• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Obrazem

Staré nemusí být vždycky lepší. Architektům se podařilo nenápadně a citlivě ztrojnásobit knihovnu

Ekonomika
  •   10:00
Knihovna se do neoklasicistní budovy už nevešla. Řešení tohoto problému hledala architektonická soutěž. Porota nakonec vybrala nejcitlivější způsob, jak prostory zvětšit. I to v kanadském Montrealu vyvolalo velké debaty, vznikla petice proti zásahům do budovy a zahrady kolem ní. Nepomohlo to.

Výsledek, který podlahovou plochu ztrojnásobil, začal návštěvníkům po letech příprav a výstavby sloužit letos v létě. Soudě podle hodnocení na internetu je drtivá většina z přestavby nadšená, jen okrajově zaznívá nářek nad tím, že staré bylo lepší.

Architekti z EVOQ Architecture si poradili tak, že původní budova prošla rekonstrukcí, ale stále je na výsledku dominantní. Opticky pomáhá, že zůstaly zachovány všechny stěny někdejší radnice a přístavby si od ní udržují určitý odstup.

Na pohled to připomíná fotky z maturitních plesů, kde se stydlivý mladík bojí spolužačku pevně chytnout a rukou levituje nad jejím pasem. Původní budova je tak stále sama sebou, velmi blízko ní ale stojí nové a dohromady to vypadá jako pěkný pár.

Stará budova je ale klíčová jen na pohled. Jádro knihovny se posunulo do „věže“ nového východního křídla. To dostalo i vyhlídkovou terasu, která je, soudě podle množství fotek z ní na internetu, populární. Starý vchod se dočkal pečlivé opravy dveří i schodiště, využívá se ale jen výjimečně a nově se vstupuje bez bariér bokem.

Poctivě zrestaurovány byly prakticky všechny staré detaily, budově z počátku minulého století se tak vrátil původní lesk. „Krásný tanec mezi epochami, mezi exteriérem a interiérem a mezi aktivním a kontemplativním,“ hodnotila původní návrh porota v soutěži.

  • Vybrali jsme pro Vás