Byl to také druhý největší denní příliv u jakéhokoli amerického ETF napříč všemi třídami aktiv, vyplývá z údajů sestavených agenturou Bloomberg. A obchodní mánie pokračovala i o den později.
„Zdá se, že rychlý růst bitcoinu je do značné míry ovlivněn bitcoinovými ETF,“ řekl pro agenturu Bloomberg Stephane Ouellette, výkonný ředitel FRNT Financial, institucionální platformy zaměřené na digitální aktiva. Fondy mají podle něho potenciál bitcoin postrčit ještě výš.
Co jsou to bitcoinové fondy?
|
„Některé odhady rovněž naznačují, že zatím méně než dvacet procent investičních poradců dostalo od svých firem souhlas k tomu, aby tento produkt doporučovali svým klientům. To je proces, který se pravděpodobně odehraje v průběhu jednoho roku,“ míní Quellette.
Český investor má cestu k investici do nových ETF složitější než ten americký, chybějí totiž potřebné papíry. „Na ETF potřebujete mít takzvané KIID (Key Investor Information Document) v češtině, aby si je i běžný investor dokázal přečíst. Ale jejich příprava trvá, navíc fondy, které jsou registrované pouze v Americe, KIID ani nemají,“ vysvětlil překážky investice z Evropy portfolio manažer investiční společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.
Překážka se dá obejít tím, že člověk sám zavolá obchodníkovi s cennými papíry, který má přístup na americký trh, a výslovně si o investici do bitcoinového ETF zažádá. „Obchodníci s cennými papíry totiž nemohou klientům poradit, aby si ETF koupili, když k němu nejsou k dispozici KIID. Musí tam být iniciativa klienta,“ dodává Pfeiler.
Nejvýš za dva roky
Bitcoin stoupal pět dní v řadě, tím se cena nejstarší kryptoměny dostala na nejvyšší hodnotu za poslední dva roky a přiblížila se na dohled svému historickému maximu bezmála 69 tisíc dolarů. Jeho zisky pomohly podpořit také širokou škálu dalších kryptoměn. Růst byl podle agentury Bloomberg tak příkrý, že dokonce vyvolal řadu výpadků na kryptoměnové burze Coinbase.
Hranici 60 tisíc dolarů bitcoin překročil ve středu. Byla tak nejvýš od listopadu 2021. Podle analytiků přispívají k růstu nejen na burze obchodované bitcoinové fondy, ale také blížící se půlení bitcoinu, takzvaný halving. Ten sníží odměnu těžařům bitcoinu, dojde k němu koncem dubna. Hlaving probíhá každé čtyři roky s cílem omezit počet vytěžených bitcoinů, jichž je celkově jen omezené množství. Krok zpravidla trh podnítí měnu k růstu.
„Zmenší se tím i příliv nových mincí do oběhu, takže se zvýší rozdíl mezi rostoucí poptávkou a snižující se nabídkou. Blížící se halving je ale trhům předem známým faktem, a tak by teoreticky neměl mít zásadní vliv na jeho cenu. Trhy se ale historicky, v souvislosti s tímto půlením odměny, chovaly iracionálně. Uvidíme, jak tomu bude v tomto cyklu, kdy k halvingu dojde již počtvrté,“ vysvětlil František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace.
Do třetice má na cenu vliv i připravovaná regulace MICA, která má kryptoměnám poskytnout stabilní prostředí. To podle odborníků na kryptoměny dovolí vstup do světa kryptoměn i větším hráčům, jako jsou například bankovní domy. Ty by tak mohly klientům nabízet investiční i spořicí produkty založené na kryptoměnách.
Od začátku roku do dnešního dne si bitcoin polepšil o více než 45 procent, což z něj i po loňském prudkém růstu dělá nejvýkonnější investiční aktivum vůbec.
„Bitcoin dosahující dvouletých maxim bude dále inspirací pro další investice do bitcoinových ETF“, napsali stratégové JPMorgan a Chase včetně Kennetha Worthingtona.