Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dva boeingy Smartwings mířily do Prahy. Po zákazu bezradně kroužily nad mořem

Dvě letadla stále ještě míří do Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě letadla stále ještě míří do Prahy. | foto: Flight Radar 24

PRAHA Dvě letadla typu Boeing 737 MAX 8 české společnosti Smartwings, která v úterý večer mířila do Prahy, musela přistát v Tunisu a turecké Ankaře, potvrdila ve středu ráno mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Během letu totiž obě letadla zastihlo rozhodnutí Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) o zastavení provozu tohoto typu letounů kvůli obavám o bezpečnost. Přepravce pro cestující poslal letadla jiného typu.

První let s číslem QS4160 odletěl z města Espargos na Kapverdských ostrovech kolem třetí hodiny odpoledne a dorazit měl do Prahy podle původního plánu krátce po jedenácté hodině. Po 21. hodině ale byl letoun české společnosti Smartwings odkloněn a zamířil přes Alžírsko a Tunisko nad Středozemní moře. Jižně od Malty se ovšem otočil a vrátil se zpět do Tunisu.

„Pro cestující z tohoto letadla bylo vysláno náhradní letadlo jiného typu, které přistálo v Praze dnes ráno,“ uvedla Dufková.

Druhé letadlo na lince QS1201 vyletělo z Dubaje v 16:30 SEČ a do Prahy mělo plánovaně dorazit kolem půl dvanácté. Nejdříve kroužilo nad Černým mořem a Tureckem, nakonec před půlnocí středoevropského času přistálo v Ankaře. Někteří cestující si stěžovali na přístup dopravce.

„Cestujícím nebylo více než dvě hodiny poskytnuto žádné občerstvení, ubytování ani informace o dalším postupu. Byli drženi v tranzitní letištní hale a nebylo jim umožněno, aby ji opustili a zaplatili si hotel sami. Nakonec po 2,5 hodinách hromadně prošli pasovou kontrolou a do hotelu se dostali až po téměř čtyřech hodinách od přistání,“ uvedl Petr Urbánek ve zprávě, kterou zaslal ČTK.

Společnost Smartwings podle své mluvčí udělala maximum pro to, aby cestující dopravila do Prahy, kvůli okamžitému uzavření evropského vzdušného prostoru pro letouny Boeing 737 MAX ale neměla jinou možnost, než hledat náhradní letiště mimo EU a poté řešit přepravu klientů do Prahy.

Smartwings zajistil cestujícím ubytování v hotelu, do Česka mají podle mluvčí dorazit náhradním spojem během středy.

Celkem měla společnost Smartwings v době, kdy začalo platit rozhodnutí o zastavení provozu letadel typu Boeing 737 MAX 8, ve vzduchy čtyři tyto stroje. Další spoje z Reykjavíku na Kanárské ostrovy a z Tenerife do Tel Avivu dorazily podle plánu, dodala Dufková. Společnost vlastní dohromady sedm boeingů stejného typu, který v neděli havaroval v Etiopii. Ve své flotile má dalších 40 letadel jiného typu. „Snažíme se minimalizovat dopady na cestující i naši skupinu. Řešíme to, chystáme optimalizaci letového plánu,“ dodala mluvčí.

„Smartwings se omlouvá za nepříjemnosti všem zákazníkům, kteří budou dotčeni případným zrušením nebo zpožděním letů,“ uvedla v úterý večer letecká společnost. Jakých spojů se omezení může dotknout, zatím Dufková nechtěla ráno předvídat. „V tuto chvíli situaci vyhodnocujeme,“ dodala.

Na pražském Letišti Václava Havla nasazují letouny typu Boeing 737 MAX v pravidelné dopravě vedle Smartwings už jen nízkonákladové dubajské aerolinky flydubai. Na dnešní ranní lince z Dubaje do Prahy i opačným směrem společnost flydubai změnila typ letadla, takže oba spoje odletěly podle plánu, řekl ve středu ČTK mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Z ruzyňského aeroportu ve středu ráno neodletěl pouze jediný spoj do Varšavy. Do polské metropole však dle serveru Flightradar24 neměl letět podezřelý stroj Boeing 737 MAX. Podle reportéra serveru Lidovky.cz tak v prostředí terminálů nepanuje neobvyklá situace. „Žádný chaos nenastal. Vůbec nikdo se zatím ani na nic neptal,“ přiblížila žena z informačního střediska.

Letiště ráno na twitteru vyzvalo cestující obou dopravců, aby v souvislosti s přerušením provozu letadel typu 737MAX pečlivě sledovali status svého letu a v případě změn kontaktovali svoji leteckou společnost.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví v úterý večer pozastavila provoz letadel Boeing 737 MAX 8 a MAX 9. Reagovala tak na bezpečnostní obavy v souvislosti s havárií Boeingu 737 MAX 8, který se v neděli krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby zřítil se 157 lidmi na palubě. Vyřadit z provozu tento typ letadel se už před oznámením agentury EASA rozhodla z preventivních důvodů řada leteckých společností i jednotlivých zemí. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) naopak tyto stroje stále považuje za „vhodné k leteckému provozu“, vyzval ale výrobce k urychlenému dokončení změn kontrolního systému.

Omezení se může dotknout i dalších cestujících, kteří si zakoupili letenky nebo se chystají odletět na zájezd s cestovní kanceláří. Prodejce letenek Student Agency zatím nedokáže odhadnout, zda náhradní letadlo zajistí dopravci na všechny spoje. Záleží především na tom, jak dlouho bude omezení trvat. „Zatím se omezení dotklo jednotek cestujících. Aktuálně řešíme náhradní řešení pro cestující s letenkou společnosti flydubai, kterého se omezení dotklo, aby nemuseli svoji cestu odkládat,“ sdělila ČTK obchodní ředitelka letenek Student Agency Věra Janičinová, která doporučuje cestujícím sledovat případné změny.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER pro IT TÝM Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč