Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury, počítá s výdaji ve výši 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden. foto: Reuters

Washington - Americký prezident Joe Biden po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).
  19:34aktualizováno  19:57

„Máme dohodu,“ prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím potvrzených není, na 14:00 washingtonského času (20:00 SELČ) ovšem Biden oznámil podrobnější projev na toto téma. Na Twitteru mezitím uvedl, že nový infrastrukturní plán „vytvoří miliony amerických pracovních míst“.

Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu investic a dalších podpůrných opatření v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března. AP nyní píše o 559 miliardách dolarů v nově vyčleněných prostředcích, podle NYT zase nový plán přinese investice do silnic, internetového připojení či energetické sítě ve výši 579 miliard.

Biden svůj původní plán spojil s navýšením korporátní daně na dobu 15 let, Republikánská strana ovšem zvýšení daní pro firmy odmítá. Její senátor Rob Portman uvedl, že čerstvě uzavřená dohoda nepočítá s žádnými novými daněmi.

Investice do infrastruktury jsou jedním z hlavních bodů programu prezidenta Bidena. Kompromisní balíček, který má vzácnou podporu u obou hlavních politických stran, by mu podle AP mohl otevřít cestu k následnému prosazení dalších částí zhruba čtyřbilionového plánu podpory infrastruktury a rodin.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!