11. června 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Soud má řešit muže, který předstíral mentální retardaci, Babiš navštíví Severní Makedonii

Pohled ze střechy do Slezské ulice a na Pražský městský soud. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled ze střechy do Slezské ulice a na Pražský městský soud. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Soud začne projednávat případ muže, který čelí obvinění z toho, že 12 let předstíral mentální retardaci a podvodně vylákal přes jeden a čtvrt milionu korun na sociálních dávkách. Premiér Andrej Babiš je na návštěvě Severní Makedonie a americká justice se vysloví k psychickému stavu ruského hackera Jevgenije Nikulina vydaného loni do USA z ČR.

Muž, jehož případu se bude věnovat Obvodní soud v Praze, kvůli dávkám 12 let předstíral mentální retardaci - přitom se mu podařilo obelstít nejen úředníky, ale i lékaře. Ty přesvědčil, že trpí středně těžkou mentální retardací s poruchami chování a že má IQ 35. V minulosti byl přitom opakovaně odsouzen za majetkovou a drogovou trestnou činnost, přičemž u soudu ani ve vězení nikdy nevyvstaly pochybnosti ohledně jeho duševního zdraví. Je také držitelem řidičského průkazu.

V roce 2006 si úspěšně zažádal o invalidní důchod. Později podal také žádost o příspěvek na péči, které mu úřady na základě zdravotní dokumentace a sociálního šetření přiznaly ve výši 8000 korun měsíčně. „Muž totiž před sociální pracovnicí předstíral, že je neustále schoulený u matky, třesou se mu ruce, ve kterých drží medvídka, a vykřikuje, že chce spát. Tím se mu podařilo příspěvek na péči získat,“ popsal v minulosti mluvčí pražských policistů Jan Daněk. V roce 2012 podal stíhaný muž ještě žádost o příspěvek na mobilitu, který také dostal. Trestní oznámení na něj nakonec podal úřad práce. Vzhledem k výši způsobené škody mu hrozí až osmileté vězení.

Soud rovněž projedná obžalobu podanou na babičku pohřešované nezletilé Valerie. Poručnice čelí stíhání za opuštění dítěte, zanedbání povinné výživy, ohrožování výchovy dítěte, zpronevěru a týrání svěřené osoby.

Podle policie babička dívku a jejího malého bratra, které měla rovněž v poručnické péči, dlouhodobě a mnohdy brutálně týrala. Holčičku údajně mimo jiné svazovala a také používala roubík. Naposledy byla dívka viděna v říjnu 2017 na Žižkově, kde bydlela.

Případem se zabývali kriminalisté z oddělení vražd. Jednou z vyšetřovacích verzí bylo i to, že dítě nemuselo týrání přežít. Poručnice u výslechu ale nedokázala vysvětlit, kde dívka je, proto se stala hlavní podezřelou. S kriminalisty navíc nespolupracovala. Vzhledem ke zvolené právní kvalifikaci jí hrozí maximálně osm let vězení.

Na ministerstvu dopravy proběhne workshop ke změnám bodového systému. Tvrději by měl být například trestán mobil za volantem, u některých méně závažných přestupků se naopak pokuty sníží. Zástupci ministerstva dopravy a BESIP představí hlavní teze bodového systému a na modelových příkladech popíší hlavní plánované změny, které by měla novela přinést. Úvodní slovo pronese ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Z důvodu pravidelné údržby a kompletního mytí tunelu bude od 11. června 23:00 do 19. června 05:00 (tj. osm nocí) uzavřena západní tunelová trouba Strahovského tunelu ve směru na Smíchov. Druhá trouba bude jednosměrná s původním směrem provozu.

Premiér Andrej Babiš se během oficiální návštěvy Severní Makedonie setká s předsedou vlády Zoranem Zaevem, prezidentem Stevem Pendarovským, místopředsedou vlády pro ekonomiku Kočem Anguševem, ministrem hospodářství Kreshnikem Bekteshim a ministrem vnitra Oliverem Spasovským.

Soud v San Francisku se má definitivně vyslovit k psychickému stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina vydaného loni do USA z ČR. Ten se má zodpovídat z rozsáhlých krádeží počítačových dat.

Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox.

USA požádaly o Nikulinovo vydání české ministerstvo zahraničních věcí v listopadu 2016 a loni na jaře Rus byl do USA vydán. Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (88.000 korun) spáchané v roce 2009.

Soud v San Francisku poslal Nikulina na psychiatrické vyšetření na počátku října loňského roku. Požádala o to vězeňská správa kvůli „podivnému chování“ Rusa, který podle svého obhájce Arkadije Bucha lhostejně ignoroval soudní proces a choval se zcela apaticky.

Vrchní soud v Botswaně bude rozhodovat o tom, zda zrušit nebo ponechat v platnosti zákon, který zakazuje sex mezi osobami stejného pohlaví.

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.