Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Apple slaví 40 let, proslavily ho počítače a jejich design

USA

  7:52
Počítačová firma Apple vždy určovala trendy ve vývoji počítačového průmyslu a nevzhledné přístroje povýšila na stylové doplňky, bez kterých se neobejde žádný vyznavač moderního života. Apple proslavily počítače, chytré telefony, hudební přehrávače a spoluzakladatel firmy Steve Jobs býval označován za největšího génia počítačové éry. Firmu s vykousnutým jablkem v logu založil Jobs před 40 lety, 1. dubna 1976, se svými přáteli Stevem Wozniakem a Ronaldem Waynem se záměrem sestrojit osobní počítač dostupný všem.

Jedna z nejvýraznějších technologických firme světa oslavila 40. výročí. foto: Reuters

Prvním produktem původně garážové firmy z kalifornského Cupertina byl počítač Apple I, který se začal prodávat v dubnu 1976 za „ďábelskou“ cenu 666,66 dolaru. Jeho výhodou bylo, že na rozdíl od konkurentů byl zákazníkům dodáván nikoliv jako stavebnice, ale ve více méně kompletní podobě.

Velký komerční úspěch zaznamenal Apple II, představený veřejnosti v roce 1977. Na rozdíl od svého předchůdce už Apple II nebyl jen aparátem počítačových nadšenců, ale díky svému vzhledu a schopnostem nalezl uplatnění i v malých firmách a domácnostech. O jeho popularitě svědčí i fakt, že se v různých verzích vyráběl až do začátku 90. let.

Jedna z nejvýraznějších technologických firme světa oslavila 40. výročí.
Jedna z nejvýraznějších technologických firme světa oslavila 40. výročí.

V roce 1983 představil Apple revoluční novinku v podobě přístroje Lisa - prvního komerčního počítače, který využíval takzvaného grafického komunikačního rozhraní. Uživatel již nemusel zadávat psané příkazy, ale ovládal programy prostřednictvím mačkání obrázků na obrazovce. Kupodivu se novinka nejprve neuchytila. Příčinou byla jak poměrně vysoká cena (téměř 10.000 dolarů), tak i malý počet dostupných programů.

Až o rok později, s příchodem legendárních počítačů Macintosh, přišel obchodní úspěch. „Mac“, jak jeho uživatelé přístroji přezdívali, se místo složitých příkazů ovládal pomocí myši a menu. Velký komerční úspěch sice neměl, především kvůli nedostatku softwaru, jeho uvedení na trh ale bylo převratnou novinkou a počítač se stal kultovní záležitostí.

Od počátku 80. let musel Apple čelit tvrdé konkurenci ze strany IBM a Microsoftu, kteří používali odlišný, obchodně úspěšnější standart IBM PC. V roce 1985 navíc Gatesova firma přišla se systémem Windows, který přinášel ovládání pomocí ikonek i pro IBM PC. V téže době propukl uvnitř Apple spor mezi Jobsem a některými členy vedení společnosti. Výsledkem bylo, že Jobs z firmy odešel a založil si vlastní, nepříliš úspěšnou počítačovou firmu NeXT.

Na počátku 90. let představil Apple populární laptop PowerBook, ale další produkty už tolik úspěšné nebyly, a to i přesto, že z technického hlediska se jednalo o zajímavé přístroje. Digitální fotoaparát z roku 1994 byl obchodním propadákem a ani osobní digitální asistent Newton neoslovil mnoho zájemců. V polovině 90. let tak stálo Apple na pokraji bankrotu.

Obrat nastal až s návratem Steva Jobse do firmy v roce 1997. Následující rok představil Apple veřejnosti počítač iMac. V době, kdy ostatní výrobci za vrchol kreativity považovali nahrazení šedých skříní počítačů černými, působil iMac se svými pestře zbarvenými poloprůhlednými kryty jako z jiné planety. Apple se díky němu v roce 1998 podařilo po pěti letech vymanit z červených čísel a vytvořit zisk.

Podobný úspěch slavilo Apple i na poli spotřební elektroniky ať už se jednalo i hudební přehrávač iPod, který měl premiéru v roce 2001, tablet iPad (od roku 2010), který vyplňuje mezeru mezi laptopy a chytrými telefony, a chytrý telefon iPhone (od roku 2007), který způsobil revoluci na trhu chytrých telefonů. V roce 2008 Apple také vytvořil App Store, což je obchod s aplikacemi pro přístroje od firmy.

V říjnu 2011 podlehl zemřel ve svých 56 letech na rakovinu slinivky Steve Jobs, pod jehož vedením se Apple stal v roce 2010 největší technologickou společností podle tržní kapitalizace. Loni jako první v USA překročil tržní hodnotu 700 miliard USD.

Rozjetou firmu smrt jejího zakladatele nedokázala zastavit. Loni zisk Applu, který zaměstnává 115.000 lidí, stoupl o 35 procent a tržby o 28 procenta. Letos v lednu Apple oznámil, že počet jeho výrobků ve světě dosáhl jedné miliardy a uživatelé si navíc stáhli kolem 15 miliard aplikací. Klíčovým produktem firmy jsou iPhony, se kterými má Apple podíl 94 procent ze zisku generovaného trhem se smartphony. V prodejích mu patří asi 14 procent. Prvním produktem nové kategorie od úmrtí Jobse a pod vedením nového šéfa Tima Cooka se staly hodinky Apple Watch, které Apple začal prodávat loni v dubnu.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: