6. prosince 2017 6:44 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman jmenuje Babiše premiérem. Dočká se právník peněz za spor o Lidový dům?

Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezident Miloš Zeman jmenuje na Hradě šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Senát bude volit členy Rady Ústavu pro studium totalitních režimů a notář Halbich se dozví, zda mu ČSSD musí zaplatit 17 milionů za jeho práci při sporu strany o Lidový dům.

- Ve 13. 00 jmenuje prezident Miloš Zeman na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Své rozhodnutí postavit do čela vlády právě šéfa ANO Zeman potvrdil již vícekrát i přes komplikace, které Babiš při sestavování vlády má. 

- Koná se poslední schůze vlády Bohuslava Sobotky v demisi. Na programu má mimo jiné návrh nařízení vlády o povolání vojáků k plnění úkolů policie v období do 31. prosince 2018, návrh nařízení vlády o prohlášení území vybraných částí Františkových Lázní, Karlových Varů a Mariánských Lázní za památkové rezervace, dotační programy zemědělství pro rok 2018, účast české armády na vojenských cvičeních mimo území ČR a účast zahraničních ozbrojených sil na cvičeních v ČR v roce 2018.

- Napilno budou mít sněmovní výbory, které čeká řada jednání.  Volební výbor bude projednávat návrh rozpočtu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na příští rok. Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj bude volit své místopředsedy a projednávat vybrané kapitoly návrhu státního rozpočtu.  Sněmovní rozpočtový výbor bude projednávat návrhy rozpočtu vybraných kapitol, například prezidentské kanceláře, sněmovny a Senátu.  Sněmovní bezpečnostní výbor bude volit místopředsedy a projedná některé kapitoly návrhu státního rozpočtu, mimo jiné ministerstva vnitra.

- Koná se schůze Senátu. Senátoři projednají ve druhém čtení senátní novely o daních z příjmů nebo o léčivech a tři petice (za zrušení EET, za změnu protikuřáckého zákona a proti regulaci zbraní). Zabývat se budou také ústavní novelou o bezpečnosti ČR. Na pořadu jednání bude i evropská legislativa nebo volba členů Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

- Na internetovém serveru iDNES proběhne dražba slavného kalendáře Pirelli na rok 2018, jejíž výtěžek bude věnován Masarykovu onkologickému ústavu v Brně.

- Městský soud v Praze projedná odvolání bývalého notáře Václava Halbicha proti zamítnutí jeho žaloby, kterou se domáhá 17 milionů korun za zastupování ČSSD ve sporu o Lidový dům. Halbichův kolega  Zdeněk Altner již na ČSSD za stejnou práci vysoudil 337 milionů. 

- Prezident Miloš Zeman přijme pověřovací listiny od velvyslanců, mimo jiné i od nového velvyslance USA v Praze Stephena Kinga. 

- Evropská komise by mohla rozhodnout, že ČR, Polsko a Maďarsko zažaluje u unijního soudu kvůli jejich odmítání plnit program přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka podle kvót. Věc by měla být oficiálně zveřejněna ve čtvrtek. Komise také zveřejní sadu návrhů směřujících k reformě a prohloubení evropské hospodářské a měnové unie. 

- Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt si má vyslechnout verdikt v souvislosti s emisním skandálem.

- Americký časopis Time vyhlásí „osobnost roku“.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz