130 let

Nejsnadnější je dostat děti tam, kde samy chtějí být. Děti v Plané tahají rodiče na procházky, jen aby mohly přes plot koukat na venkovní učebnu. Rodiče pak chtějí mít své děti právě tam. Hmyzí domeček se naplno otevírá právě dnes. Je sice hotový už osm měsíců, ale ve školce probíhala rekonstrukce, kvůli které jej zatím nešlo využívat. Dnes je tak velký den pro děti i učitelky. | foto: VÁCLAV KAHOUN

Hmyzí hotel pro děti. Jak také může vypadat venkovní učebna pro děti

Ekonomika
  •   12:00
Architektuře se občas podaří otevřít oči. Ukáže, co vlastně chceme a potřebujeme, jen to nevíme. Nová venkovní učebna v mateřské škole v Plané je jedním z takových případů.

Děti zpravidla chodí ven, jen pokud to počasí dovolí. Před deštěm utíkají do hlavní budovy a venku nemohou dělat všechny úkoly, které jinak během dne dělají.

Právě to venkovní domeček řeší. Poskytne zázemí před nepřízní počasí, ale i prostor, který ideálně propojí venkovní s vnitřním. Tyto stavby v Česku sice v zahradách školek a škol přibývají, bohužel se ale často neliší od krytých zahrádek restaurací a v dětech nevyvolají žádnou emoci. Stačí si zadat spojení „venkovní učebna“ do Googlu a přizvat děti, aby to ohodnotily. A pak jim ukázat řešení v Plané.

Tam se ukázalo, co se stane, když architektura dodá nápad a hravé tvary. Vznikne něco, co si děti užijí a dospělí jim to závidí. Architekta Klára Kuncová z ateliéru Mooza Architecture se inspirovala populárními hmyzími domečky. „Pomohla i osvícená paní ředitelka mateřské školy v Plané Lenka Vivodíková a velká podpora záměru od vedení města,“ popisuje architekta. Škola byla podle ní nápadům otevřená.

Venkovní učebna je svým způsobem populární hmyzí hotel, kde mají jednotlivé části různé výplně a lákají ve výsledku mnoho druhů hmyzu. V tomto případě se v nich ovšem schovávají bedýnky, barvy nebo herní prvky. Hlavním kruhovým otvorem se přitom nerojí hmyz, nýbrž děti.

Autor: Roman Šitner
Témata: učebna, Planá, Google, Česko