8. dubna 2016 11:59 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na Petřín znovu lanovkou. Rekonstrukce po sedmi měsících skončila

V Praze zahájili 8. dubna provoz rekonstruované lanové dráhy na Petřín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze zahájili 8. dubna provoz rekonstruované lanové dráhy na Petřín. | foto: ČTK

PRAHA Lanovka na pražský Petřín se v pátek po sedmi měsících vrátila do provozu. Důvodem zastavení provozu byla rekonstrukce trati, stanic i vozů. Pražský dopravní podnik zastavil provoz lanovky loni v září. Opravy si vyžádal havarijní stav způsobený sesuvem půdy. Lanovka je v provozu od roku 1891 a její dráha měří 510 metrů. Na dráze platí všechny jízdenky pražské MHD.

„Byla to oprava vyvolaná havarijním stavem. Víme, že Petřín je nestabilní, museli jsme tak urychleně přistoupit k opravám,“ řekl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

Nový prefabrikovaný železobetonový most vznikl u stanice Nebozízek. Ten původní se totiž kvůli nestabilnímu podloží sesouval dolů směrem k Újezdu a navíc se nakláněl ke Smíchovu. Následně DPP položil nové kolejnice a opravil elektroinstalaci. Ve stanice Újezd byla opravena vstupní hala, toalety i nástupiště a dovybaveno zázemí pro zaměstnance.

Nástupiště stanic i most získaly také nové osvětlení, postaveny byly nové schody, zábradlí a stanice Nebozízek má také novou vstupní bránu.

Mezistanice Nebozízek také prošla rekonstrukcí.
Zleva náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a šéf Dopravního podniku hl. m....

Lanovka na Petřín měří více než půl kilometru a funguje od roku 1891, kdy jezdila na vodní pohon. Na elektřinu jezdí od roku 1932 a kvůli sesuvům půdy byl její provoz od roku 1965 na dvě dekády zastaven. Lanovka má tři stanice, a to Újezd, Nebozízek a Petřín. Doba jízdy je pět minut a interval činí deset minut. Cestující používají jízdenky pražské MHD.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz