Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko porazilo Slováky, jihočeská Niva je pod ochranou EU

Ekonomika

  15:06
BRUSEL - Na seznam chráněných označení EU se v brzké době dostanou další dva české výrobky - Jihočeská niva a Jihočeská zlatá niva, informovalo dnes stálé zastoupení České republiky při EU. Ve výboru pro zeměpisná označení hlasovalo proti pouze Slovensko.

Výrobna sýru Niva foto: ČTK

Česku se na seznam, na němž prozatím figuruje něco málo přes dvě desítky českých produktů, podařilo prosadit i tyto dva sýry, což dnes potvrdilo hlasování zástupců členských zemí 27členného bloku. Jednání o jejich zapsání se přitom vedla poměrně dlouho - více než pět let.

Tři druhy ochrany

EU rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení.

"Ochranné označení pomůže jak exportu českých sýrů a tím i jejich výrobcům, tak i spotřebitelům. Je pro ně dobrým vodítkem," okomentovala rozhodnutí česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

Na seznamech takřka tisíce výrobků, které se mohou pyšnit nějakým z označení EU, figuruje dosud 22 českých produktů. Jde třeba o Pardubický perník, Mariánskolázeňské oplatky nebo Hořické trubičky. V poslední době ochrannou značku získal také Pivovar Černá Hora.

U obou sýrů jde o vůbec první případ, kdy jsou z ČR zapsány sýry.

Proti byli jen Slováci
Podle českého europoslance Jan Březiny, který zapisování na seznam sleduje, se proti zapsání dvojice českých sýrů v hlasování zástupců členských zemí vyslovilo jen Slovensko. Následovat sice bude ještě oficiální vepsání na seznam, které ještě může nějakou dobu trvat, avšak to už je jen formalitou.

"V dramatické přetahované o nivu se Slováky jsme prokázali pevné nervy a hlavně schopnost přesvědčit o zeměpisných charakteristikách nivy rozhodující většinu členských států," podotkl poslanec.

"Slovenské námitky se opíraly o tradici používání názvu niva pro sýry vyráběné na Slovensku. Vycházely z toho, že se nejedná o výrobek spjatý s určitým konkrétním místem, ale o druhové označení sýra," dodal.

Uzeninové bratrství
Podle Březiny je pikantní, že rozuzlení česko-slovenského sporu o Nivu přichází v době, kdy se Evropská komise chystá zveřejnit společné česko-slovenské žádosti na ochranu zaručené tradiční speciality pro špekáčky, spišské párky a lovecký salám.

"Příkladná spolupráce v oblasti uzenin ukazuje cestu, jakou by se oba státy měly ubírat. Vyhrocování potravinových sporů nám na naší pověsti v EU rozhodně nepřidává", uzavírá Březina v tiskovém prohlášení.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat