Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dárci se k Fischerovi obrátili zády, proto jsem mu pomohl, říká Paľko

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Daniel Paľko věnoval Janu Fischerovi na volební kampaň přes tři a půl miliony korun. V březnu pak tvrdil, že už ho dluhy neúspěšného prezidentského kandidáta nezajímají. Pár dní před tím, než Fischer usedl do křesla ministra financí, však otočil a milionovým darem vytáhl svého oblíbence z dluhů. Důvod? Osobní sympatie, tvrdí Paľko.

Daniel Paľko, šéf BSP Lawyer Partners. foto: MAFRA – Dan Materna

Paľko, který šéfuje představenstvu společnosti BSP Lawyer Partners, poslal minulý čtvrtek na volební účet Jana Fischera jeden milion korun. V březnu přitom tvrdil, že s podporou Jana Fischera končí.

„Nevím, jak vyřeší tu situaci, o to se nestarám. Když jsem viděl ty jeho sponzory, jak to bylo publikované, jestli je to pravda, nebo není, odešli-neodešli, má problém-nemá problém, neřeším to,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Co vedlo šéfa společnosti zabývající se vymáháním poplatků změnit názor necelý týden před tím, než Miloš Zeman svého bývalého rivala oficiálně pověřil vedením ministerstva financí?

ČTĚTE TAKÉ:

„Kandidátovi na prezidenta Janu Fischerovi jsem po skončení kampaně zaslal 3,7 milionu korun. I přesto, že jsem neplánoval, že zašlu další finanční prostředky, tak jsem byl zhruba před třemi týdny osloven volebním týmem Jana Fischera s žádostí o další finanční podporu s tím, že někteří dárci po neúspěchu v prezidentských volbách se k panu Fischerovi obrátili zády a nedostáli svých slibů,“ vysvětlil Paľko serveru Lidovky.cz.

Důvod? Osobní sympatie

Rychlý příliv peněz na účet krátce před středečním jmenováním Fischera do funkce ministra financí v úřednickém kabinetu Jiřího Rusnoka vyvolal řadu spekulací. Ačkoliv Paľko v minulosti tvrdil, že Fischera osobně nezná, pro téměř pětimilionovou finanční pomoc se rozhodl z důvodu, že mu je expremiér úřednické vlády sympatický.

„Pouze a jenom z důvodu sympatií k panu Fischerovi jsem mu zaslal další milion korun. Celkem jsem tedy daroval 4,7 milionu. Odmítám jakékoliv spekulace, že tyto dary byly zaslány z jiných důvodů, než jsou moje osobní sympatie,“ vyvrací spekulace Paľko.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle Paľko vytáhl Fischerovi trn z paty člen izraelsko-české obchodní komory David Sivora, který daroval dvěma miliony. K příspěvku 1,34 milionu v hotovosti se přihlásil podnikatel Ladislav Dráb, pro jehož energetickou skupinu CE Group Fischer pracoval. Pod příspěvkem ve výši 980 tisíc korun pak stojí jméno podnikatele Štefana Havlíka.

Sivor je novým sponzorem Jana Fischera a svůj dar zatím oficiálně nezdůvodnil. Ladislav Dráb avizoval dar pro Jana Fischera již dříve. Největším sponzorem Fischerovy prezidentské kampaně byl Tomáš Chrenek, který mu daroval 14 milionů. Miliardář je spolumajitelem Moravia Steel vlastnící Třinecké železárny.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat