27. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Google patrně dostane rekordní pokutu, v Česku se bude vzpomínat na Horákovou

V historickém salonku nádražní budovy se s Van der Bellenem setkal premiér... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V historickém salonku nádražní budovy se s Van der Bellenem setkal premiér... | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka jedná v Japonsku, v Česku se bude připomínat zavraždění Milady Horákové a Google asi vyfasuje rekordní pokutu od Evropské komise.

Premiér Bohuslav Sobotka přiletí na návštěvu Japonska a setká se s japonským premiérem Šinzóem Abem. Návštěva Japonska, která se koná u příležitosti 60. výročí obnovení vztahů mezi oběma zeměmi, nevyvolává rozhodně takové emoce jako cesta do Číny. Kvůli podpoře ekonomických vztahů Sobotku na cestě doprovodí ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), ale také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a podnikatelská delegace. Japonské firmy jsou na žebříčku zahraničních investorů v Česku na druhém místě za Němci.

Evropská komise pravděpodobně vyměří americké internetové společnosti Google rekordní pokutu za porušování antimonopolních pravidel. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací, přesnou výši pokuty však nesdělily. Pokuta se má týkat obvinění z dubna 2015. Evropská komise tehdy uvedla, že Google ve výsledcích internetového vyhledávání systematicky zvýhodňuje vlastní produkt umožňující srovnávání nákupních nabídek, čímž poškozuje konkurenci i spotřebitele. Doposud nejvyšší pokutu vyměřila komise v roce 2009 americkému výrobci čipů Intel, a to ve výši 1,06 miliardy eur (téměř 28 miliard Kč).

V Česku pokračuje návštěva rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena, dopoledne ho čeká vítací ceremoniál s vojenskými poctami na I. nádvoří Pražského hradu a setkání s Milošem Zemanem. Český prezident oproti plánu nepůjde na odpolední byznysfórum. Musí před odjezdem na Vysočinu úřadovat, sdělil Hrad. Více zde:

A po celý den se bude připomínat výročí zavraždění političky Milady Horákové, tu popravil v roce 1950 komunistický režim:

  • 10:00 Pietní shromáždění k uctění památky obětí komunismu u Pomníku obětem komunismu na pražském Újezdě.
  • 11:00 Pietní akt při příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu u pamětní desky Milady Horákové na Praze 7.
  • 12:45 Pietní shromáždění k připomenutí obětí politických procesů komunistického režimu u vazební věznice na pražském Pankráci.
  • 20:00 Společenské setkání k výročí zavraždění Milady Horákové, ve 21:00 následuje výtvarný happening se svíčkami „Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu“ v Muzeu Kampa.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz