Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češky vybočují z průměru, pracují v noci častěji než jiné Evropanky

Ekonomika

  14:30
PRAHA - Zhruba každý šestý zaměstnaný člověk v České republice pracuje v noci. S podílem 16,2 procenta na celkovém počtu pracujících jsou Češi nad evropským průměrem, který činí 14,6 procenta, a v evropské osmadvacítce zabírají deváté místo. Vyplývá to z analýzy, kterou Českého statistického úřadu.

Servírka s kávou v porcelánové kravičce v sídle ČSSD. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Češi pracují mezi 23:00 a šestou hodinou ranní častěji než například Slováci, Poláci a Rakušané. Větší kontrast je patrný u podílu noční práce žen. Češky v tomto srovnání obsadily pomyslnou bronzovou příčku, předstihly je pouze Slovenky a Irky.

Češky jsou s podílem 13,3 procenta vzdáleny evropskému průměru, který u práce žen v noci představuje deset procent. "To je dáno především vysokým zastoupením žen pracujících v noci ve zpracovatelském průmyslu, v restauračních a ubytovacích zařízeních a zejména ve zdravotnictví a sociálních službách," uvedl statistický úřad. U můžu je podíl 18,4 procenta shodný s evropským standardem.

ČTĚTE TAKÉ:

Statistici se v analýze nezaměřili pouze na práci v noci, zkoumali obecně práci v neobvyklou dobu. V tomto srovnání pracují Češi ve večerních hodinách (19:00 až 23:00) a v sobotu méně často, než je evropský průměr. U nedělní práce dosahují průměru unie.

V porovnání se sousedními zeměmi pracují večer mnohem častěji nejen Němci a Slováci, ale kvůli silnému zastoupení zemědělského sektoru i Poláci. Z údajů je patrné, že s výjimkou Lucemburska se večer pracuje spíše v zemích severní a západní Evropy, naproti tomu v jižněji položených zemích jsou velké rozdíly. Nejmenší podíl pracujících večer byl v Itálii, na Kypru, v Portugalsku a na Maltě.

Pracovní soboty? Častější na Slovensku

V sobotu se pracuje v členských zemích EU v průměru více než v Česku. Jsou země, kde většina pracujících uvádí, že pracují v alespoň někdy v sobotu. Jde zejména o Chorvatsko, Řecko, Rumunsko a Francii. "Nepochybně v řadě zemí souvisí práce v sobotu s cestovním ruchem," uvádí ČSÚ. Sobotní práce je ale také výrazně rozšířenější na Slovensku.

V neděli se obecně pracuje méně než v sobotu. České údaje se v průměru liší od evropského průměru jen velmi málo. I v tomto srovnání je ale patrné, že nedělní práce je u Slováků mnohem častější než u Čechů.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat