4. května 2018 6:12 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš a Hamáček opět zasednou k jednacímu stolu. Vznikne koaliční smlouva?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Andrej Babiš a Jan Hamáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Jan Hamáček | foto: ČTK

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a předseda sociální demokracie Jan Hamáček budou pokračovat ve složitých jednáních o podobě nové vlády. Negrelliho viadukt přes Křižíkovu ulici čeká demolice dalšího železničního mostu.

- Předsedové ANO a ČSSD Andrej Babiš a Jan Hamáček by měli jednat o návrhu koaliční smlouvy a programového prohlášení společné vlády obou stran. Není jasné, zda se jednání zúčastní podobně jako před týdnem i šéf KSČM Vojtěch Filip.

- Armáda by měla ukončit personální výpomoc pražské záchranné službě kvůli spalničkám. Vojáci museli zdravotníkům pomáhat po rapidně se zvyšujícím počtu nakažených. Kvůli kontaktu personálu se spalničkami  byla dokonce uzavřena lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol. 

- Maturanti píšou didaktický test z angličtiny, francouzštiny, němčiny a španělštiny. Jarní termín státních maturit skončí 9. května nepovinným obtížnějším testem z matematiky.

- Český statistický úřad zveřejní zaměstnanost a nezaměstnanost v ČR podle výsledků výběrového šetření pracovních sil za 1. čtvrtletí 2018.

- Městský soud v Praze projedná odvolání mezi Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových a aktivisty ze sociálního centra Klinika. Stát po aktivistech vymáhá 360.000 korun za to, že podle něj nemovitost v Praze 3 užívali několik měsíců neoprávněně. 

- Začne demolice dalšího železničního mostu Negrelliho viaduktu přes Křižíkovu ulici a uzavření této ulice. 

- Premiér Andrej Babiš bude jednat s Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče o růstu platů zdravotních sester a sjednocení jejich odměňování. 

- Zástupci Spojených států a Číny se sejdou k jednání o vzájemném obchodu. Americký prezident Donald Trump navrhl zavedení cel na čínské zboží dovážené do USA v hodnotě až 50 miliard USD (1,1 bilionu Kč) ročně a pohrozil dalšími cly.

- Ve Francii pokračuje stávka zaměstnanců státních drah SNCF a letecké společnosti Air France.

- Několik velkých světových společností oznámí hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Mezi jinými i německá automobilka BMW, rakouská bankovní skupina Erste Group Bank (která ovládá Českou spořitelnu), nebo investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta.

- Švédská akademie má oznámit, zda letos udělí Nobelovu cenu za literaturu. Akademii opustilo několik členů po skandálu kolem sexuálního obtěžování a vyzrazení jména laureáta každoročně udělované ceny.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.