Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Počet obětí po zřícení domu na Floridě stoupl na devět, více než 150 lidí se nadále pohřešuje

Záchranné týmy pátrají po přeživších v sutinách zříceného obytného domu na Floridě poblíž Miami. foto: Reuters

Miami - Záchranné týmy na místě částečného zhroucení obytného domu u Miami našli už osm těl. Další oběť zemřela v nemocnici, a bilance tragédie z noci na čtvrtek tak činí devět mrtvých, informovala v neděli šéfka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová.
  7:00aktualizováno  18:28

Podle ní se už v sobotu podařilo dostat pod kontrolu požár, který hořel v troskách dvanáctipatrové budovy a zpomaloval práce. Úřady stále neobjasnily osudy více než 150 pohřešovaných, napsala agentura AP.

Zhroucení domu u Miami má nejméně jednu oběť, pohřešují se desítky lidí

Zásah krizových složek v městečku Surfside nedělí vstoupil do svého čtvrtého dne. Americká média popisují rostoucí frustraci mezi lidmi, kteří čekají na zprávy o svých blízkých, a slábnoucí naděje ohledně nalezení přeživších. Bolestné čekání prodlužovaly výkyvy počasí a plameny, které vzduch v místě neštěstí zaplnily kouřem.

Záchranné týmy pátrají po přeživších v sutinách zříceného obytného domu na...
Záchranné týmy pátrají po přeživších v sutinách zříceného obytného domu na...

Cavaová na tiskové konferenci ocenila práci zasahujících pracovníků a informovala, že požár se podařilo dostat pod kontrolu kolem sobotního poledne (18:00 SELČ). To podle ní umožnilo prohledávat trosky na více místech.

„Ke dnešnímu dni jedna oběť zemřela v nemocnici a na místě jsme zajistili dalších osm obětí, takže dnes potvrzuji, že bilance mrtvých je na devíti,“ citovala šéfku okresní samosprávy televize CNN. Identifikovány byly podle Cavaové čtyři z devíti obětí. Jednou z nich je matka chlapce, který byl zachráněn během noci, kdy se budova zřítila. Mezi mrtvými je také pár v důchodovém věku a čtyřiapadesátiletý muž.

Jako ve válce, naprostá zkáza, smrtící tornádo či domy roztrhané na kusy. Tak popisují dění na jihu Moravy v zahraničí

Do soboty evidovaly úřady na Floridě pět mrtvých a 156 nezvěstných. Záchranáři pátrají po možných přeživších již od čtvrtka takřka nepřetržitě a starosta Surfside Charles Burkett prohlásil, že jediné, na co se nyní město soustředí, je dostat z trosek všechna těla. Hromada sutin, která zbyla z asi 55 bytových jednotek, se prohledává za pomoci vycvičených psů, sonarů, dronů a mikrofonů. Kusy domu z asi devět metrů vysoké hory odstraňuje jeřáb.

Na pravidelné informace o svých příbuzných a záchranných pracích čeká v nedalekém hotelu zhruba 200 lidí. Dva lidé, kteří pod podmínkou zachování anonymity hovořili s reportéry AP, uvedli, že čekání je mučivé. Několik rodin, které jsou podle nich frustrovány pomalým tempem záchranných operací, požadovaly povolení, aby mohly jít přímo k sutinám.

Mezi těmi, kdo doufají v dobré zprávy, je také Rachel Spiegelová, jejíž 66letá matka Judy žila v 6. patře budovy. „Vím, že moje máma je bojovnice. Vím, že nás miluje a nechce to vzdát. Ale je to už třetí den, takže je to těžké,“ řekla Spiegelová.

Křídlo bytového komplexu stojícího nedaleko pláže Surfside Beach se zřítilo v noci na čtvrtek, zatímco jeho obyvatelé spali. Příčina neštěstí zatím objasněna nebyla. V roce 2018 však technická zpráva upozornila na zásadní poškození ve struktuře budovy v okolí bazénu a na praskliny a drolení zdí v podzemní garáži. Zpráva byla součástí přípravných prací společnosti, která prováděla povinnou inspekci budovy po 40 letech od jejího dokončení.

Autor:
Témata: Florida, Suť, Miami, CNN

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Mohlo by vás zajímat