3. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Co čeká katalánského expremiéra a Trump navštíví sousedy Kim Čong-una

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

Praha Americký prezident Donald Trump dnes vyráží na cestu po Asii, na katalánského expremiéra se zřejmě chystá eurozatykač a prezidentský kandidát Jiří Drahoš na ministerstvu vnitra odevzdá podpisy potřebné pro prezidentskou kandidaturu.

Čeká katalánského expremiéra eurozatykač? Španělská soudkyně nakonec zřejmě ve čtvrtek nevydala očekávané rozhodnutí ve věci evropského zatykače na sesazeného premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři někdejší ministry, kteří se odmítli vrátit z Bruselu. Verdikt by měl přijít dnes. Za vzpouru po odhlasování nezávislosti regionu hrozí členům bývalé katalánské vlády až 30 let vězení.

Lhůta pro zpochybnění voleb. Dneškem končí desetidenní lhůta, v níž je možné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny zpochybnit u Nejvyššího správního soudu. Pokud k tomu nedojde, budou uznány za právoplatné.

Trump v Asii. Americký prezident Donald Trump se dnes vydává na cestu do Asie, během níž postupně zavítá do Japonska, Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a Filipín. Na Havaji cestou navštíví velení americké tichomořské flotily a přístav Pearl Harbor. Nejostřeji sledovaný však bude Trumpův pobyt v zemích, které přímo sousedí se Severní Korejí, jež vede s USA intenzivní spor o vlastní jaderný program.

Havlíček na Kubě. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček je na Kubě s podnikatelskou misí 19 zástupců českých firem. Navštíví mezinárodní obchodní veletrh FIHAV a zúčastní se oficiálních jednání se zástupci kubánské státní správy.

Na čem se domluví Rakušané? Předsedové rakouských lidovců (ÖVP) a Svobodných (FPÖ), Sebastian Kurz a Heinz-Christian Strache, mají dnes po prvním týdnu koaličních jednání představit dílčí výsledky. Dohodnou se na společné vládě?

Drahoš odevzdá podpisy. Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se dnes chystá odevzdat ministerstvu vnitra svou prezidentskou kandidaturu, včetně petice s nasbíranými podpisy občanů. V tomto týdnu už stejný krok udělal další kandidát na Hrad Michal Horáček. Ve čtvrtek pak oznámil sehnání potřebných hlasů senátorů lékař Marek Hilšer.

Předsednictvo ČSSD se sejde. Odpoledne proběhne jednání předsednictva ČSSD. Statutární místopředseda strany Milan Chovanec mu navrhne, aby svolalo na listopad jednání ústředního výkonného výboru, kde by se mělo - po neúspěchu sociální demokracie ve sněmovních volbách - rozhodnout o volbě nového předsedy strany.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
STAŇ SE TÍM NEJLEPŠÍM IT RECRUITEREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz