130 let
Výrobna sýru Niva

Výrobna sýru Niva | foto: ČTK

Česko porazilo Slováky, jihočeská Niva je pod ochranou EU

Ekonomika
  •   15:06
BRUSEL - Na seznam chráněných označení EU se v brzké době dostanou další dva české výrobky - Jihočeská niva a Jihočeská zlatá niva, informovalo dnes stálé zastoupení České republiky při EU. Ve výboru pro zeměpisná označení hlasovalo proti pouze Slovensko.

Česku se na seznam, na němž prozatím figuruje něco málo přes dvě desítky českých produktů, podařilo prosadit i tyto dva sýry, což dnes potvrdilo hlasování zástupců členských zemí 27členného bloku. Jednání o jejich zapsání se přitom vedla poměrně dlouho - více než pět let.

Tři druhy ochrany

EU rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení.

"Ochranné označení pomůže jak exportu českých sýrů a tím i jejich výrobcům, tak i spotřebitelům. Je pro ně dobrým vodítkem," okomentovala rozhodnutí česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

Na seznamech takřka tisíce výrobků, které se mohou pyšnit nějakým z označení EU, figuruje dosud 22 českých produktů. Jde třeba o Pardubický perník, Mariánskolázeňské oplatky nebo Hořické trubičky. V poslední době ochrannou značku získal také Pivovar Černá Hora.

U obou sýrů jde o vůbec první případ, kdy jsou z ČR zapsány sýry.

Proti byli jen Slováci
Podle českého europoslance Jan Březiny, který zapisování na seznam sleduje, se proti zapsání dvojice českých sýrů v hlasování zástupců členských zemí vyslovilo jen Slovensko. Následovat sice bude ještě oficiální vepsání na seznam, které ještě může nějakou dobu trvat, avšak to už je jen formalitou.

"V dramatické přetahované o nivu se Slováky jsme prokázali pevné nervy a hlavně schopnost přesvědčit o zeměpisných charakteristikách nivy rozhodující většinu členských států," podotkl poslanec.

"Slovenské námitky se opíraly o tradici používání názvu niva pro sýry vyráběné na Slovensku. Vycházely z toho, že se nejedná o výrobek spjatý s určitým konkrétním místem, ale o druhové označení sýra," dodal.

Uzeninové bratrství
Podle Březiny je pikantní, že rozuzlení česko-slovenského sporu o Nivu přichází v době, kdy se Evropská komise chystá zveřejnit společné česko-slovenské žádosti na ochranu zaručené tradiční speciality pro špekáčky, spišské párky a lovecký salám.

"Příkladná spolupráce v oblasti uzenin ukazuje cestu, jakou by se oba státy měly ubírat. Vyhrocování potravinových sporů nám na naší pověsti v EU rozhodně nepřidává", uzavírá Březina v tiskovém prohlášení.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz