130 let
VELKÁ BRITÁNIE. Propad indexu FTSE 100 od poloviny července do 5. srpna na monitoru jednoho z počítačů londýnské burzy.

VELKÁ BRITÁNIE. Propad indexu FTSE 100 od poloviny července do 5. srpna na monitoru jednoho z počítačů londýnské burzy. | foto: ČTK

Brusel chce zakazovat negativní změny ratingů

Ekonomika
  •   16:28
BRUSEL - Evropská komise chce navrhnout, aby Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) dostal pravomoc pozastavovat vydávání nepříznivých zpráv ratingových agentur. Týkat se to má ratingů těch evropských zemí, které jsou ohroženy dluhovou krizí a potřebují finanční pomoc, řekl agentuře Reuters nejmenovaný činitel EU.

Evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier chce možnost zakázat vydávání ratingů vložit do návrhu unijní legislativy. Plán je součástí odvety EU proti ratingovým agenturám, které od vypuknutí řecké dluhové krize počátkem loňského roku postupně snižují ratingy ohrožených zemí jako Řecko nebo Portugalsko a nyní se zaměřují na Itálii, Španělsko a už také na Francii. Podle šéfů vlád Německa a Francie změny ratingů dluhovou krizi ještě zhoršují.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jednou z možností je, aby ESMA za specifikovaných okolností dočasně zakazovala vydávání státních ratingů," řekl evropský činitel.

Cenzura? Právně neprůchodné

Umlčování převážně amerických ratingových agentur však může být podle pozorovatelů právně neprůchodné. Není například jasné, jak by se cenzura ratingových zpráv dotkla svobody tisku, který rovněž často zveřejňuje zprávy s vlivem na finanční trhy. Hodnocení vydávaná ratingovými agenturami, stejně jako řadou dalších analytiků a výzkumných organizací, používají investoři k rozhodování o svých investicích.

Analytici poukazují na to, že cenzura ratingových agentur by mohla podkopat snahy o obnovení důvěry investorů v ohrožené země eurozóny. Ta je klíčem k tomu, aby se země jako Řecko nebo Irsko mohly vrátit na trh dluhopisů.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK