6. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Získá Topolánek podporu na prezidenta? A nastoupí jeho pravá ruka Dalík do vězení?

Přátelé. Bývalý premiér Mirek Topolánek se svého poradce a lobbisty Marka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přátelé. Bývalý premiér Mirek Topolánek se svého poradce a lobbisty Marka... | foto: Lidové noviny

PRAHA V neděli potvrdil expremiér Mirek Topolánek spekulace, že chce kandidovat na prezidenta. Musí ale do zítřejších 16:00 sehnat podporu v podobě podpisů senátorů nebo poslanců. Dnes by mu měla výkonná rada ODS vyslovit podporu.

Devět zájemců o Hrad? Češi by si mohli v lednu vybírat budoucího prezidenta nejméně z devíti kandidátů, kteří předložili nebo ohlásili odevzdání řádné nominace. Zájemců, kteří v uplynulých měsících veřejně projevili touhu kandidovat, bylo ale dvakrát tolik, naposledy přibyl expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek.

Křeslo hlavy státu bude ve volbách obhajovat prezident Miloš Zeman. Za jeho největší soupeře jsou označováni bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček, kteří stejně jako Zeman pro svou nominaci získali více než 50.000 potřebných podpisů od občanů. Drahoš a Horáček už přihlášku dali ministerstvu vnitra, Zeman by tak měl učinit v pondělí.

Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Senátorskou nominací mají bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Podpisy senátorů z pěti frakcí chce získat také Topolánek, potřebuje jich nejméně deset. Poslaneckých podpisů je třeba dvakrát tolik. Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden další uchazeč, jeho jméno ale zatím úřad nezveřejnil.

Zemanova tiskovka. V poledne proběhne v sídle Strany práv občanů tisková konference ke  kandidatuře prezidenta Miloše Zemana. Zúčastní se Zeman a manželka Ivana. Následovat bude předání kandidatury Ivanou Zemanovou v budově ministerstva vnitra.

Dalík za mřížemi? Lobbista Marek Dalík má do dnešních 16:00 nastoupit do vazební věznice v pražské Ruzyni. Někdejší dvorní emisar bývalého premiéra Mirka Topolánka stráví za podvod při dojednávání zakázky na dodání obrněných vozů Pandur pět let ve vězení.

Okamura v Lánech. Odpoledne se prezident Zeman se sejde se zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Tomio Okamura bude jednat o povolební situaci.

Jak jsme na tom s lidskými právy? V rámci periodického přezkumu Rady OSN pro lidská práva bude v Ženevě hodnocen stav lidských práv v Česku. Delegaci České republiky povede náměstkyně ministra a ředitelka Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Martina Štěpánková.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz