9. října 2009 16:09 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA se dohodly s Číňany, usilují o přímou linku do Prahy

Letadlo společnosti China Eastern  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti China Eastern | foto: Reprofoto

PRAHA České aerolinie se dohodly na spolupráci s čínskou leteckou společností China Eastern. V letovém řádu ČSA se od letní sezony objeví linka China Eastern z Frankfurtu nad Mohanem do Šanghaje, uvažuje se také o přímém leteckém spojení Prahy s Čínou.

Oznámila to dnes mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Jde o takzvané sdílení kódu, v letectví známé pod anglickým názvem code share. Lety do Šanghaje budou zajišťovat letadla čínské firmy, v letovém řádu však ponesou také české označení OK. Spolupráce obvykle znamená vzájemný prodej letenek nebo započítávání věrnostních mílí zákazníkům obou firem.

"Každá takováto dohoda, jakkoliv je nesnadné jí dosáhnout, je značným přínosem k budování globálního rozměru Českých aerolinií," uvedl viceprezident ČSA pro marketing Petr Pištělák. Podle něj probíhá také jednání s China Eastern o možném zavedení přímého spoje Šanghaj - Praha, první reálný termín prý je začátek letní sezony 2011.

Létání bez letadel
ČSA nebudou mít od příštího roku žádné dálkové letadlo a ve sdílení kódu s jinou společností vidí cestu, jak zachovat dálkové linky ve svém letovém řádu. Koncem října přestanou stroje ČSA definitivně létat na posledních dvou dálkových linkách z Prahy do New Yorku a Toronta.

Codesharovou spolupráci mají České aerolinie převážně s partnery s aliance SkyTeam, například s Delta Air Lines na linkách do USA. Novinkou je spolupráce s izraelským národním dopravce EL AL na lince Tel Aviv - Praha.

ČTK, Lidovky.cz