro šampiona po úspěšném penaltovém rozstřelu nad Juventusem. Anglie V sezoně 2006/07 postoupily tři týmy z Premier league do semifinále a stejně početné obsazení má Albion od té doby každý rok. I letos je jisté, že si minimálně jeden anglický klub zahraje finále.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás