26. června 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

ANO vybere kandidáty do voleb. Mayová stále hledá podporu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vítězný předseda Hnutí ANO Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězný předseda Hnutí ANO Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

Momentálně nejsilnější strana v Česku - hnutí ANO vybere podobu kandidátek pro podzimní volby do Sněmovny. V některých regionech přitom panují kolem výběru spory a čeká se, zda do těchto neshod zasáhne nejužší vedení strany.

Předsednictvo hnutí ANO bude schvalovat konečnou podobu kandidátek pro podzimní volby do Sněmovny. Hnutí má zatím jisté jen některé osobnosti. Například středočeské ANO povede do parlamentních voleb z prvního místa kandidátky Andrej Babiš. Pražskou kandidátku zase povede ministr obrany a místopředseda hnutí Martin Stropnický.

Kolem výběrů dalších osobností panují nyní v ANO spory. Například ministr financí a poslanec Ivan Pilný odstoupil z osobních důvodů z čela kandidátky hnutí ANO na Vysočině. Nahradí ho zřejmě šéf poslanců hnutí Jaroslav Faltýnek. V Olomouckém kraji se zase očekává, že ústředí ANO nakonec zasáhne proti plánu regionálního vedení, které z kandidátky odsunulo poslance a leteckého záchranáře Milana Brázdila.

Bude jednat vláda. Na programu je kromě jiného například poslanecká novela zákona o volbách do zastupitelstev krajů, koncepce rozvoje policejních schopností vyšetřovat kybernetickou kriminalitu, navýšení nouzových zásob ropy a ropných produktů nebo účast ČR na výstavě Expo 2020 v Dubaji.

Začíná konference ekonomických radů ministerstva zahraničí, kteří působí na českých zastupitelských úřadech v zahraničí, a ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade. Zahájí ji ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jako hlavní host vystoupí premiér Bohuslav Sobotka. První den budou hovořit i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, ministr zemědělství Marian Jurečka či zástupci asociací a exportních firem.

Česká diplomacie ale také prezident Miloš Zeman dávají v poslední době důraz právě na obchodní diplomacii. Zastupitelské úřady mají hrát mnohem větší roli při zastupování obchodních zájmů ČR a pomáhat českým podnikatelům v cizině. Konference potrvá do 30. června, další dny budou věnovány výsledkům hodnocení zastupitelských úřadů, standardizaci služeb Klientského centra pro export, projektům ekonomické diplomacie a ekonomickému zpravodajství.

Sdružení bývalých politických vězňů pořádá na Ďáblickém hřbitově pietní shromáždění k uctění památky obětí komunistického režimu na čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje. Další shromáždění, tentokrát k uctění památky Milady Horákové, popravené komunistickým režimem před 67 lety se odehraje na Vyšehradském hřbitově.

Premiér Bohuslav Sobotka odcestuje na návštěvu Japonska. Během cesty, která potrvá do pátku 30. června, by se měl setkat s japonským premiérem Šinzó Abem. Chce diskutovat o spolupráci ve vědě a výzkumu, investicích nebo turistice. Premiéra Sobotku budou na cestě doprovázet i čeští podnikatelé.

Ve Velké Británii pokračuje vyjednávání o podpoře severoirských unionistů pro nový kabinet premiérky Theresy Mayové. Menší strana bude mít po volbách v parlamentu deset křesel a spolu s konzervativci by tak sestavila těsnou většinu. Jednání se však protahují. Mayová podporu nutně potřebuje, v britském tisku se už objevují informace o vzniku široké koalice „všech proti Mayové“.

Budeme sledovat další vývoj konfliktu mezi Katarem a skupinou arabských zemí, které od Kataru žádají ukončení styků s Íránem, zastavení vysílání televize Al-Džazíra a uzavření turecké základny. Bohatý Katar se kvůli tlaku ocitá v posledních dnech v mezinárodní izolaci. Nejen okolní státy ho obviňují z podpory teroristů.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz