24. května 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Rezignuje dnes premiérka Mayová? Češi budou volit europoslance

Mayová před novináři zopakovala, že nadále preferuje odchod své země z unie na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mayová před novináři zopakovala, že nadále preferuje odchod své země z unie na... | foto: ČTK

Podle tisku se dnes dá očekávat rezignace britské premiérky Theresy Mayové, Češi dnes po 14. hodině zamíří k eurovolbám a na Tchaj-wanu jako v první asijské zemi budou moct legálně vstoupit do manželství homosexuálové.

Konec Mayové? Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve vládě, oznámí v pátek rezignaci. Tvrdí to dnes deník The Times. Rozkol v řadách konzervativců prohloubil premiérčin úterní projev, ve kterém Mayová představila návrh zákona o „rozvodové dohodě“ s EU. Touto cestou chce v parlamentu de facto ratifikovat připravenou dohodu se zbytkem Evropské unie, kterou ovšem Dolní sněmovna již třikrát odmítla.

Eurovolby. Úderem 14. hodiny začnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Češi budou v pátek a sobotu rozhodovat o 21 europoslancích ze 749 křesel Evropského parlamentu. Při minulých volbách před pěti lety využilo svého práva hlasovat v evropských volbách 18,2 procenta Čechů, podobná volební účast se čeká i o víkendu.

Předvolební debata. Po poledni začne předvolební debata, které se zúčastní zástupci parlamentních stran Dita Charanzová (ANO), Marcel Kolaja (Česká pirátská strana), Pavel Poc (ČSSD), Arťom Korjagin (KSČM), Pavel Svoboda (KDU-ČSL), Jan Zahradil (ODS), Jiří Pospíšil (STAN a TOP 09) a Ivan David (SPD), končí ve 13.59, tedy minutu před otevřením volebních síní. Živý přenos budou přenášet stanice Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Plus a server iRozhlas.cz.

Špatná ropa. Běloruský premiér Sjarhej Rumas a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv dnes mají jednat o problému kontaminované ropy v ropovodu Družba, který ji dodává i do Česka. Na naší straně ropovodu k tématu zasedne pracovní skupina Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze (NESO). Ve skupině jsou zastoupeni představitelé největších firem na trhu s pohonnými hmotami.

Pochod za klima. V desítkách zemí po celém světě včetně Česka budou studenti opět stávkovat a demonstrovat za lepší ochranu klimatu v rámci iniciativy Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). V Praze vyjde v 10 hodin dopoledne studentský průvod z Malostranského náměstí.

Státní maturity. Cermat dnes zveřejní analýzy předběžných souhrnných výsledků didaktických testů z jarního termínu státních maturit. Budou na webových stránkách www.novamaturita.cz.

Homosexuálové na Tchaj-wanu. Na Tchaj-wanu jako v první asijské zemi vstoupí v platnost zákon legalizující manželství osob stejného pohlaví.

Spice Girls opět na pódiu. V irském Dublinu začíná turné Spice Girls, kterým se známá britská skupina vrací na koncertní pódia. Poslední koncert turné skupina absolvuje 15. června na stadionu ve Wembley v Londýně.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky
A. Polidar Ano rezignuje....... 8:49 24.5.2019

Najdete na Lidovky.cz