2. května 2018 6:16 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Středoškoláky čeká maturita z matematiky. Politické vedení Prahy sedne k jednacímu stolu

Hodina matematiky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodina matematiky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Středa bude důležitý den především pro mladší ročníky. Začínají totiž jednak zápisy do mateřských škol a zároveň pokračují maturitní zkoušky. Tentokrát obávanou matematikou. Pražští politici se začnou dohadovat, zda mohou dále spolupracovat.

- Začínají zápisy dětí do mateřských škol, které potrvají do 16. května. Přesný termín stanovuje vždy ředitel školky po dohodě s jejím zřizovatelem.

- Maturanti budou psát didaktický test z matematiky a písemné práce z angličtiny a ruštiny. Testy a písemky státní maturity i z dalších předmětů budou pokračovat až do 9. května. 

- Uskuteční se jednání zástupců pražské koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) v rámci dohodovacího řízení. Jednání vyvolaly mimo jiné spory o osudu Libeňského mostu na předčasné ukončeném jednání zastupitelů minulý týden.

- Prezident Miloš Zeman převezme pověřovací listiny od velvyslanců v ČR. Dieudonné Kere, nový mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Burkiny Faso, se sídlem ve Vídni, Michael Barth Kamphambe Nkhoma, nový mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Malawiské republiky, se sídlem v Berlíně, Rameš Prasád Khanal, nový mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Nepálské federativní demokratické republiky, se sídlem v Berlíně,  Imtiaz Ahmad, nový mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Bangladéšské lidové republiky, se sídlem v Berlíně.

- V krematoriu Strašnice proběhne poslední rozloučení s básníkem, autorem knížek pro děti, textařem a překladatelem Pavlem Šrutem. Zemřel 20. dubna ve věku 78 let. 

- Ministr životního prostředí Richard Brabec navštíví v rámci výjezdního zasedání vlády v Jihomoravském kraji obec Štítary, kde bude hovořit o opravě lávky nad Švýcarskou zátokou Vranovské přehrady a o problematice vysychání přehrady.

- Historici představí knihu Josef Mautner Brixi - Útěk z koncentračního tábora Natzweiler.  Z kmenového lágru koncentračního tábora Natzweiler v Alsasku se během celé války podařil jenom jediný útěk. V srpnu 1942 se pětice vězňů převlékla do uniforem SS a v osobním automobilu projela řetězem stráží na svobodu. Nacistům se podařilo chytit jen jednoho, zbylí čtyři se dostali přes okupovanou a jižní Francii na území kontrolované Spojenci. Jedním z nich byl i český důstojník Brixi. Ten po svém příjezdu do Londýna napsal obsáhlou zprávu o poměrech v nacistických koncentračních táborech, která se stala důležitým svědectvím při přípravě poválečného stíhání nacistických válečných zločinců.

- Evropská komise přijme a zveřejní svůj návrh podoby příštího víceletého finančního rámce pro roky 2021 až 2027. Známá tak bude představa komise o základních parametrech dlouhodobého rozpočtu EU, prvního po britském odchodu z unie, o podobě unijních fondů či o možných nových zdrojích příjmů.

- Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru zveřejní zprávu o výdajích na zbrojení ve světě.

- Německý ministr financí Olaf Scholz představí základní parametry státního rozpočtu na rok 2019.

- Budeme sledovat ohlasy na pondělní prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o íránském jaderném programu. Podle Netanjahua má Izrael důkazy, že Írán po podpisu jaderné dohody v roce 2015 lhal, zatajoval aktivitu kolem jaderných zbraní a vyvíjel je v utajované lokalitě.

- Čínský ministr zahraničí Wang I je na návštěvě Severní Koreje.

 - Rakouská vláda by měla jednat o krácení rodinných přídavků na děti občanům jiných zemí EU pracujících v zemi, pokud jejich děti nežijí v Rakousku.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!