130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bavlna zdražuje, je na desetiletém maximu. Na vině jsou sucho i obchodní válka mezi USA a Čínou

Ekonomika
  •   12:13
Ceny bavlny se tento týden vyšplhaly na své desetileté maximum. Bavlna je tak další z komodit a surovin, kterou postihlo prudké zdražení. Vyšší cenu mohou v příštích týdnech a měsících pocítit i spotřebitelé.

Akcie na bavlnu stouply v poslední době o 4 procenta. Jedna libra bavlny (asi 450 gramů) se teď prodává za asi 1,09 amerických dolarů.Cena bavlny za poslední dva týdny vzrostla o zhruba 22 procent. Zdražování se tak nejspíš promítne i do vyšších cen oblečení, především pak džín a triček.

Zdražování oblečení začalo už v posledních měsících, ale do budoucna cena bude ještě růst. Podle dostupných zpráv se během posledních 12 měsíců ceny oblečení zvýšily o zhruba 4,2 procenta. Vůbec nejvíce pak zdražily pánské košile a svetry, které zaznamenaly nárůst o 4,4 procent. Pánské kalhoty a šortky pak zdražily o 6,6 procent a dámské šaty dokonce o 11,6 procenta.

Podle analytiků bavlna zdražuje především kvůli tomu, že jí momentálně není dostatek. Jako hlavní faktor nedostatku bavlny pak uvádí vlnu extrémních veder a sucha, které poničily úrodu bavlny ve Spojených státech, které jsou největším světovým vývozcem bavlny.

„Bavlny je nedostatek, sezona se letos nepovedla. Situaci ale ještě zhoršili spekulanti na Wall Street, kteří ceny bavlny vyhnali na její maximum,” říká pro BBC ředitel ve společnosti Mizuho Securities, Robert Yawger.

Situaci zhoršuje i obchodní válka

Zároveň také byla velmi silná poptávka po bavlně v Číně, což omezilo bavlněné zásoby pro zbytek světa a jedná se tak o jeden z dalších důsledků obchodní války mezi USA a Čínou. 

Bývalý prezident Trump totiž v prosinci 2020 zakázal americkým společnostem dovoz bavlny z čínské západní oblasti Sin-ťiang kvůli obavám z probíhajících nucených prací a tak i americké společnosti musely v letošním roce brát domácí bavlnu, které kvůli poničené úrodě nebyl dostatek.

Podle analytiků ale právě tyto sankce, které zůstávají v platnosti i za Bidenovy administrativy, způsobují, že některé čínské společnosti nakupují bavlnu vypěstovanou v USA, vyrábějí z ní zboží a následně tyto výrobky prodávají zpět do Spojených států a na další trhy, což výrazně oslabuje americké bavlněné zásoby.

Autor: kou